KOSONI din argint

Monede grecesti, romane, bizantine

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde aurelius » 06 Apr 2007, 20:01

robusmarcel scrie:va rog postati bibliografia,pe cat posibil,multumesc

Cateva lucrari mai vechi si altele mai noi. Bahrfeld, Über die Goldmünzen des DakerKonigs KOΣΩN-Münzen, în Berliner Münzblatter, Berlin, 1911, A. Halevy, Autour d’un problème de numismatique antique: y a-t-il une monnaie d’or dace ? A propos du statère à la legende KOΣΩN, Studii Clasice, 3, 1961, Iudita Winkler, Consideraţii despre moneda “KOSON”, SCIV, 23, 1972, nr. 2, p. 173-199; O. Iliescu, Sur les monnaies d’or a la légende KOSON, Quaderni Ticinesi di Numismatica e Antichità Classiche, 19, 1990, p. 185-213, Carmen Maria Petolescu, A Hoard of Koson-type Gold Coins, in 130 years Since the Establishment of the Modern Romanian Monetary System, Bucharest, 1997, p. 83-92; C. Preda, Ein neuer Vorschlag zur Chronologie der Koson-Munzen, Edith Schonert-Geiss zum 65. Geburtsag, Berlin, 1998, p. 555-562, Idem, Istoria monedei în Dacia preromană, Bucureşti, 1998, p. 226-233 cu bibliografia, L. Munteanu, Despre descoperirile monetare de tip Koson, Arheologia Moldovei, 25 (2002), 2004, p. 253-270, Idem, Despre emiterea monedelor de tip Koson, Arheologia Moldovei, 26 (2003), 2005, p. 241-264, M. Chiriac, O achiziţie de monede de tip koson făcută de Banca Naţională a României, BSNR, 90-91 (1996-1997), 2002, V. Cojocaru, B. Constantinescu, I. Ştefănescu, C.M. Petolescu, EDXRF and PAA analyses of Dacian gold coins of “koson” type, Journal of Radioanalytical and Nuclear Chemistry, vol. 246, nr. 1, 2000, B. Constantinescu, V. Cojocaru, Roxana Bugoi, Spre o abordare cât mai obiectivă în cercetarea numismatică prin analize compoziţionale folosind metode nucleare, CN, 9-11, 2003-2005, 2006.
aurelius
**
**

Mesajde luc » 06 Apr 2007, 23:43

Cam asta e bibliografia. Dintre lucrarile mai noi, mai amintesc doar pe M. P. Rozanova, O zolotih monetah s nadpisom ΚΟΣΟΝ, în KS, 66, 1956 si Morawiecki, Zlote monety ΚΟΣΏΝ, în WN, 31, 1987, 1-2 (119-120). Si au si astia doi niste ipoteze, de te doare mintea...
luc

Mesajde luc » 07 Apr 2007, 00:12

In legatura cu numele pastrat in izvoarele antice, e foarte plauzibil ca grafia corecta sa fie Koson (Horatius, Suetonius, Florus). La Suetonius, problema o rezolva Ailloud, in editia din 1931 a lucrarii istoricului roman (din pacate, H. Daicoviciu, doar preia ideea). Iar la Horatiu si Florus, explica, destul de credibil, C. C. Petolescu (Dacia şi Imperiul Roman; de la Burebista până la sfârşitul antichităţii, Bucureşti, 2000, p. 66). Cel care a inceput sa complice lucrurile, vorbind de doi regi Coson/Cotiso e Premerstain, iar regretatul N. Gostar exagereaza si el cand brodeaza excesiv pe marginea listei lui Iordanes (Cotiso urmasul lui Coson in Transilvania). Iar afirmatia lui Suetonius despre regele get cred ca ramane un simplu pamflet in epoca (o zice, cu argumente, E. Condurachi, Cu privire la raporturile dintre Augustus şi Cotiso, în Studii, 1, 1948).
luc

Mesajde berserkr » 07 Apr 2007, 08:29

Greu accesibila bibliografia in intregul ei. Dar cateva lucrari se pot gasi. Preda argumenteaza despre ipoteza baterii lor in evul mediu, desi e putin plauzibil, insa afirma ca adopta aceasta ipoteza pentru ca n-are alte date despre descoperiri ulterioare celor pe care le foloseste dansul. Nici eu nu prea cred in baterea lor in evul mediu, dar e interesant faptul ca atunci in Transilvania sunt pomeniti "banii pagani" din aur.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde robusmarcel » 07 Apr 2007, 08:50

totusi raza de raspandire a lor de ce este atat de mica? stiind ca moneda romana are o raza mare de respandire?
robusmarcel

Mesajde berserkr » 11 Apr 2007, 19:40

Iata ce va spuneam, ceva imbucurator din punctul de vedere al cercetarilor romanesti asupra kosonilor, la CNG este pomenita teoria lui Octavian Iliescu asupra kosonilor in relatie cu cele ale lui Bahrfeldt si Mommsen:
http://www.vcoins.com/ancient/cng/store ... 29&large=0
berserkr
moderator
moderator

Mesajde berserkr » 11 Apr 2007, 19:42

robusmarcel scrie:totusi raza de raspandire a lor de ce este atat de mica? stiind ca moneda romana are o raza mare de respandire?

Nu-s monede romane in intelesul adevarat al cuvantului, dupa cum se vede din explicatiile de aici sau din teoriile existente. Iar aria de raspandire este mai degraba o arie de tezaurizare.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde dimo13 » 31 Ian 2008, 11:30

Mai apar din cand in cand pe piata:
http://www.harlanjberk.com/currentbbs/d ... e=text.asp
http://www.harlanjberk.com/currentbbs/d ... e=text.asp
Cat despre a doua "chestie" vad ca ii este atribuita tot lui Koson, desi nu stiu cum ar putea fi lamurita treaba intr-un sens sau altul...
:?
dimo13

koson

Mesajde sebii » 01 Feb 2008, 13:24

Nu am argumente dar prin faptul ca in ultimul timp au inceput sa apara din ce in ce mai multi inclin sa cred ca are un sambure de adevar si teoria lui Preda, am vazut vreo 3 in ultimii doi ani pe viu si doar unu de argint. Cel care il detinea spunea si el ca acestia ar fii adevaratii kosoni. Oricum e destul de mica aria lor de raspandire si totusi sunt destui de multi aparuti in ultimul timp ceea ce a facut sa le si scada din pret...pana in 92-93 stiam ca se dau la peste 10000 de dolari acum am gasit pe ebay o gramada sub 1000...e drept ca nu am stat sa urmaresc sfarsitul licitatiilor dar nu cred sa fii crescut foarte mult.
sebii

Mesajde berserkr » 01 Feb 2008, 15:54

Faptul ca au aparut multi nu-i un argument ca-s medievali. Au aparut foarte multe monede antice in general (ca sursa banuiesc in special Bulgaria si Serbia). Multe dintre anticele de mare raritate acum 15 ani au devenit banale. Vabalathus de exemplu, in catalogul lui Sear (pe care il am in original :D - nu pe CD) avea o valoare pe care astazi o mai ating numai aureii rari. Astazi poate fi achizitionat de pe magazinele de profil cu pana in 100 de dolari, intr-o stare decenta (mai prost am vazut si cu 30-40). Dar cred ca stiti si voi multe exemple de-astea.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde robusmarcel » 02 Feb 2008, 00:39

Domnilor ati uitat Rusia pe facaturi
robusmarcel

Mesajde berserkr » 02 Feb 2008, 09:24

Sa stiti ca falsurile de calitate nu-s nici pe departe atat de intalnite. Si cele mai multe sunt detectabile la o examinare atenta. Practic un fals de foarte buna calitate este mai rar (de cele mai multe ori) decat moneda pe care o intruchipeaza.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde robusmarcel » 02 Feb 2008, 09:30

Sunt deacord cu dv.dar depinde de fals,unele nu le poti detecta nici cu lupa,altelesunt grosolane.Am avut nesansa sa cumpar falsuri rusesti ce reprezentau monede din timpul lui Mircea cel Batran,teapa originala,nbici eu nu cunosteam,nu vazusem pana atunci asemenea monede.Dar omul din greseli invata
robusmarcel

Mesajde valentinian » 02 Feb 2008, 13:49

berserkr scrie:Sa stiti ca falsurile de calitate nu-s nici pe departe atat de intalnite. Si cele mai multe sunt detectabile la o examinare atenta. Practic un fals de foarte buna calitate este mai rar (de cele mai multe ori) decat moneda pe care o intruchipeaza.
. Desi respect foarte mult parerile tale Bersekr totusi acum trebuie sa nu fiu de acord . Apar falsuri tot mai multe si tot mai bine facute . Romancoins este prietenul tau si uite ca a tot cumparat de la '' AAH'' de pe ebay unde 95% din piesele scoase la vanzare sunt falsuri .Am auzit si parerea '' nu pot sa fie toate falsuri domnule!!!'' Eu cred ca fiecare piesa trebuie analizata individual si exhaustiv inainte de cumparare sau de etichetare.
Justitia omnium domina et regina virtutum est
.
valentinian

Mesajde sebii » 02 Feb 2008, 14:14

berserkr scrie:Faptul ca au aparut multi nu-i un argument ca-s medievali. Au aparut foarte multe monede antice in general (ca sursa banuiesc in special Bulgaria si Serbia). Multe dintre anticele de mare raritate acum 15 ani au devenit banale. Vabalathus de exemplu, in catalogul lui Sear (pe care il am in original :D - nu pe CD) avea o valoare pe care astazi o mai ating numai aureii rari. Astazi poate fi achizitionat de pe magazinele de profil cu pana in 100 de dolari, intr-o stare decenta (mai prost am vazut si cu 30-40). Dar cred ca stiti si voi multe exemple de-astea.

Nu vreau sa fiu nepoliticos dar sursa kosonilor nu cred ca este in serbia sau bulgaria...am vizitat multe magazine de numismatica din varna si sofia si nu am vazut nici un koson...in schimb aveau o gramada de monede romane si grecesti...unele la niste preturi de iti venea sa crezi ca esti in vreo casa de licitatii nu in vreun magazin ascuns dupa niste blocuri. E adevarat ca aveau si o gramada de moned foarte ieftine...am luat din varna vreo 5 monede filip II si alexandru macedon in stare bunicica la 2 euro bucata ( din pacate in urmatoarea incursiune nu mai aveau ).In urma cu cativa ani am fost si in serbia si ei pareau fii preocupati mai mult de medievale, in special austriece si germane. Nu spun ca am vazut toate magazinele din aceste 2 tari...poate astfel de piese nici nu le comercializeaza prin magazine...dar cred ca aceste monede au legatura doar cu romania
sebii

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede antice