Arta pe monedele antice-piese deosebite

Monede grecesti, romane, bizantine

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde berserkr » 04 Sep 2008, 08:55

Alex scrie:
BogdanC scrie:Adica sunt in 'consignatie' (consignment). E o alta treaba. E posibil ca unele monede de la Goldberg sa fie in consignatie. Insa provenance , provenienta, indica pedigree-ul respectivelor monede, incepand cu ultimul posesor (care, poate, le-a lasat voit in consignatie, daca nu cumva a plecat intr-o lume fara monede) si pana la prima data cand e documentata punerea in vanzare a piesei respective.

Si cu ce difera asta de ce am spus eu?

Eu cred ca e o diferenta. Consignatie este o metoda de vanzare prin incredintarea bunului unui comerciant iar provenienta este pedigree adica persoana de la care provine. De exemplu am luat de la un dealer o moneda care era "ex-Failmetzger", asta era provenienta. Deci are "pedigree". Dar nu era in consignatie, deci fusese in prealabil achizitionata de catre dealer de la cel caruia i-a apartinut. La unele monede acest pedigree este destul de lung si este bun pentru stabilirea provenientei initiale si ca dovada ca moneda e autentica (daca mai multi colectionari sau case de licitatii de renume au detinut-o, este mai sigura).
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde berserkr » 04 Sep 2008, 08:59

dimo13 scrie:O licitatie cu piese exceptionale, toate se pot regasi cu usurinta in topicul de fata:
http://www.sixbid.com/nav.php?p=viewsale&sid=75

Intr-adevar grea misiune sa alegi piese pentru topicul de fata, de acolo. Gravorii de matrite erau artisti desavarsiti si practic fiecare piesa de acolo este o creatie autentica a lor. Ca si cand ai achizitiona basoreliefuri in metal din acea perioada, originale :D

:D O fi o greseala suma aia estimativa?
http://www.sixbid.com/nav.php?p=viewlot&sid=75&lot=66
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Alex » 04 Sep 2008, 09:35

berserkr scrie:
Alex scrie:
BogdanC scrie:Adica sunt in 'consignatie' (consignment). E o alta treaba. E posibil ca unele monede de la Goldberg sa fie in consignatie. Insa provenance , provenienta, indica pedigree-ul respectivelor monede, incepand cu ultimul posesor (care, poate, le-a lasat voit in consignatie, daca nu cumva a plecat intr-o lume fara monede) si pana la prima data cand e documentata punerea in vanzare a piesei respective.

Si cu ce difera asta de ce am spus eu?

Eu cred ca e o diferenta. Consignatie este o metoda de vanzare prin incredintarea bunului unui comerciant iar provenienta este pedigree adica persoana de la care provine. De exemplu am luat de la un dealer o moneda care era "ex-Failmetzger", asta era provenienta. Deci are "pedigree". Dar nu era in consignatie, deci fusese in prealabil achizitionata de catre dealer de la cel caruia i-a apartinut. La unele monede acest pedigree este destul de lung si este bun pentru stabilirea provenientei initiale si ca dovada ca moneda e autentica (daca mai multi colectionari sau case de licitatii de renume au detinut-o, este mai sigura).

Dupa cum bine cred ca ati citit asta am spus si eu. :wink:

"Consignatie"
Alex scrie:Larry si Ira Goldberg ... au o casa de licitatii. Nu sunt monedele lor.

Alex scrie:Au o casa de licitatii care intermediaza vanzarea monedelor (luand alt domeniu de activitate, daca un tablou este oferit de Christie's de exemplu, tabloul nu este din proprietatea/colectia casei Christie's).

"Provenienta"
Alex scrie:Pentru piesa in cauza sunt mentionate nu mai putin de 3 licitatii precedente in care a aparut.
Alex
moderator
moderator

Mesajde berserkr » 04 Sep 2008, 11:09

Lasa ca e bine sa se stie :D Oricum postul nu aducea ceva nou, doar repeta acel ceva pentru cei care - in mod vadit - n-au inteles ;)
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde valentinian » 13 Sep 2008, 01:27

dimo13 scrie:...
Ca remarca, nu vi se pare ca cele doua spice din dreapta lui Demeter aduc mai degraba cu o faclie?
mai mult chiar este faclia care ii lumineaza calea in cautarea perseponei ! acum am aflat si eu si mi s-a parut interesant...
Justitia est omnium domina et regina virtutum.
valentinian

Mesajde krazy » 24 Oct 2008, 23:55

Superb!
Fisiere atasate
Severus Alexander sestertius (231 AD).jpg
Severus Alexander sestertius (231 AD).jpg (45.64 KiB) Vizualizat de 10169 ori
cal026.jpg
cal026.jpg (81.71 KiB) Vizualizat de 10252 ori
krazy

Mesajde krazy » 11 Noi 2008, 20:12

stefan vasilita scrie:asa numitul medalion de la antiohia.
emisiune a lui constantiu cu legenda D(OMINUS) N(OSTER) CONSTANTIUS VICTOR SEMPER AUG(SUSTUS)
in exerga A-N, simbolul monetariei de la Antiochia. in exerga, in ordine, o frunza de laur, torquesuri( simbol al puterii militare, decoratii acordate militarilor) un modius? falere( simboluri militare acordate legiunilor, cornuri ala abundentei( cu monede , probabil amintind de un donativum) si din nou lauri.
imparatul in ipostaza de adlocutio, in car, cu mana dreapta ridicata, cu sceptru in stanga si cu nimb ( element care sugereaza natura lui superioara fata de alti augusti sau caesari contemporani. poate gallus sau iulian. similar cu o moneda din 338 unde cei trei fii ai lui constatin apar pe un tron dar constantin ii e cu nimb si cei doi frati se uita spre el).
incununat de 2 victorii, cu reprezentari pagane dar considerate crestine* de aici traditia cu arhangheli inaripati....

Poza color a medalionului (Bode Museum, Berlin):

http://www.flickr.com/photos/14868225@N ... 432314249/
krazy

Mesajde berserkr » 12 Noi 2008, 21:51

Inca un Commodus:
Zeus (Jupiter) si dioscurii (Castor si Pollux).
Fisiere atasate
Cmm.jpg
Cmm.jpg (66.42 KiB) Vizualizat de 10092 ori
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde andi_codescu » 16 Dec 2008, 21:10

Nu stiu daca a mai fost postat pe undeva, dar una dintre monedele din licitatia organizata de Numismatica Genevensis a "scos" un pret de 2.000.000 CHF. E interesanta si stire, dar moneda e intr-adevar frumoasa.
http://www.ngsa.ch/
andi_codescu

Mesajde dimo13 » 27 Feb 2009, 16:25

Pur si simplu unele dintre cele mai cunoscute monede ale antichitatii, fotografiate in conditii deosebite:
http://www.ancientmoney.org/
dimo13

Mesajde berserkr » 27 Feb 2009, 20:15

Multam fain, ai ce vedea!
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde valentinian » 08 Apr 2009, 00:55

O piesa interesenta care pare ca are inca o fata/un cap pe ceafa portretului !
http://cgi.ebay.com/AGM-Lydia-Sardeis-A ... otohosting
valentinian

Mesajde berserkr » 08 Apr 2009, 07:11

Nu vad nimic in zona indicata. Oricum mai sunt grecesti cu contramarca tip cap, uneori peste efigia de pe avers. Insa nu cred ca-i cazul asteia.
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde dimo13 » 08 Apr 2009, 10:07

Tot doua capete, dar rezultate in alt mod, ca urmare a baterii peste o alta moneda. Si a iesit ce se vede:
http://www.coinarchives.com/a/lotviewer ... 42&Lot=118
dimo13

Mesajde valentinian » 08 Apr 2009, 23:35

Pai am precizat ca mi se pare si cred ca e un efect doar in poza asta , nu e batut . Eu ma uit si acum la ea si vad inca un profil ceafa in ceafa cu cel oficial.
valentinian

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Discutii - monede antice