Identificare monede romane

Monede grecesti, romane, bizantine

Moderatori: vlahul, berserkr

Identificare monede romane

Mesajde D.Andrei » 30 Mar 2014, 11:46

Mi-am adus aminte de curand de cateva monede romane pe care le-am cumparat vara trecuta si as vrea sa ma ajutati sa le identific. Primele 2 mai mici le-am cumparat de la un vanzator de antichitati din statiunea Mamaia iar cea mare am primit-o cadou de la un prieten care a fost in Italia in vacanta. Nu imi aduc aminte foarte bine suma de bani care am dat-o pe cele 2 dar stiu ca eu cumparasem 3 monede ( cu 40-50 lei :?: ) si acum nu o mai gasesc pe a 3-a :noidea: Oricum nu le-am acordat asa mare importanta mai ales ca una este practic indescifrabila.
Moneda cea mare are capul lui Caesar foarte reliefat ( cred ca 4 mm ) si nu stiu ce sa cred despre ea. Reversul acesteia este rotit cu 180 grade.
As vrea sa stiu daca sunt autentice si daca da le puteti identifica ?
Fisiere atasate
Moneda 2 Avers.jpg
Monede 1 Avers.jpg
Moneda2.jpg
Monede1.jpg
D.Andrei
**
**

Re: Identificare monede romane

Mesajde kommodore_ss » 30 Mar 2014, 12:34

poza 1 si 3 sunt 90% false
kommodore_ss

Re: Identificare monede romane

Mesajde Adminus Maximus » 30 Mar 2014, 21:42

kommodore_ss scrie:poza 1 si 3 sunt 90% false

Pai este aceeasi "moneda" - avers/revers.
Dar e 100% falsa - tourist fake. Se vand in apropierea majoritatii siturilor romane din toata Europa. Uneori le vand localnicii cu diverse povesti frumoase gen le-am gasit in gradina... Deseori turistii naivi platesc sume frumoase pe asemenea nimicuri, a patit-o si o cunostinta in Turcia. Au cam aceeasi valoare ca un magnet pentru frigider.
Adminus Maximus
Site Admin

Inapoi la Discutii - monede antice