traficantii

Monede grecesti, romane, bizantine

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde Adminus Maximus » 26 Noi 2008, 15:32

Bratarile de argint au fost pentru circulatie, si s-au facut la ele cateva PROBE (SPECIMEN) de aur. ;)
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde berserkr » 26 Noi 2008, 15:34

tripleseven scrie:Dar dacii astia nu au stiut sa faca din aur altceva decat bratari???
Cam ciudat ca se gasesc numai bratari, nu tu o platosa, un coif sau un pocal ....alte obiecte decat bratarile de rigoare!!! :lol:

Poate au fost si de-astea dar s-au evaporat pe la diversi de-afara. La cat au luat unii si altii de pe-aici de-a lungul istoriei, nu m-as mira. In plus nu se stie ce ne rezerva viitorul.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Adminus Maximus » 26 Noi 2008, 15:47

Tot ce se poate. In sursele antice sunt acele relatari (de ex. Criton) care povesteste de tonele de aur si argint capturate de romani dupa cucerirea Daciei, pe care le-au dus la Roma. In ce forma erau acele tone de aur? Lingouri? Bucati de aur nativ? Kosoni? Artefacte?
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde tripleseven » 26 Noi 2008, 15:54

Este clar ca toti "cei" care au trecut pe aici si-au umplut carutele cu bogatii si au carat ce au gasit!
Ciudat este numai ca in ultimii doi ani nu este vorba decat de aceste bratari...! Cate au fost recuperate deja 12 - 14 ?
Sau cei de la guvern sunt interesati numai de bratari,poate celelalte obiecte nu prezinta interes pt ei! :wink:
tripleseven

Mesajde berserkr » 26 Noi 2008, 15:55

@Aldor Si eu m-am intrebat de multe ori. Pentru ca nu prea cred eu ca se obisnuia tezaurizarea in intelesul ei modern, de lingouri dispuse ordonat intr-o camera :) Poate in viitor se vor descoperi si ceva chei la enigmele astea. In ultima vreme s-au mai descoperit scrieri vechi considerate pierdute sau despre care nu se stia. Poate se va gasi si "De bello dacico".
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde krazy » 26 Noi 2008, 19:22

Aldor scrie:Tot ce se poate. In sursele antice sunt acele relatari (de ex. Criton) care povesteste de tonele de aur si argint capturate de romani dupa cucerirea Daciei, pe care le-au dus la Roma. In ce forma erau acele tone de aur? Lingouri? Bucati de aur nativ? Kosoni? Artefacte?

Dupa cum bine stiti, izvoarele istorice nu trebuie luate ca atare ci privite intotdeauna cu ochi critic. In cazul de fata, prada de razboi obtinuta dupa cucerirea Daciei trebuie sa fi fost intr-adevar destul de consistenta, insa, dupa parerea unor cercetatori, acea cifra de "500.000 libre de aur si dublu de argint" este exagerata. Asertiunea ii apartine intr-adevar medicului lui Traian, Criton, informatie preluata de cronicarul lui Iustinian, Ioannes Lydus. Daca luam in considerare opinia lui M. Gramatopol, care demonstreaza faptul ca argintul nu se gasea in Dacia, el fiind depistat si exploatat aici abia in secolul al XVII-lea, putem presupune ca acea cantitate de argint si aur consta de fapt din obiecte de valoare, mai ales in vase lucrate in cele doua metale pretioase (provenite fie din importuri, fie din incursiuni de jaf ori daruri) din lumea greaca, elenistica si romana, pastrate din generatie in generatie.
krazy

Mesajde berserkr » 26 Noi 2008, 20:40

Dacia n-a fost in istoria ei numai cea ramasa pe vremea lui Decebal. In plus nu trebuie sa consideram ca dacii aveau in tezaur numai din ce stransesera in acea vreme (a cuceririi de catre Traian). Si mai nociv mi se pare sa consideram ca tezaurul lor era dobandit mai mult in urma jafurilor (chiar, unde-ati intalnit asta?). Dacii erau un popor vechi (pomenit sub forma de geti inca de Herodot) si cred ca au avut timp pana la Traian sa adune cantitati considerabile de metal pretios, Si chiar daca nu s-ar fi gasit niciodata argint pe niciun teritoriu care a fost al dacilor, odata ce aveau aur, care ar fi fost problema sa aibe argint? Credeti ca nu se putea schimba un metal pe altul? Cantitatile pomenite, pot fi gresite, dar numarul de zile consecutive de jocuri in Roma si sarbatorile prilejuite de aceasta ocazie, plus refacerea economiei imperiului, cred ca ne pot da o idee despre cat de mare putea fi acest tezaur.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde krazy » 26 Noi 2008, 21:34

berserkr scrie:Si mai nociv mi se pare sa consideram ca tezaurul lor era dobandit mai mult in urma jafurilor (chiar, unde-ati intalnit asta?).

Este o opinie mai mult personala, insa nu am afirmat mai mult din jafuri ci provenind si din incursiuni de jaf. Nu trebuie sa negam faptul ca, numeroasele incursiuni ale dacilor, pomenite de autorii antici si uneori atestate arheologic, au avut drept rezultat si acumularea de obiecte de lux, insa, ce-i drept, nu trebuie nici sa-i dam amploare.

berserkr scrie:Dacii erau un popor vechi (pomenit sub forma de geti inca de Herodot) si cred ca au avut timp pana la Traian sa adune cantitati considerabile de metal pretios

Acest lucru am incercat si eu sa il subliniez prin vasele lucrate in lumea greaca, elenistica si romana pastrate din generatie in generatie.
krazy

Mesajde dimo13 » 26 Noi 2008, 22:10

Eu ma mir ca bratarile nu sunt apreciate unanim ca niste descoperiri exceptionale, ba chiar uneori privite usor ironic (ce atatea bratari pe banda rulanta?). E adevarat ca atunci cand au iesit la lumina a existat seria de articole bazate pe nimic a unui ziar care incerca sa arate ca ar fi niste facaturi, lucru urlat din toti rarunchii si de cei ce le gasisera si apoi traficasera, probabil asta a aruncat o umbra de indoiala, dar sunt fara discutie remarcabile.
Pentru cei interesati de bratarile dacice, un interviu cu domnul profesor Mircea Babes:
http://www.business-adviser.ro/interviu ... babes.html
Interesant si cazul vecinului de la sud de Dunare Vasil Bojkov (amintit in interviu), ins care are o colectie particulara mai valoroasa decat a Muzeului National de Istorie a Romaniei....... asta apropo de traficanti :?
dimo13

Mesajde picard » 27 Noi 2008, 09:25

Tot Mihai Gramatopol sustine ca dacii au batut moneda de argint. Sursa argintului comertul cu sare facut de daci.
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
picard

Mesajde berserkr » 27 Noi 2008, 09:34

@krazy "Acest lucru am incercat si eu sa il subliniez prin vasele lucrate in lumea greaca, elenistica si romana pastrate din generatie in generatie." Tot personala e si asta :) Pur si simplu pentru ca nu se stie in ce consta acest tezaur, poti sa presupui ca mine ca era format mai mult din obiecte realizate local sau ca dvs ca era format din obiecte facute de altii. Eu cred (si altii au crezut inaintea mea cu mult si unii mai cred si azi :) ) ca aurul la daci nu era destinat decat unei anumite paturi a populatiei, foarte limitata ca numar de oameni. De aceea probabil era strans intr-o zona foarte restransa si ce-a mai scapat de jaful romanilor sunt obiecte sau multimi de obiecte disparate, ajunse in alta parte prin actiunea imediat ulterioara cuceririi romane, a unor oameni care au incercat sa salveze ceva, sau poate chiar sa fure ceva din acest tezaur, si n-au mai apucat sa se bucure de bunurile sustrase. Poate ca mai sunt inca nedescoperite multe alte obiecte.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Bogdan R » 28 Noi 2008, 20:49

Bratarile dacice, poveste fara sfarsit...

http://www.ziua.net/news.php?data=2008-11-28&id=16980
''Orice ar fi sã ne aducã viitorul ºi oricât de mult ar trebui sã suferim, nu încetaþi a cultiva ceea ce a fost ºi trebuie sã rãmânã specificul sufletului românesc: credinþa, vrednicia, setea de libertate ºi dreptate precum ºi omenia cea mai deplinã faþã de semeni''

Majestatea Sa Mihai I Regele Românilor
Bogdan R

Mesajde Yu_L.Yan » 30 Noi 2008, 22:37

Aldor scrie:Tot ce se poate. In sursele antice sunt acele relatari (de ex. Criton) care povesteste de tonele de aur si argint capturate de romani dupa cucerirea Daciei, pe care le-au dus la Roma. In ce forma erau acele tone de aur? Lingouri? Bucati de aur nativ? Kosoni? Artefacte?

http://www.libertatea.ro/stire/aurul-da ... 22417.html
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Yu_L.Yan

Mesajde newbasic » 01 Dec 2008, 10:56

......... citat:" Tracii, aliaţi ai troienilor, erau toţi îmbrăcaţi în aur, aveau chiar şi arme din aur, precum zeii, după cum pomeneşte Homer în Iliada. Aşa se obişnuia în acea perioadă. Acesta a fost şi motivul pentru care troienii au luat bătaie de la greci, care aveau arme din bronz, mult mai dure, mai rezistente decât cele din aur. Aşa a căzut Troia."
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
newbasic

Mesajde Adminus Maximus » 01 Dec 2008, 12:32

Eu sincer cand am vazut ca e din Libertatea, nici nu l-am mai citit.
Adminus Maximus
Site Admin

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede antice