KOSONI din argint

Monede grecesti, romane, bizantine

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde krazy » 02 Feb 2008, 14:16

valentinian scrie:Apar falsuri tot mai multe si tot mai bine facute . Romancoins este prietenul tau si uite ca a tot cumparat de la '' AAH'' de pe ebay unde 95% din piesele scoase la vanzare sunt falsuri

Va referiti cumva la user-ul romancoins de pe okazii care tine si site-ul http://romancoins.go.ro/ ? Pai si piesele cumparate de pe ebay ajung la vanzare?
krazy

Mesajde valentinian » 02 Feb 2008, 14:46

eu asa cred dar ''romancoins'' este un om foarte serios cu recomandari solide si nu vreau sa vorbesc cu pacat si nu vreau sa acuz pe nimeni mai ales daca nu sunt sigur de intentiile bune sau rele ale respectivei persoane... in plus eu nu sunt ''expert'' ...este parerea mea in urma achizitiilor facute de la aah care s-au finalizat nefericit cu negative si paguba financiara pentru mine....
Justitia omnium domina et regina virtutum est
.
valentinian

Mesajde luc » 03 Feb 2008, 15:14

Referitor la banii pagani din evul mediu, exista 2 studii bine documentate - P. Gyulai, Expresia “bani păgâni” în documente din secolul al XVI-lea, în ActaMN, 6, 1969/ O. Iliescu, Les “tétrastatères” de Lysimaque, trouvés à Baia Mare, în StCl, 10, 1968. Din ce am inteles eu, in documente se vorbeste de contrafaceri medievale care erau utilizate în viaţa cotidiană ca piese de uz intern, fiind bătute pe picior de ducat şi valorând de la 2 până la 100 de ducaţi, în funcţie de greutate. E cazul tetrastaterilor din tezaurul medieval de la Baia Mare, care au avut drept prototip monedele lui Lisimach. Primele documente medievale care vorbesc de astfel de bani pagani dateaza de la 1566, in vreme ce asa-zisul mare tezaur din raul Strei - prima mentiune despre descoperirile de Kosoni, provine, pe baza marturiilor contemporanilor, din prima jumatate a secolului al XVI. Iar daca au existat falsuri medievale dupa kosoni, in mod cert ele au avut ca sursa de inspiratie monedele originale, antice. Numai in acest tezaur din Strei se crede ca ar fi existat peste 40.000 de kosoni. Iti trebuie o motivatie cel putin ciudata ca sa fasifici atata banet de aur si mai mult, sa il ingropi, chiar in situri antice. Caci restul descoperirilor de tezaure de kosoni (atat cele de la inceputul sec. XIX, de la Sarmizegetusa Regia, cat si cel de la Tarsa-Luncani, destul de recent) au fost dezgropate, din pacate fara a sti nimic despre context.
luc

Mesajde berserkr » 04 Feb 2008, 09:40

sebii scrie:
berserkr scrie:Faptul ca au aparut multi nu-i un argument ca-s medievali. Au aparut foarte multe monede antice in general (ca sursa banuiesc in special Bulgaria si Serbia). Multe dintre anticele de mare raritate acum 15 ani au devenit banale. Vabalathus de exemplu, in catalogul lui Sear (pe care il am in original :D - nu pe CD) avea o valoare pe care astazi o mai ating numai aureii rari. Astazi poate fi achizitionat de pe magazinele de profil cu pana in 100 de dolari, intr-o stare decenta (mai prost am vazut si cu 30-40). Dar cred ca stiti si voi multe exemple de-astea.

Nu vreau sa fiu nepoliticos dar sursa kosonilor nu cred ca este in serbia sau bulgaria...am vizitat multe magazine de numismatica din varna si sofia si nu am vazut nici un koson...in schimb aveau o gramada de monede romane si grecesti...unele la niste preturi de iti venea sa crezi ca esti in vreo casa de licitatii nu in vreun magazin ascuns dupa niste blocuri. E adevarat ca aveau si o gramada de moned foarte ieftine...am luat din varna vreo 5 monede filip II si alexandru macedon in stare bunicica la 2 euro bucata ( din pacate in urmatoarea incursiune nu mai aveau ).In urma cu cativa ani am fost si in serbia si ei pareau fii preocupati mai mult de medievale, in special austriece si germane. Nu spun ca am vazut toate magazinele din aceste 2 tari...poate astfel de piese nici nu le comercializeaza prin magazine...dar cred ca aceste monede au legatura doar cu romania

M-am referit dupa cum se si vede in text la monede antice :D nu la kosoni in mod special. Era doar un element in discutia despre kosoni. Iar sursele de afara sunt Bulgaria si Serbia (si mai nou vad ca foarte frecvent "middle east"), dar nu pe unde-ati mers Dvs, la targuri sau magazine, doar nu va imaginati ca pe ebay sa vand pungi cu 1000 de monede luate din magazinele sau targurile tarilor respective. Eu ma refeream la cantitati mari, unori excavate la lumina zilei, - dupa cum a fost un clip bulgaresc pe youtube - cantitati uneori scoase integral de traficanti. Daca urmariti licitatiile o sa vedeti uneori mentiunea clara "comming from Bulgaria/Serbia". Nu e o parere de-a mea obtinuta prin meditatie, e o observatie.
Ultima oara modificat de berserkr pe 04 Feb 2008, 11:13, modificat 1 data in total.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde berserkr » 04 Feb 2008, 09:45

valentinian scrie:
berserkr scrie:Sa stiti ca falsurile de calitate nu-s nici pe departe atat de intalnite. Si cele mai multe sunt detectabile la o examinare atenta. Practic un fals de foarte buna calitate este mai rar (de cele mai multe ori) decat moneda pe care o intruchipeaza.
. Desi respect foarte mult parerile tale Bersekr totusi acum trebuie sa nu fiu de acord . Apar falsuri tot mai multe si tot mai bine facute . Romancoins este prietenul tau si uite ca a tot cumparat de la '' AAH'' de pe ebay unde 95% din piesele scoase la vanzare sunt falsuri .Am auzit si parerea '' nu pot sa fie toate falsuri domnule!!!'' Eu cred ca fiecare piesa trebuie analizata individual si exhaustiv inainte de cumparare sau de etichetare.

Daca-s prieten sau nu cu romancoins este treaba noastra exclusiv. Acum, eu n-am cumparat niciodata falsuri de pe romancoins, deci ce cumpara el (nici nu urmaresc de unde le ia - se pare ca aveti informatii mai bune ca mine) este problema lui. Ce cumpar eu este problema mea, si ce cumparati Dvs este problema Dvs. Ce pot sa spun este ca aveti tendinta - din cate am pbservat - sa considerati false mai multe monede decat trebuie. Dar asta nu e un lucru rau, e probabil o masura de precautie pe care v-o luati. Oricum mai acum 10 ani si eu aveam aceeasi tendinta, si ca o observatie personala, atunci ma pacaleam cu mult mai des decat acum :D
berserkr
moderator
moderator

Mesajde robusmarcel » 04 Feb 2008, 14:38

am onoarea sa va dau dreptate domnule B
robusmarcel

Mesajde valentinian » 04 Feb 2008, 14:39

multumesc bersekr pentru raspuns si aprecieri si imi cer scuze daca vorbele mele au fost jignitoare sau intrusive ... recunosc ca sunt in faza in care mai toate piesele mi se par dubioase...chiar ''romancoins'' mi-a raspuns pe forumul unei licitatii de a lui cu privire la provenienta unei piese [aah]
.
valentinian

Mesajde BogdanC » 31 Mar 2008, 18:56

Am putut examina direct cativa Kosoni de argint similari celor de la H.J.Berk:
http://www.harlanjberk.com/currentbbs/d ... e=text.asp
http://www.harlanjberk.com/currentbbs/d ... e=text.asp

Cei pe care i-am vazut (ambele tipuri) mi s-au parut dubiosi - probabil pentru ca metalul nu avea nici o urma de imbatranire la suprafata. Apoi pentru ca patina e genul acela negru, tip sulfura de argint (= cam patetica).

:roll:
Ultima oara modificat de BogdanC pe 01 Apr 2008, 21:12, modificat 1 data in total.
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde bconst » 01 Apr 2008, 20:43

Daca va cade in mana un koson de argint putetzi sa ma contactatzi ca sa-i analizez aliajul. Singurul care a ajuns la Magurele anul trecut in primavara era garantat din argint antic - asemanator unor tasiene (avea aur relativ mult).
bconst

Mesajde BogdanC » 01 Apr 2008, 21:26

Buna seara!

Din pacate preturile cerute pentru acele piese (cca 600 eur bucata) si aparenta lor dubioasa m-au impiedicat sa iau macar una. Ma indoiesc ca prea curand va fi vreuna vanduta la pret de fals. Din pacate am observat ca daca o piesa, (chiar confirmat falsa) are potential de a pacali pe cineva, este pastrata in speranta unei viitoare inselaciuni, asa ca rar sunt disponibile falsuri la pret de fals...

Desigur, nu vreau sa spun ca ar fi neaparat false aceste monede, sau ca toate ar fi...Doar ca personal le consider dubioase.

Pe langa compozitia aliajului metalic, ceea ce cred ca ar trebui privit cu un ochi critic este si aspectul suprafetei monedei, fenomenul de imbatranire a aliajului, eventuala cristalizare, s.a.m.d. Interesant ar fi de aflat si data la care pentru prima data un koson de argint devine cunoscut.
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde valentinian » 04 Apr 2008, 02:57

acest super-vanzator are si kosoni de argint in oferta ...din cate vad eu monedele scoase la vanzare au toate un numitor comun ...voi ce credeti?
.
valentinian

Mesajde berserkr » 04 Apr 2008, 04:36

Nu m-as hazarda sa spun ca Harlan J Berk este un dealer de falsuri. Mai ales ca au ca expert pe Curtis Clay care-i prea bun ca sa se preteze la a expertiza falsuri cu rezultatul de autentice. Kosonii de argint sunt inca o problema neelucidata si atata timp cat sunt cautati si le pica in mana, ii comercializeaza, nefiind nimic foarte clar cu ei.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde BogdanC » 04 Apr 2008, 16:19

Ai dreptate berserkr! Nu trebuie judecati dealerii ci piesele in sine...

Oricum, false sau autentice, cred ca nu are nici un rost sa fie cumparate acum la sumele acelea...O sa vedeti ce multe vor aparea pe piata in cativa ani :wink: Expectativa prudenta e mai indicata.
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde andi_codescu » 04 Apr 2008, 16:55

:lol: Eu nu cumpar acum, astept kosonii de bronz. :D
andi_codescu

Mesajde BogdanC » 04 Apr 2008, 17:00

La bronz e mai greu de facut o patina cat de cat convingatoare...si daca apar toate curatate...e cam suspect :)
BogdanC
moderator
moderator

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede antice