Rog frumos identificare piesa

Monede grecesti, romane, bizantine

Moderatori: vlahul, berserkr

Rog frumos identificare piesa

Mesajde beniamin adinel » 25 Mai 2014, 17:30

Va rog sa imi spuneti si mie ce e acesta din imagine? am gasit'o cand se faceau reparatii la un pod si cei care lucrau acolo aduceau pamant cu masina. ( am gasit niste informatii : uitati linku : http://history-of-macedonia.com/2008/04 ... ek-symbol/), va rog sa ma ajutati. multumesc

fata: http://s25.postimg.org/kytn7y6j3/DSC_0748.jpg
spate: http://s25.postimg.org/5fw7aty8f/DSC_0750.jpg
beniamin adinel
*
*

Re: Rog frumos identificare piesa

Mesajde radu_28 » 25 Mai 2014, 23:30

"Nemo censetur ignorare legem."
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
radu_28

Mesajde beniamin adinel » 26 Mai 2014, 02:35

deci e facatura?
beniamin adinel
*
*

Mesajde radu_28 » 26 Mai 2014, 10:41

Eu zic ca e o "atarnatoare" moderna, placata cu argint si pierduta de unul dintre muncitorii care lucra la consolidarea podului, cel mai probabil se afla la gatul sau inheietura mainii excavatoristului. :)
D-voastra ce ziceti?
Fisiere atasate
111.JPG
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
radu_28

Mesajde beniamin adinel » 26 Mai 2014, 18:56

radu_28 scrie:Eu zic ca e o "atarnatoare" moderna, placata cu argint si pierduta de unul dintre muncitorii care lucra la consolidarea podului, cel mai probabil se afla la gatul sau inheietura mainii excavatoristului. :)
D-voastra ce ziceti?

posibil :) nu pare ca e batuta recent,are prea multe imperfectiuni sau :-?? spatele piesei seamana cu ce imagine ati postat ,dar fata cea cu chip nu prea se aseamana .in poze se vede alfel,,domnu' radu de unde sunteti ? un mesaj privat daca va rog.
beniamin adinel
*
*

Mesajde radu_28 » 27 Mai 2014, 11:38

Lasand gluma la o parte, obiectul d-voastra este un pandantiv modern, nu este o moneda si nici nu are nimic antic in el.
La o sumara cautare pe net o sa gasiti o gramada de astfel de pandantive, cu aceleasi simboluri, unele placate cu argint, altele chiar din argint, bronz, etc.

"pendant Alexander the Great and Vergina Sun" => google.com
radu_28

Inapoi la Discutii - monede antice