Falsuri bancnote romanesti cu filigran

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Falsuri bancnote romanesti cu filigran

Mesajde ambr0zie » 12 Mai 2016, 16:00

Buna ziua,
Exista asa ceva? intreb pentru ca vad ca in ultimii ani tot apar monede romanesti rare copiate. Si aud ca deja greutatea nu mai e o problema, nici diametrul, nici metalul (cateva grame de argint merita "investitia" ). Vorbesc de falsurile inselatoare, nu de porcariile gen 5 lei 1880 cu Rege, 500 lei 1941, 100.000 lei 1946, atrase de magnet, zimti, usoare etc. Din astea am, luate ca si curiozitati.
Asadar si prin urmare, exista sau, daca inca nu, credeti ca vor exista si falsuri inselatoare la bancnote?

In viitorul nu foarte apropiat, dupa ce imi completez colectia de bancnote mai comune, vreau sa cumpar (daca nu va trebui sa vand un rinichi) si un 1000 de lei 1934, 5000 de lei 1931, 500 de lei 1919 etc. Adica nu piese pe care le gasesti la fiecare targ in teancuri. Eu cumpar de la niste domni care mi-au demonstrat 120% ca sunt seriosi, ei vor fi prima optiune daca vor avea pe stoc, dar ma gandesc ca raritatile le poti gasi si la un strain.

Si chiar as vrea sa cumpar originale, nu o hartie scumpa cu filigran printata bine. Faptul ca eu aleg de obicei bancnote mai uzate s-ar putea sa nu ma ajute prea mult, ca n-ar fi greu sa fie uzate artificial.
Singurul fals de care am auzit, dar de epoca, avand filigran era la Cosasul.

Re: Falsuri bancnote romanesti cu filigran

Mesajde dsdev » 12 Mai 2016, 18:40

Eu n-am vazut pana acum moneda romaneasca falsa (rara sau nu) avand aceeasi greutate / material / relief / muchie ca moneda originala.
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
dsdev

Mesajde ambr0zie » 12 Mai 2016, 21:42

Nici eu nu am vazut, dar ... viitorul nu suna bine
viewtopic.php?f=11&t=9733
Sa nu uitam ca nu toti suntem experti ... eu unul recunosc ca, exemplu rapid:
http://www.aliexpress.com/item/Romania- ... 813e2306f9
asa ceva mi-ar crea probleme. Si e clar ca "monetariile" pot avansa.
Mi-e teama putin ca urmatorul pas sa nu fie fabricarea de bancnote facute bine si eventual aduse artificial la un VF. De asta intrebam.

Mesajde dsdev » 12 Mai 2016, 22:24

Teoretic / tehnic vorbind, cu munca si tehnologie, orice moneda / bancnota poate fi reprodusa perfect sau aproape perfect. Dar pana la urma are vreo importanta? Daca falsul este perfect, mai este fals in ochii colectionarilor?

Bun, puteti spune ca un fals modern perfect nu are "istoria" unei monede autentice. Dar sa va pun problema altfel: sunt proof-uri de monede regaliste despre care se stie / presupune ca au fost batute mult mai tarziu. Cu toate ca nu au "istoria" monedelor batute pentru circulatie la vremea lor, sunt cautate fix la fel de mult ca variantele de circulatie, daca nu si mai bine.

Acum cativa ani era la vanzare prin Elvetia matrita de la o moneda - eseu regalista. Exista si firme particulare (in afara monetariilor de stat) specializate pe batere de monede personalizate. Intr-o astfel de combinatie, acea moneda-eseu reprezinta un fals sau nu? E batuta fix cu matrita originala, doar ca a fost batuta ieri, nu acum peste 100 de ani.
dsdev

Mesajde ambr0zie » 12 Mai 2016, 23:15

Va multumesc pentru raspunsuri.
Eu va raspund din punctul meu de vedere: o imitatie actuala perfecta, oficiala sau nu, nu are valoare in ochii mei.
Pe langa ce am vazut (inclusiv aici pe forum) colectia mea e insignifianta. DAR cuprinde doar piese originale. Falsurile de care am vorbit in primul mesaj, acordandu-le termenul de "porcarii" nu le consider parte din colectie. Singurul prezumtiv fals din colectie e un 100 de lei 1932 care imi arata pe cantarul de bucatarie 15 grame (dar am mai mare incredere in domnul care mi-a vandut-o decat in cantar, care are marja de eroare mare). Si oricum daca e fals, e de epoca, si-a facut "datoria" de ban si merita colectionat.
Unul din motivele pentru care colectionez este istoria impregnata in monede si bancnote. Si din acest motiv (evident si din cauza preturilor) mie imi plac piesele F/VF. Si nu refuz nici VG chiar daca piesa nu e o raritate mare.
Sa va dau un exemplu: as da 100 de lei pe un 20 de lei 1920 in stare slaba (una din multele care imi lipsesc) dar nu m-ar interesa o reproducere moderna, chiar daca e copiata 100% perfect, cu filigran etc. La fel cum (un exemplu si mai bun) nu as da moneda mea de 250 de lei 1941 pe un 250 lei 19#40 restrike recent de care am citit mai demult pe forum.

Mesajde dsdev » 13 Mai 2016, 18:01

Pai daca falsul este perfect, asa cum spuneati in primul mesaj, nu va puteti da seama daca exista o istorie in spatele monedei sau a fost batuta ieri. La fel si ptr bancnote. Drept urmare, ptr ce va agitati? :-)) Strict tehnologic vorbind, pot exista falsuri perfecte la orice. Daca priviti cu scepticism monedele ptr ca poate sunt falsuri perfecte, acelasi lucru se aplica si la bancnote si la orice.

Din punctul meu de vedere, nu exista falsuri perfecte. Chiar si in exemplele date de dvs din cealalta discutie erau identificate niste mici diferente.
dsdev

Mesajde ambr0zie » 13 Mai 2016, 20:20

:) am trecut de faza aceea - cred - cand orice piesa noua prezenta suspiciune.
Doar intrebam, pentru mine, colectionar amator, falsurile, restrike-urile, copiile nu prezinta interes si nu as fi fericit sa ma trezesc cu una, "perfecta". De altfel nici n-as sti :) . Eram mai degraba curios daca aveti cunostinta de falsuri la bancnote, de genul celor facute monedelor de pe aliexpress. Prima oara cand am vazut falsul de 5 lei 1880 - acel deja clasic, magnetic, 17 grame, recunosc ca daca l-as fi vazut la un binevoitor din targ la pret de bun, l-as fi luat. Apoi am inceput sa vad ... evidentul si acum mi se pare comic, dar imi pare ca ei progreseaza si a face o moneda perfecta nu e greu. Acel fals la 5 lei 1885 imi pare cu o clasa peste la "maiestria" de a confectiona o porcarie

Mesajde Yu_L.Yan » 13 Mai 2016, 23:55

Personal, nu am vazut nici o bancnota falsa care sa aiba filigran asemanator cu cel original.
De fapt, nu am vazut bancnota falsa cu filigran.

Cat despre monede, din fericire, cele chinezesti nu au prezentat prea mare interes pt asiatici, astfel incat sa puna accent pe calitate.
Ce exista pe piata, sunt glume ieftine :)

In schimb, falsurile de epoca, uneori, sunt destul de atragatoare (parerea mea) :D
Fisiere atasate
DSC06852.JPG
carol2.jpg
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Yu_L.Yan

Inapoi la Falsurile de pe piata