Rog identificare. Posibil din Imperiul Seleucid

Monede grecesti, romane, bizantine

Moderatori: vlahul, berserkr

Rog identificare. Posibil din Imperiul Seleucid

Mesajde avmassi » 06 Dec 2014, 00:23

buna ziua,
Intrucat toate incercarile mele de a identifica aceste doua monede pe care le-am cumparat din Efes/Turcia s-au finalizat fara succes, vin cu o rugaminte catre cei cu experienta mult mai mare ca a mea sa ma ajute sa identific aceste doua piese. Eu nu am gasit pe fantasticul internet alte imagini similare. Sau poate nu am cautat suficient :)
Pentru prima dintre ele, avand in vedere ca il avem pe Zeus pe tron, iar in dreapta se vad cateva litere ce ne duc cu gandul ca acolo poate scrie "alexandrou", ma gandesc ca poate fi o piesa din timpul lui Alexander I Balan (M-as fi gandit si la o moneda din timpul lui Alexandru cel Mare, dar nu pare a fi Herakles pe obvers.
Pentru cea de-a doua, o avem pe Tyche pe tron, cu doua cornuri ale abundentei??? Putin ciudat.

Sunt de argint, iar marginile arata de parca ar fi stat in pamant cateva sute de ani.
Mi-au fost vandute ca si monede romane, dar am motive sa ma indoiesc ca sunt romane.

Va multumesc frumos pentru orice indiciu imi puteti da.
Marius

ImagineImagineImagine
ImagineImagine
Imagine
avmassi
nou in forum
nou in forum

Re: Rog identificare. Posibil din Imperiul Seleucid

Mesajde dimo13 » 23 Feb 2015, 21:55

Un tarziu “bun venit”!

Cred ca nu le-ati identificat pentru ca asa au si fost fabricate, sa isi piarda urma in ceata, fiind, probabil, niste piese moderne care combina aversul si reversul unor monede originale diferite, rezultand ceva inexistent in realitate si aruncate spre vanzare. Nici nu sunt sigur cum ar trebui identificate individual cele patru fete – pentru prima, poate Augustus (?), ar parea o figura de roman, sec. I i. Hr – I d. Hr, cu revers de tip Zeus, asa cum ati observat, si un rest de legenda, iar pentru a doua – imparat roman, cu revers Concordia, lipseste orice urma de legenda. In plus, ambele par turnate, inca un semn care duce spre falsuri. Iar faptul ca provin din Orient....e drept, o zona bogata in monede antice, dar care ofera si o cantitate direct proportionala de falsuri.
In fine, sper ca nu v-am incurcat si mai mult, poate mai apar pareri. :)
dimo13

Inapoi la Discutii - monede antice