Arta pe monedele antice-piese deosebite

Monede grecesti, romane, bizantine

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde Bogdan R » 17 Mai 2008, 22:55

Bogdan R

Mesajde Tanatos2912 » 18 Mai 2008, 10:07

Bogdan R scrie:http://cgi.liveauctions.ebay.com/075-Imperatorial-Rome-Marcus-Junius-Brutus-d-42-BC_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ52622QQihZ011QQitemZ320247624345QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

O piesa fabuloasa!

Si ieftina... ca braga :), lasand gluma e foarte frumoasa.
DEUS FORTITUDO MEI
Tanatos2912

Mesajde sebii » 18 Mai 2008, 11:25

eu cred ca pretul este pentru un lot nu doar pentru piesa respectiva...sau nu?
sebii

Mesajde valentinian » 18 Mai 2008, 11:38

este doar pt piesa respectiva . nu as vrea sa fiu eu gica contra dar acest vanzator [in ciuda preturilor] nu cred ca are prea multe piese originale la liciatie .
Justitia omnium domina et regina virtutum est
.
valentinian

Mesajde BogdanC » 18 Mai 2008, 11:57

Cred ca gresesti :lol: Citeste-i numele inca o data, uite-te la feedback-urile lui, apoi cate monede are in total puse acum si cate sunt certificate si slabbed (la moderne), uite-te la calitatea celor antice, si o sa-ti dai seama ca omu' are o mare afacere cu monedele, probabil din familia lui amarata numita Goldberg :) Aici nu vorbim de bulgari fugiti cu punga de monede in SUA...

Inca ceva: este Live auction...Va fi cu strigare, ciocanele si tot tacamul...Iar preturile de acum sunt destul de irelevante...Cam la toate piesele de interes preturile vor creste sensibil.
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde berserkr » 18 Mai 2008, 13:18

sebii scrie:eu cred ca pretul este pentru un lot nu doar pentru piesa respectiva...sau nu?

Un aureu republican Butus in "mint state"? Glumiti ... este nu numai rarisima dar extrem de dezirabila. Colectionarii de marca (cei despre care nu stim decat ca exista si cam atat) pot da preturi mai mari pe asemenea raritati. SI pentru Dl Valntinian, chiar credeti ca o asemenea piesa cu un asemenea pret se vinde ca pe okazii? Asta e examinata si para-examinata, si nu de looseri ca noi :D
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Alex » 18 Mai 2008, 13:40

BogdanC scrie:Cred ca gresesti :lol: Citeste-i numele inca o data, uite-te la feedback-urile lui, apoi cate monede are in total puse acum si cate sunt certificate si slabbed (la moderne), uite-te la calitatea celor antice, si o sa-ti dai seama ca omu' are o mare afacere cu monedele, probabil din familia lui amarata numita Goldberg :) Aici nu vorbim de bulgari fugiti cu punga de monede in SUA...

Inca ceva: este Live auction...Va fi cu strigare, ciocanele si tot tacamul...Iar preturile de acum sunt destul de irelevante...Cam la toate piesele de interes preturile vor creste sensibil.

Nu este "el", ci "ei": Larry si Ira Goldberg care au o casa de licitatii. Nu sunt monedele lor. Am pus acum vreo luna anuntul licitatiei lor: Licitatii Goldberg Coins & Collectibles. Pentru piesa in cauza sunt mentionate nu mai putin de 3 licitatii precedente in care a aparut.

Larry si Ira Goldberg scrie:Provenance: Ex John Whitney Walter Collection, Stack's-Berk Auction (11-29-90), lot 7; ex NFA Auction XXII (06-01-89), lot 23; ex Leu Auction 22 (05-08-79), lot 184. Illustrated in Money of the World, coin 30.
Alex
moderator
moderator

Mesajde BogdanC » 18 Mai 2008, 18:18

@alex: sa inteleg ca treaba aia cu 'Provenance' inseamna ca nu sunt monedele lor?... :)
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde Alex » 18 Mai 2008, 18:40

BogdanC scrie:@alex: sa inteleg ca treaba aia cu 'Provenance' inseamna ca nu sunt monedele lor?... :)

Personal asa inteleg. Au o casa de licitatii care intermediaza vanzarea monedelor (luand alt domeniu de activitate, daca un tablou este oferit de Christie's de exemplu, tabloul nu este din proprietatea/colectia casei Christie's).
Alex
moderator
moderator

Mesajde BogdanC » 19 Mai 2008, 00:34

Adica sunt in 'consignatie' (consignment). E o alta treaba. E posibil ca unele monede de la Goldberg sa fie in consignatie. Insa provenance , provenienta, indica pedigree-ul respectivelor monede, incepand cu ultimul posesor (care, poate, le-a lasat voit in consignatie, daca nu cumva a plecat intr-o lume fara monede) si pana la prima data cand e documentata punerea in vanzare a piesei respective.
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde Alex » 19 Mai 2008, 01:52

BogdanC scrie:Adica sunt in 'consignatie' (consignment). E o alta treaba. E posibil ca unele monede de la Goldberg sa fie in consignatie. Insa provenance , provenienta, indica pedigree-ul respectivelor monede, incepand cu ultimul posesor (care, poate, le-a lasat voit in consignatie, daca nu cumva a plecat intr-o lume fara monede) si pana la prima data cand e documentata punerea in vanzare a piesei respective.

Si cu ce difera asta de ce am spus eu?
Alex
moderator
moderator

Mesajde marcus aurelius » 20 Mai 2008, 10:59

Pentru a vedea cine sunt "ei" : http://www.goldbergcoins.com/
Acum vreo 2 luni au avut tot pe ebay mai multe probe monetare romanesti , in special ale editiei jubiliare 1906 , din argint si bronz. S-au dus la niste preturi exorbitante si surpriza ... printre cumparatori am remarcat si romani.
marcus aurelius

Mesajde dimo13 » 03 Sep 2008, 13:35

O licitatie cu piese exceptionale, toate se pot regasi cu usurinta in topicul de fata:
http://www.sixbid.com/nav.php?p=viewsale&sid=75
dimo13

Mesajde andi_codescu » 03 Sep 2008, 14:06

Intr-adevar, superbe. Unele piese iti taie respitatia, chiar daca nu esti pasionat al respectivei perioade.
andi_codescu

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede antice