KOSONI din argint

Monede grecesti, romane, bizantine

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde berserkr » 04 Apr 2008, 17:24

andi_codescu scrie::lol: Eu nu cumpar acum, astept kosonii de bronz. :D

:) E buna asta...
berserkr
moderator
moderator

Mesajde sorin70 » 04 Apr 2008, 17:31

andi_codescu scrie::lol: Eu nu cumpar acum, astept kosonii de bronz. :D

Aia sunt "probe de Kosoni " :lol:
sorin70

Mesajde berserkr » 04 Apr 2008, 17:34

Foarte interesant, mie ambii kosoni mi se par die-match cu astia (de la casa de licitatii noua mentionata de andi_codescu):
http://www.helios-numismatik.de/onlineA ... ager=00012
berserkr
moderator
moderator

Mesajde andi_codescu » 04 Apr 2008, 18:52

berserkr scrie:Foarte interesant, mie ambii kosoni mi se par die-match cu astia (de la casa de licitatii noua mentionata de andi_codescu):
http://www.helios-numismatik.de/onlineA ... ager=00012

Probabil au fost batuti de aceeasi stanta. Se pune problema cand. Ochiului meu (nu prea exersat) i se par atat de credibili incat daca m-as lua numai dupa aspectul din poze as fi sigur ca sunt veritabili.
andi_codescu

Mesajde bconst » 04 Apr 2008, 19:39

Exista doua mari categorii de kosoni: cu si fara monograma (simplific, caci exista si o subclasificare monograma simpla si complexa). Tezaurul Tirsa-Luncani, SINGURUL tezaur gasit pana acum cu o poveste credibila, are numai kosoni cu monograma. Kosonii fara monograma - cca 15 in Romania, sunt fara nici o "istorie" in spate, ca de altfel si kosonii cu monograma de la noi, in afara de Tirsa-Luncani. Surpriza este ca ABSOLUT TOTZI cei cca 10 kosoni fara monograma de la IA Parvan si de la BAR masuratzi de mine sunt DIN AUR ALUVIONAR TRANSILVAN (au urme de staniu), cca 21.5 - 22 carate, identic cu titlul mai multor bratzari dacice (titlul kosonilor cu monograme este mai ridicat, de la 22,5 la 23.5 carate, si e aur rafinat, posibil si din topirea unor bijuterii. In plus, "designul" lor este mult mai grosolan decat al celor cu monograma. Faptul ca nu au monograma se poate explica prin neintzelegerea sa de catre "fabricantzi", normal, nici pana acum nu s-a putut descifra, deci ipoteza copierii lor in "serie mica" pe plan local trebuie luata in consideratzie. Copiere medievala? Am masurat si tetrastaterul Lysimach de la Baia Mare al raposatului Preda: aur nerafinat de mina maramureseana, titlu in jur de 20 carate. Greutatea sa de cca 34 g (4x8 - tetra dar si 3.4x10 - zece ducatzi) arata de ce putea circula o astfel de moneda "inspirata" (nu e copie, caci astfel de monede antice Lysimach nu exista), caci se incadra in sistemul ducatzilor. Se puteau imita kosonii in evul mediu? Desigur, dar ce te faceai cu o moneda de aur de 8.3 g? Cum o schimbai pe piatza in ducatzi (3.4 g)? Cum dadeai restul?
Cat priveste kosonii de argint, ce logica ar fi avut Brutus et co sa-i bata? Doar plata serviciilor mercenarilor - o stim din documente - se facea numai in stateri de aur. Sa-i fi facut dacii? Cu ce argint? Dacii nu au dispus niciodata de argint extras de ei metalurgic (nu stiau sa-l separe din aurul transilvan in care era pana la 30%), dovada ca podoabele lor de argint (am masurat Herastraul) erau realizate din topirea monedelor, care de altfel insotzesc multe tezaure de acest fel.
bconst

Mesajde banivechi » 04 Apr 2008, 20:35

banivechi scrie:De fapt, cite tipuri de kosoni sint? Ca doar din postul de mai sus se deduc 3 feluri: aur cu monograma, aur fara monograma, argint cu monograma. Cei din aur sint turnati sau batuti? Care e logica emiterii unor monede din argint cu desenul celor din aur?
Cam multe semne de intrebare am pus aici, insa ceva pute cu kosonii: pina acum citiva ani erau cireasa de pe tortul numismatic, acum apare si varianta in argint, mai putin o sa auzim si de probe autentice din tombac sau din aluminiu....

Mi-am citat postul de la inceputul topicului. Intrebarea ramine: care ar putea fi logica emiterii unor asemenea monede?
banivechi

Mesajde KING_KOSON » 06 Apr 2008, 01:44

Am mai gasit unul... foarte ciudat... ceva este dubios la aceste exemplare!!! :idea:

"Greek Coins. Grecia Continentale. Tracia. Koson. Drachm. Olbia (?), met del I secolo a.C. D/ Processione di tre personaggi a sinistra: un console preceduto e seguito da due littori. A sinistra, monogramma. In esergo: ??SO?. R/ Aquila, stante a sinistra su scettro, tiene con l'artiglio una corona. Assente in tutti i principali testi consultati. gr. 4.04 RRRR. AG. Bel BB+. Uno dei pochi esemplari conosciuti, il terzo pubblicato (cfr. Artemide, Asta 16.12.2006, n. 47 e nota)."

http://cgi.liveauctions.ebay.com/ws/eBa ... 0229962786
KING_KOSON
**
**

Mesajde sebii » 06 Apr 2008, 02:59

KING_KOSON scrie:Am mai gasit unul... foarte ciudat... ceva este dubios la aceste exemplare!!! :idea:

"Greek Coins. Grecia Continentale. Tracia. Koson. Drachm. Olbia (?), met del I secolo a.C. D/ Processione di tre personaggi a sinistra: un console preceduto e seguito da due littori. A sinistra, monogramma. In esergo: ??SO?. R/ Aquila, stante a sinistra su scettro, tiene con l'artiglio una corona. Assente in tutti i principali testi consultati. gr. 4.04 RRRR. AG. Bel BB+. Uno dei pochi esemplari conosciuti, il terzo pubblicato (cfr. Artemide, Asta 16.12.2006, n. 47 e nota)."

http://cgi.liveauctions.ebay.com/ws/eBa ... 0229962786

ciudat userul asta...e nou si dintr-o data are asemenea monede
sebii

Mesajde berserkr » 06 Apr 2008, 08:55

@sebii Nu va inteleg logica. De ce-ar fi ciudat la un utilizator nou pe un site de licitatii sa aibe monede de un anume fel? Vi sa pare ca nou pe ebay inseamna nou in numismatica? Sau in orice altceva decat ebay?
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Maritud77 » 06 Apr 2008, 10:37

Si nici macar nu e chiar asa de nou. Are vreo patru ani vechime, chiar daca nu are calificative.
Maritud77

Mesajde KING_KOSON » 06 Apr 2008, 15:11

(foarte ciudat...) Ma refer strict la moneda! Este ciudat cum apar asa :?: Azi unul.. Maine altul... si la info "VERY RARE"!!!

User-ul este 100% OK!!! No comment!!! Feedback-ul user-ului este 0 pentru ca vinde pe eBay Live Auctions.

-------------------------------------------------------------
Seller: artemide_aste( 0 )
Member: since Dec-18-04 in San Marino

Artemide Aste s.r.l.

via A. Giangi 4
Dogana, rsm
47891, San Marino

Tel: 379-908845
Fax: 379-972142
EMail: info@artemideaste.com
http://www.artemideaste.com
--------------------------------------------------------------

Multumesc.
KING_KOSON
**
**

Mesajde sebii » 06 Apr 2008, 15:27

berserkr scrie:@sebii Nu va inteleg logica. De ce-ar fi ciudat la un utilizator nou pe un site de licitatii sa aibe monede de un anume fel? Vi sa pare ca nou pe ebay inseamna nou in numismatica? Sau in orice altceva decat ebay?

e...gandeam si eu "cu voce tare"....eram si eu carcotas dupa ce am vazut ce vinde respectivul :)
sebii

Mesajde dimo13 » 06 Apr 2008, 19:41

Acum o vreme Artemide Aste a mai vandut un exemplar:
http://www.deamoneta.com/artemideasteXVIII/19
Intr-adevar, sa vedem cate vor mai iesi la iveala in viitor.... :?
dimo13

Mesajde BogdanC » 06 Apr 2008, 20:30

In urmatorii ani o sa iasa cateva sute la iveala :lol: Indiferent ca-s false sau autentice, pretul de acum n-o sa fie sustinut mult. O sa scada probabil pana pe la jumatate sau mai jos. Unii dealeri straini deja au stoc, dar stiu si ei atata lucru: daca inunzi piata cu "very rare" coins, in curand lumea se trezeste la realitate si preturile scad abrupt. De aceea este totusi foarte posibil sa vedem un val de kosoni de argint, in speranta ca vor lua crema preturilor, acum la inceput cat inca sa mai poate si n-au aparut articole despre aceste monede :lol: E interesant si faptul ca multi ofera ambele tipuri de kosoni, dar nu mai mult de cate unul din fiecare per licitatie :D Astept cu interes sa vad primul koson de argint incapsulat :roll: :lol:

P.S. Stie cineva de ce nici un koson de argint nu are o patina convingatoare?! Sa fi fost asa curatate in dusmanie toate?!
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde KING_KOSON » 06 Apr 2008, 21:48

Nu prea curand!!! Nu cred ca accepta ICG... NGC... sa capsuleze (adica sa autentifice si sa dateze o astfel de moneda)!!! Nu pentru moment... In viitor, WHO KNOWS :?: Astept cu mult interes sa citesc ceva oficial despre "THE GREAT MYSTERIOUS SILVER KOSON" :wink: Pana atunci :shock: :!: "CREDE SI NU CERCETA" IN CAZUL ASTA PARCA NU PREA MERGE... NU :?:
KING_KOSON
**
**

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede antice