Atentie la monedele Panda

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde Tanatos2912 » 21 Mai 2007, 21:57

AHA... merci.
DEUS FORTITUDO MEI
Tanatos2912

Mesajde cristi_g » 21 Mai 2007, 23:25

Aveti dreptate, dar monedele chinezesti de unde credeti ca le procura? Eu stiu ca se gasesc pe la targuri numismatice si la tigani. Ori eu nu cred ca sunt tiganii amtori de targuri numismatice, prin urmare insemna ca le iau de undeva, dar de unde?

de exemplu in complexul de la europa se vind citeva zeci de modele cu "uriasa"suma de 0.75 ron bucata.La cantitati mai mari se fac si reduceri :lol:
cit despre preferinta anumitor etnii asupra tirgurilor numismatice imi permit sa va contrazic.Cel putin eu nu am vazut tirg in Bucuresti in care ponderea lor sa nu fie de cel putin 25% din vinzatori(si aici vorbesc de vinzarea organizata)
Cit despre sursele lor de procurare a monezilor si a lucrurilor vechi in general insasi particularitatea etniei lor poate fi un raspuns(inca sunt f. multi nomazi),fiecare familie avind un nr, mare de membri raspinditi in toata tara care cumpara si vind orice.Si mai e un lucru deloc de neglijat-traditional la ei zestre unei fete se masura in nr de monezi(de aur in general)
Si mai ginditiva si la faptul ca meseria de gunoier(cu toate subramurile sale)este "acaparata" in proportie de 90% de catre ei(aici mai amintesc si cea de vidanjor si gropar)
Cel putin asta este parerea mea asupra acestui subiect
cristi_g

Mesajde Tanatos2912 » 22 Mai 2007, 15:24

Se explica atunci... oricum noi sa fim atenti nu numai la ei ci si la cei care poate nu stiu ce vand ca fals.
DEUS FORTITUDO MEI
Tanatos2912

Mesajde berserkr » 22 Mai 2007, 17:05

Tanatos2912 scrie:Aveti dreptate, dar monedele chinezesti de unde credeti ca le procura? Eu stiu ca se gasesc pe la targuri numismatice si la tigani. Ori eu nu cred ca sunt tiganii amtori de targuri numismatice, prin urmare insemna ca le iau de undeva, dar de unde?

Daca va referiti la cele false, nu stiu care-i sursa lor dar se gasesc si-n magazinul Unirea
(Bucuresti) :D
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Vlad » 24 Mai 2007, 00:16

eu locuiesc in pitesti si am observat ca in ultimele zile centrul orasului s-a umplut cu tarabe de tigani care vand kile intregi de inele lanturi si monede. Din pacate nu prea am cunostinte asa bune legate de numismatica si m-am dus sa vorbesc cu un tip de la anticariat despre monedele de pe tarabe. Mi-a spus omul ca le vazuse si el si erau falsuri. Le vindeau cu 15-30 ron, dolari si niste piese chinezesti am impresia, din argint...
"cea mai previzibila actiune a prostiei in fata inteligentei superioare este ostilitatea"
Vlad
nou in forum
nou in forum

Mesajde Adminus Maximus » 30 Iul 2007, 09:09

Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Mircea » 30 Iul 2007, 19:12

Aldor scrie:Despre falsificatorii din China: http://www.chinadaily.com.cn/china/2007 ... 911167.htm

Iata ca monedele false se confectioneaza cu tonele si in China comunista. Parerea mea este ca trebuie evitat pe cat se poate sa cumparam pe eBay din China. Chiar daca pretul este foarte bun. Riscam sa luam un fals.
In Canada si USA problema a ceea ce vine din China este mult mai acuta, mai ales de cand s-a cumparat pasta de dinti de la Dolarama a fost toxica. Dolarama sunt niste magazine in care orice produs costa doar un dolar si cred ca absolut toate produsele de acolo, sunt mii - de la flori de hartie, manusi de protectie, pahare de sticla, ciocolata, caiete de scris la becuri electrice, hartie igienica, felicitari, ceasuri de mana sunt chinezesti. Produsele au ambalaje care imita la forma si culoare firmele de renume, dar numele produsului este de obicei scris incorect. Si pretul este la un sfert.
Pirateria cea mai mare se face cu produse electronice de ultime ora: iPoduri, MP3, telefoane mobile, computere la care numai marca are de a face cu computerele, care intr-adevar arata perfect identic, uneori nu scrie nici unde ca sunt made in China, inclusiv pretul este aproape cel real, pentru a crea confuzie, dar de cele mai multe ori sunt de scurta folosinta.
Firma Genie este americana si produce utilaje de ridicat telescopice fie pentru persoane fie pentru materiale, dar si multe altele. Ea are pe piata deschizatoare automate pentru usile de garaj. Remote controlul a fost produs in China si in interior a fost montata o baterie falsa Energizer, pe care de altfel ei au gravat made in Japan si care a murit pana produsul s-a pus in vanzare. Asa ca aproape tot stocul de deschizatoare a avut reclamatii in legatura cu bateriile telecomenzilor. Bateria cu pricina nu a fost nici macar de unica folosinta.
Tandemul pret-calitate are o legatura interna foarte bine stabilita si cheltuiala cu forta de munca se situeaza undeva intre 0% si maxim 30% din pret. Daca pretul scade la jumatate sau un sfert probabil ca produsul este de unica folosinta.
Mircea

Anterior

Inapoi la Falsurile de pe piata