Atentie la monedele Panda

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Atentie la monedele Panda

Mesajde Mircea » 27 Apr 2007, 21:47

Cele mai comune falsuri se confectioneaza din metal moale placat apoi electrolitic cu argint sau aur. Greutatea monedei este esential a fi controlata.
http://www.ngccoin.com/news/enews/2007/ ... ticle4.asp
Mircea

Mesajde banivechi » 27 Apr 2007, 21:58

Tocmai am citit articolul via coinpeople (http://www.coinpeople.com/index.php?showtopic=14805)si voiam sa pun si eu link-ul cu comentariul ca mai nou micii monetari privati chinezi s-or fi saturat sa mai "reproduca" dolari "rari" si s-au reprofilat pe propriile lor monede. De observat ca s-au ferit sa treaca pe falsuri valoarea in yuani (ceea ce le-ar asigura o frumoasa executie cu un glont in ceafa pe un stadion inaintea vreunui meci de divizie H de la ei), dar au pastrat marcajul argintului.
Fata cu pagoda insa e excelent falsificata!
banivechi

Mesajde muresanhd » 28 Apr 2007, 18:22

banivechi scrie:Tocmai am citit articolul via coinpeople (http://www.coinpeople.com/index.php?showtopic=14805)si voiam sa pun si eu link-ul cu comentariul ca mai nou micii monetari privati chinezi s-or fi saturat sa mai "reproduca" dolari "rari" si s-au reprofilat pe propriile lor monede. De observat ca s-au ferit sa treaca pe falsuri valoarea in yuani (ceea ce le-ar asigura o frumoasa executie cu un glont in ceafa pe un stadion inaintea vreunui meci de divizie H de la ei), dar au pastrat marcajul argintului.
Fata cu pagoda insa e excelent falsificata!

Au aparut si la mine monedele chinezasti (dolarii, panda...). Ii distractiv sa vezi reclama care o fac tiganii la monede. Banuiesc ca oricine isi da seama de "autenticitate" pur sisimplu luand o moneda in mana. II atat de usoara pentru marimea ei, aproape pluteste :D .
muresanhd

Mesajde Tanatos2912 » 17 Mai 2007, 16:16

Ma intreb tiganii de unde gasesc atata argint? Cum pun ei mana pe astfel de copii?
DEUS FORTITUDO MEI
Tanatos2912

Mesajde berserkr » 17 Mai 2007, 18:47

Simplu de tot. Se afiseaza cu el si-l lucreaza pe drum. Asa fiecare (mai naiv) daca are ceva de vanzare merge la ei sa-i faca un pret. Asta-i tot. In felul asta nimeresc uneori piese despre care nici ei habar n-au cat valoreaza. Am intalnit cazuri cand vindeau piese medievale moldovenesti "la specula" mult mai ieftin decat valoarea lor reala. Nu-s chiar asa destepti cum cred unii :D
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Tanatos2912 » 18 Mai 2007, 12:27

Bun si totusi de unde gasesc ei piese asa de rare? Cand cauta dupa fier :wink: ? sau poate cauta prin casele oamenilor? Pana acum nu am gasit la ei ca piese originale decat monede de 200 lei 1942, 1 leu si 2 lei 1910-1914, 100 000 lei 1946, 500 lei 1945, 1941 si piese d e5 lei dar cam obosite si nu ani rari. In rest numai facaturi.
DEUS FORTITUDO MEI
Tanatos2912

Mesajde berserkr » 18 Mai 2007, 21:41

Bun sau nu, gasesc SI piese arre, dar nu numai. Pe cele rare le vad cei care le cunosc. E simplu, ce ne sare noua in ochi nu inseamna ca e luat ca atare (ca piesa rara). E ca orice distributie statistica. Dar ca idee, Dvs la ce explicatie va ganditi? Sunt curios...
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Tanatos2912 » 18 Mai 2007, 23:48

Ma gandesc ca le "iau" de prin targurile din alte tari europene si le aduc in tara. In fond au furat ei lebede, dar niste monede. Sau la cumpara pe nimic din alta parte si incearca sa prosteasca credulii ca sunt de argint (multe ei le topesc si fac bijuterii din argint, sic! :wink: ).
DEUS FORTITUDO MEI
Tanatos2912

Mesajde berserkr » 20 Mai 2007, 20:41

Nu sta in picioare teoria. Argintul e f ieftin. Iar la numismatica nu se pricep ei. Iar cu lebedele e legenda, sper ca n-ati crezut vreodata ca se face asta in mod curent pe-afara :D
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Tanatos2912 » 20 Mai 2007, 21:01

Dvs ce credeti ca fac?
DEUS FORTITUDO MEI
Tanatos2912

Mesajde dimo13 » 20 Mai 2007, 21:12

berserkr scrie:Nu sta in picioare teoria. Argintul e f ieftin. Iar la numismatica nu se pricep ei. Iar cu lebedele e legenda, sper ca n-ati crezut vreodata ca se face asta in mod curent pe-afara :D

nu s-or pricepe, dar au inceput sa invete....
stiu ca intr-o zi, in talcioc, ochisem la niste tigani niste monede de 5 lei Carol I (in stare destul de proasta) si am intrebat de pret, crezand ca le vand la pretul argintului...Surpriza, intre 60-80 ron, pentru ca-s "bani vechi, de pe vremuri, cu valoare"... :D
dimo13

Mesajde Yu_L.Yan » 20 Mai 2007, 22:05

Mie chiar imi ofereau in urma cu vreo 3 ani un 5 lei 1885 cu 100 euro, pt ca "e cel mai rar".
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Yu_L.Yan

Mesajde berserkr » 21 Mai 2007, 20:10

Mai sunt si exceptii :) Dar ia sa vedeti, fac diferente intre numarul de stele de pe muchie (sau orientarea lor)? Si apoi "sunt bani vechi" poate fi o eticheta care nu necesita prea multe cunostinte, eu cred ca pana la numismatica e o cale lunga.
@Tanatos2912: nu inteleg la ce va referiti, ce fac in legatura cu ce? Eu am spus ca este explicabil de ce unora care primesc monede relativ multe de la populatie, le trec prin mana si raritati cateodata, deoarece statistic vorbind cu cat iti trec mai multe monede prin mana, cu atat probabilitatea de a primi si cateva rare creste.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Tanatos2912 » 21 Mai 2007, 20:20

Eu am spus ca este explicabil de ce unora care primesc monede relativ multe de la populatie, le trec prin mana si raritati cateodata, deoarece statistic vorbind cu cat iti trec mai multe monede prin mana, cu atat probabilitatea de a primi si cateva rare creste.[/quote]

Aveti dreptate, dar monedele chinezesti de unde credeti ca le procura? Eu stiu ca se gasesc pe la targuri numismatice si la tigani. Ori eu nu cred ca sunt tiganii amtori de targuri numismatice, prin urmare insemna ca le iau de undeva, dar de unde?
DEUS FORTITUDO MEI
Tanatos2912

Mesajde Mircea » 21 Mai 2007, 21:13

Tanatos2912 scrie:Eu am spus ca este explicabil de ce unora care primesc monede relativ multe de la populatie, le trec prin mana si raritati cateodata, deoarece statistic vorbind cu cat iti trec mai multe monede prin mana, cu atat probabilitatea de a primi si cateva rare creste.

Aveti dreptate, dar monedele chinezesti de unde credeti ca le procura? Eu stiu ca se gasesc pe la targuri numismatice si la tigani. Ori eu nu cred ca sunt tiganii amtori de targuri numismatice, prin urmare insemna ca le iau de undeva, dar de unde?

Le poate trimite cineva care le cumpara din cartierul chinezesc din Toronto sau de aiurea, unde astea se vand la kilogram.
Mircea

Urmatorul

Inapoi la Falsurile de pe piata