Monede DACICE

Monede grecesti, romane, bizantine

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde dimo13 » 06 Feb 2011, 22:19

Buna seara.
Acum o vreme am intrebat despre niste “celto-dacice” publicate drept falsuri si care se legau de presupusul tezaur de la Copaceni, insa fara a-mi limpezi problema.
http://transylvanian-numismatics.com/ph ... &start=345
De curand am aflat amanunte in articolul lui Octavian Iliescu (“In legatura cu tezaurul monetar de la Tulghies”), BSNR 134-139 / 1986-1991 (multumesc domnului dorelb pentru semnalarea respectivului site).
E o istorie ciudata si interesanta, tinand seama si de vremurile in care s-a petrecut, insa nu are rost sa lungesc mesajul facand un rezumat al faptelor, mai bine veti citi articolul. E de vazut si Radu Tohatan (“Consideratii asupra tezaurului de la Tulghies”), care cerceteaza imprejurarile in care tezaurul a fost descoperit si impartit in trei, o parte fiind adusa la Copaceni (Valcea).
http://www.snr-1903.ro/1986-1991/1986-1991.html
Adaug doar ca pentru mine a fost bizar sa alatur lucrurile citite la Mihai Gramatopol (“Arta monedelor geto-dacice”, p.165) si amanuntele aflate in articolul mai sus amintit al lui Octavian Iliescu, ipostaza lui Mihai Sanatescu (din familia generalului Sanatescu), intemnitat, apoi persecutat de regimul comunist, nevoit sa lucreze ca muncitor, bolnav de o silicoza ce ii aduce si moartea, contrastand puternic cu situarea sa ca piesa intr-o complexa escrocherie, insa lucrurile sunt complicate si nu imi permit concluzii.
dimo13

Mesajde mihai_a380 » 22 Feb 2011, 01:31

Ultima oara modificat de mihai_a380 pe 19 Oct 2012, 17:09, modificat de 5 ori in total.
mihai_a380

Mesajde valentinian » 22 Feb 2011, 04:33

Greu, greu de dat un verdict ...

1. Matrita pare a fi intr-adevar cea folosita pt majoritatea falsurile Varteju-Bucurestide pe piata

2. Numismatik Lanz e nume urias in numismatica.

3. Monedele false de acest tip nu prea sunt schifate cum este aceasta.

4. Aplatizarea aceea ca de lovitura este specifica falsurilor din acest tip.

5. Eu personal am cumparat un fals de moneda ''Aninoasa Dobresti'' de la Numismatik Lanz pe Ebay.de si nu l-am putut returna pt ca mi s-a cerut verdictul ''Fals'' in scris al unui expert recunoscut pe plan international ca Sear sau Prokopov!

6. Poza ''ajuta'' moneda sa para originala.

7. Majoritatea monedelor puse in vanzare de Lanz sunt autentice.

Uffff.... chiar greu de tras o concluzie certa nu??
Justitia omnium domina et regina virtutum est
.
valentinian

Mesajde mihai_a380 » 22 Feb 2011, 09:35

Si eu mi-am pus cateva din intrebarile astea.
Ultima oara modificat de mihai_a380 pe 19 Oct 2012, 17:11, modificat 1 data in total.
mihai_a380

Mesajde valentinian » 24 Feb 2011, 09:41

:) Pai si cum aflam aliajul din poza? Eu pe o moneda exact ca cea din linkul dv. am platit la delcampe 180 euro si ea valoreaza 20 Euro.
.
valentinian

Mesajde mihai_a380 » 24 Feb 2011, 12:01

La cea de pe ebay nu se poate sti decat greutatea care e postata acolo.
Ultima oara modificat de mihai_a380 pe 19 Oct 2012, 17:11, modificat 1 data in total.
mihai_a380

Mesajde simaky » 25 Feb 2011, 00:45

piesa de pe Ebay scoasa de "numismatiklanz" mi se pare ok !

faptul ca exista asemanari cu o stanta cunoscuta a fi falsa nu inseamna ca si piesa in discutie e falsa !

cautati si diferentele dintre cele 2 stante !!!!
simaky

Mesajde valentinian » 25 Feb 2011, 01:07

Draga Simaky, iti multumesc pentru interventia avizata, si mie ''mi se pare ok'' dar atat... nu am putut sa ii avansez colegului o certitudine in acest sens.

Oricum tinand cont ca - din cate stiu eu - falsurile din acest tip sunt batute chiar cu niste stante originale gasite in acum ceva ani e greu spre imposibil sa deosebim un fals de un original bazandu-ne doar pe o poza.

De piesa asta ce credeti ?

http://cgi.ebay.de/LANZ-Transsilvanien- ... 45f8f20150[url]

De ce o fi asa ''slab din batere'' reversul?
.
valentinian

Mesajde dimo13 » 25 Feb 2011, 11:37

Care este "stanta cunoscuta a fi falsa"? Nu stiu daca marea majoritate a falsurilor Varteju inseamna un singur model, dimpotriva, mi se pare ca se incearca sporirea variantelor, tocmai pentru ca e mai usor de modificat desenul, insa produsul sufera la capitolul "aspecte tehnice".
Mai jos nu este un argument sigur, deoarece apare vechea poveste - parere doar cu imaginea in fata, insa acolo am adunat aversuri ale unor monede (sa le spunem...suspecte) vandute pe ebay, dintr-o sursa, cate una aparuta cam la acelasi interval.
http://img202.imageshack.us/i/aveo.jpg/
Iar treaba cu stantele originale, folosite acum, e un zvon care circula, insa doar legenda, oricum oamenii nu duc lipsa de ustensile pentru activitatea asta, in general: :)
http://galeria.zoznam.sk/pix.fcgi?oid=246406&cid=681060
http://img.topky.sk/big/246409.jpg/minc ... icia-3.jpg
dimo13

Falsuri ale monedelor geto-dacice

Mesajde cap ianiform » 02 Mar 2011, 12:40

Cred ca marea majoritate a monedelor geto-dacice dar si romane si in general monedele antice oferite spre vanzare pe Internet, pe site-uri gen okazii etc., sunt falsuri. Si nici nu ar putea fi altfel. Piesele originale sunt in general, in colectiile muzeelor si sunt foarte greu de gasit pe piata libera. Probabil ca mai exista monede originale, ramase in pastrarea vreunui satean, din cine stie ce sat, care le-a gasit cand a sapat gradina, sau a dezradacinat vreun pom, sau si-a amenajat vreun put, etc., dar este un adevarat noroc sa le gasesti si nici nu poti sa intrebi din poarta-n poarta. Lumea este reticenta la tara si cine gaseste monede, le pastreaza de obicei in familie, stiind ca sunt din metal pretios. In multe cazuri cunoscute din literatura numismatica, in momentul descoperirii unui tezaur, piesele se disperseaza la gasitori si restul ajung in colectiile muzeale si foarte putine in vreo colectie particulara. Iar cazurile fericite cand tezaurul gasit este recuperat in intregime sunt rare si se termina tot la muzeu. Asadar de unde atat de multe monede originale la vanzare pe piata libera romaneasca ?
Arheologia vorbeşte atunci când istoria tace...
cap ianiform
**
**

Mesajde amonra » 02 Mar 2011, 13:36

In mod sigur sunt falsuri multe, mai ales ca romanii au inceput sa scoata capul prin lume si sa vrea si ei o bucata din istoria tarii - de aici o cerere in crestere constanta.
Totusi, realitatea e mult mai complexa de atat, a se vedea numai adevarata industrie a cautatorilor din Hunedoara.
Pecunia non olet.
amonra

Re: Falsuri ale monedelor geto-dacice

Mesajde Adminus Maximus » 02 Mar 2011, 17:51

cap ianiform scrie:Piesele originale sunt in general, in colectiile muzeelor si sunt foarte greu de gasit pe piata libera.

:shock:

Aici o sa va contrazica absolut toti colectionarii de monede antice.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde simaky » 02 Mar 2011, 22:00

... da!
foarte multe piese antice si medievale se afla in colectiile muzeelor ... dar inainte de a fi in colectiile muzeelor marea lor majoritate au fost tot in colectii particulare !!!! ... apoi au fost donate chiar de catre colectionari !

in istorie sunt cunoscute astfel cazuri celebre !
pacat ca muzeele nu expun aceste piese si le tin ascunse prin sertare !

dar asta nu inseamna ca in colectiile particulare nu se afla inca suficiente piese autentice care mai apar din cand in cand pe piata !!!

deasemeni numismatica este o stiinta veche ... exista colectii celebre formate inca din sec. XVIII-XIX care cuprind si monede geto-dacice ..... deci aceste piese circula pe piata numismatica de vreo 200 de ani !!!!!!!!!
simaky

Mesajde amonra » 02 Mar 2011, 23:16

Sa mai luam si cazuri pur ipotetice in care sa zicem, un muzeograf platit cu 8 milioane / luna face "pierdute" niste monede neinventariate din "lipsa de spatiu" din fondul aflat in conservare.
Cum am putut afla de curand in cazul tezaurului ROMFILATELIA, in muzee se practica inca din inconstienta sau rea vointa catalogarea la gramada - 10 "cap de bour" 5 "principate" 34 de "cuza" desi tipul si diferentele inerente intre ele pot face diferente de sute de mii de euro pentru acelasi an de emisiune ....

Asadar, poate exista inclusiv un flux invers, de instrainare a unor piese valoroase, din cauze multiple : saracie, moralitate indoielnica, dezorganizare flagranta in institutii, etc.

Evident, ipotetic vorbind.
Pecunia non olet.
amonra

Mesajde cap ianiform » 03 Mar 2011, 12:07

Sunt de acord cu comentariile dvs si va multumesc. Intr-adevar muzeele expun doar partial colectiile numismatice pe care le detin. Nu-mi amintesc sa fi vazut nicaieri o expozitie numismatica permanenta, doar piese expuse temporar si fragmentar. Interesanta ar fi expunerea cate unui intreg tezaur, cuprinzand si informatii despre contextul in care a fost descoperit. Si cum cele mai multe tezaure se gasesc in colectia MNIR, ar fi cu siguranta o utila si frumoasa initiativa si nu doar pentru numismati. Multe monede, in special din aur (cosoni) au fost scoase din tara prin sapaturile neautorizate din muntii Orastiei, mai ales, pierzandu-se astfel definitiv posibilitatea ca tezaurul(ele) sa fie analizate din punct de vedere arheologic si istoric. De acord ca mai exista si monede originale de vanzare pe piata libera, dar numarul lor ar trebui sa fie mult mai mic. Dar dupa cum puteti constata si dvs. este o adevarata inflatie - si ma gandesc in special la monedele romane - de parca s-ar descoperi cate un tezaur in fiecare zi. E clar ca ceva nu este in regula si ca multe dintre ele sunt falsuri si nu intotdeauna usor de depistat. Ultimul tezaur descoperit pe teritoriul judetului Valcea a fost descoperit la Stanesti in anul 1994. Si e doar un exemplu din partea mea de tara, pe care cel putin din punct de vedere numismatic am inceput sa o cunosc bine.
Arheologia vorbeşte atunci când istoria tace...
cap ianiform
**
**

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede antice