Monede necuratate

Monede grecesti, romane, bizantine

Moderatori: vlahul, berserkr

Monede necuratate

Mesajde codrutz89 » 16 Dec 2014, 14:35

Salut!

Voiam sa va cer parerea. As fii tentat sa cumpar un lot mai mare de monede necuratate si sunt curios daca si altii au mai achizitionat, si daca au fost ok experientele.
Astept raspunsuri!
Multumesc
codrutz89
nou in forum
nou in forum

Re: Monede necuratate

Mesajde Mihai » 17 Dec 2014, 17:50

Daca sunteti interesata doar de un exercitiu (practica) nu e o idee rea, atata vreme cat lotul nu costa prea mult. Daca sperati sa gasiti piese rare sau sa obtineti niste rezultate exceptionale (niste monede care, chiar comune fiind, vor arata nemaipomenit) nu ma faceti mari sperante. Parerea mea.
Mihai

Mesajde codrutz89 » 14 Ian 2015, 12:40

Buna ziua!

Intr-adevar, ca exercitiu este foarte ok.
Am cumparat un lot de 51 de monede, si m-am apucat de curatat, urmand ghidul de aici http://www.crustyromans.com/cleaning/ . Rezultate sa vad, incet.
Eram interesat sa stiu daca mai stiti surse de unde as putea achizitiona monede necuratate. Si pe crusty romans sunt de vanzare, dar fiind site din uk, nu stiu la ce sa ma astept in privinta livrarii.

O zi buna!
codrutz89
nou in forum
nou in forum

Mesajde EUXIN RO » 14 Ian 2015, 13:47

se poate o poza cu lotul cumparat si alta poza cu monede curatate?
DACHII PREA VECHE A LOR LIMBĂ OSEBITĂ AVÂND, CUM O LĂSARĂ, CUM O LEPĂDARĂ AŞA DE TOT ŞI LUARĂ A ROMANILOR, ACEASTA NICI SĂ POATE SOCOTI NICI CREDE.
(C.Cantacuzino)
EUXIN RO

Inapoi la Discutii - monede antice