O problema legata de Tomis

Monede grecesti, romane, bizantine

Moderatori: vlahul, berserkr

O problema legata de Tomis

Mesajde dimo13 » 12 Iul 2009, 10:20

Buna ziua
E vorba de moneda din argint, epoca autonoma, de tip Apollo/Trepied, cu magistratul ΠOCEI pe revers (regasit si la tipurile din bronz Hermes cu petasos, Apollo si Dioscuri/Cai). Inteleg ca apare in "Poids et monnaies de Tomis" a lui Mihail Sutzu (1900), ulterior mentionata de Regling, exista cumva si lucrari de dupa primul razboi mondial care sa aduca la lumina vreun exemplar sau macar sa o ia in considerare? Caut sa aflu, cu atat mai mult cu cat in unele carti se specifica direct ca Tomisul nu ar fi batut decat monede din bronz in perioada autonoma (cu exceptia staterilor).
Sa fi fost vorba de un unicat care a plecat cu tezaurul in Rusia si dus a fost? E adevarat, colectia numismatica a fost inapoiata in anii '50, insa in totala dezordine si poate unele lucruri s-au pierdut. Asta e o speculatie.
Multumesc si numai bine.
dimo13

Mesajde berserkr » 12 Iul 2009, 11:37

Pai dupa afirmatiile unora, cu muntele de piese scoase din tara, daca asemenea piese ar fi existat probabil le gaseam pe-afara (pe net, la licitatii, la magazinele virtuale, catalogate in ultimii ani, etc) :) Serios vorbind, n-am auzit pana acum de aceasta piesa (sau nu-mi aduc aminte) insa unicatele sunt chestii spinoase. De multe ori sunt privite cu o oarecare (poate indreptatita) suspiciune, pentru ca e greu de imaginat cum o moneda de circulatie ar putea supravietui intr-un singur exemplar. Este adevarat ca ne-am putea gandi la o proba, sau la o emisiune ulterior topita si refolosita pentru alte emisiuni, insa fara ceva palpabil nu stiu de unde s-ar putea aborda acest subiect. Multe au fost mentionate de-a lungul timpului si pentru unele s-a descoperit mai tarziu ca existenta lor prezumata se baza pe-o interpretare gresita.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde dimo13 » 12 Iul 2009, 13:54

Doar am presupus ca ar fi fost vorba de un unicat, in lipsa altor informatii, din pacate nu cred ca am de unde sa fac rost de Sutzu pentru a vedea exact ce apare. Ma gandisem daca nu cumva ar fi putut fi vorba de o piesa argintata, dar nu cred ca marele nostru numismati s-ar fi inselat. Imi place sa cred ca mai sunt multe lucruri de descoperit. :D

berserkr scrie: De multe ori sunt privite cu o oarecare (poate indreptatita) suspiciune, pentru ca e greu de imaginat cum o moneda de circulatie ar putea supravietui intr-un singur exemplar.

Intr-un fel de acord, uneori s-au facut greseli. Se cunosc totusi cazuri, chiar vorbind de cetatile de la tarmul Marii Negre. De exemplu, desi nu e vorba de un unicat, cred ca e putin cunoscuta moneda histriana din argint cu Demetra pe avers, multa vreme s-a stiut de un singur exemplar, pana cand a mai aparut unul, cred ca a fost publicat intr-un BSNR de dupa '90, ceea ce a fost o confirmare. Asemenea si pentru unele bronzuri.
dimo13

Mesajde BogdanC » 12 Iul 2009, 14:37

AM gasit si eu mentionata in literatura o moneda unicat din argint emisa la Tomis, dar cuvantul argint parca era intre ghilimele...Nu-mi amintesc unde am citit, insa...

O drahma si o diviziune cu Demetra au fost vandute in ultimii ani intr-o licitatie a Galeriei Numismatice.
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde dimo13 » 26 Aug 2013, 21:59

Salutare tuturor. :)
"Dupa ani si ani / Ma voi intoarce"....dar fara ceva nou pentru intrebarea initiala. Mi-a trecut prin cap ideea subtila (oare de ce nu prima data?) sa decupez si sa adaug aici portiunea din AMNG. Sa fie, in viitor cine stie de unde sare iepurele.
Insa altceva m-a facut sa dezgrop subiectul, o alta piesa mi-a atras atentia. Dintr-un stravechi BSNR, M. Sutzu - "Ponduri si monete inedite..." (26 / 1915, e si pe net - dspace.bcucluj) extrag descrierea sa si un desen al reversului, care e si cheia. Sau nu. Cornul abundentei intre bonetele Dioscurilor si doua stele. Se poate ca asta sa fie o urma a aripii lui Mithridate intinsa asupra cetatii? Sau legatura nu se sustine? Tipul de revers apare pe monede din sudul Marii Negre, la Sinope sau Amisos, fara indoiala in vremea lui Mithridate Eupator, iar in nord la Panticapaeum, insa aici am vazut datari anterioare expansiunii Regatului Pont, dar si din vremea dominatiei, ceea ce ma incurca putin. La Olbia, un delfin in locul cornului abundentei.
E drept si ca pentru Tomis bonetele si stelele se intalnesc frecvent pe diverse piese mai vechi, dar reversul respectiv l-am intalnit in acest singur caz.
(Am lipit imaginile pentru a comprima spatiul).

In incheiere, o pagina de folos, am descoperit catalogul BNF – Biblioteca Nationala a Frantei, iar Cabinetul de Medalii nu mai are nevoie de prezentare. Cautarea e putin greoaie, sau mai degraba felul de a vedea fiecare inregistrare, insa inconvenientul e anulat de rezultate. De pilda chiar Tomis (scris "Tomi", apoi alegand din lista "monnaies et medailles antiques") si apar peste 200 de piese.
http://catalogue.bnf.fr/jsp/recherchemo ... =catalogue

Completare: la cateva zile am vazut ca exista o pagina mai comoda:
http://gallica.bnf.fr/
Fisiere atasate
tomis.jpg
tomis.jpg (59.95 KiB) Vizualizat de 2119 ori
dimo13

Inapoi la Discutii - monede antice