Certificari NGC false

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Certificari NGC false

Mesajde Mircea » 31 Ian 2008, 02:24

Au aparut monedele incapsulate cu certificare Numismatic Guaranty Corporation false. Probabil ele au aparut mai demult dar acum NGC le-a descoperit. Este interesant ca falsurile poarta de fapt un numar de certificare (cod de bare) autentic, dar copiat pe o moneda falsa. Probabil via China, judecand dupa modul idiot de a pune "semnatura" falsificatorului undeva si anume in holograma corporatiei, dar cum? prin scrierea voit gresita a unor cuvinte.
Piesele astea certificate se vand de obicei cu mult mai mult decat fac. Deci atentie ce cumparati.
http://www.ngccoin.com/news/viewarticle ... icleID=429

Inca: monedele Panda continua sa apara in varianta falsa. Cititi articolul aici:
http://www.ngccoin.com/news/viewarticle ... icleID=432
Mircea

Mesajde ZAR » 31 Ian 2008, 12:38

Foarte periculos. :!: Moneda e primul factor care trebuie luat in calcul, nu etichete sau capsule indiferent ca sunt false/autentice.Daca exista posibilitate sa studiezi piesa fizic inainte sa cumperi scad sansele (sau chiar eviti total) sa fi pacalit.Mai nasol e daca cumperi in capsula cu eticheta autentica, o piesa falsa.Se stie ca si companiile mari au luat teapa cu falsuri si le-au incapsulat drept autentice.
ZAR

Mesajde andi_codescu » 10 Apr 2008, 12:34

Daca ritmul in care se dezvolta industria falsurilor nu va fi incetinit, in scurt timp cred ca numismatica va ajunge la o criza.

Sunt din ce in ce mai multe falsuri, din ce in ce mai bine executate. Ce este ingrijorator este faptul ca nu observ a se lupte in vreun fel de autoritatile publice impotriva acestui fenomen.
andi_codescu

Mesajde dimo13 » 10 Apr 2008, 12:51

Vazusem treaba asta pe FAC, va transmit si dumneavoastra linkul:
http://www.coinsgbforum.com/index.php?showtopic=411
Sa tot falsifice baietii...
:twisted:
dimo13

Mesajde andi_codescu » 10 Apr 2008, 12:57

Do not try this at home :twisted: .
andi_codescu

Mesajde berserkr » 10 Apr 2008, 13:09

ZAR scrie:Foarte periculos. :!: Moneda e primul factor care trebuie luat in calcul, nu etichete sau capsule indiferent ca sunt false/autentice.Daca exista posibilitate sa studiezi piesa fizic inainte sa cumperi scad sansele (sau chiar eviti total) sa fi pacalit.Mai nasol e daca cumperi in capsula cu eticheta autentica, o piesa falsa.Se stie ca si companiile mari au luat teapa cu falsuri si le-au incapsulat drept autentice.

Mda...cumparatul "in capsula" este specific celor care nu colectioneaza din pasiune. In general cei care vor girul unei autoritati o fac...Asta seamana cu achizitionarea produselor microsoft :D Ai girul, dar in caz ca ai probleme n-ai suport :) De-aia prefer Linux.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde andi_codescu » 10 Apr 2008, 13:17

Odata cu cresterea numarului de capsule false si girul asta va incepe sa piarda din importanta. Atunci cred ca vor aparea firme de certificare a originalitatii capsulelor care la randul lor vor incapsula capsulele. :twisted:
andi_codescu

Mesajde ZAR » 10 Apr 2008, 13:18

dimo13 scrie:Vazusem treaba asta pe FAC, va transmit si dumneavoastra linkul:
http://www.coinsgbforum.com/index.php?showtopic=411
Sa tot falsifice baietii...
:twisted:

-O intreaga ''mica'' industrie acolo...Oare fac si piese la comanda? :D Spre exemplu eu ma multumesc si cu anumite piese false copiate dupa monede de raritate extrema, la care oricum nu imi permit una autentica.Rog a nu se interpreta ca incurajez fabricarea falsurilor. :)
-Referitor la Microsoft, daca cumperi licenta ai si (teoretic) suport dar e preferabil sa nu ai nevoie pt. ca daca ai probleme si suni la reprezentanta, de regula nu raspunde nimeni, iar cand raspund te tin pe fir cu orele, lasand la o parte ca e scumpa licenta majoritatea prefera soft-ul pirat ca sa fie pe cont propriu si sa nu mai depinda de firma.Linux, personal mi se pare greoi si cam limitat.
Ultima oara modificat de ZAR pe 10 Apr 2008, 13:43, modificat 1 data in total.
ZAR

Mesajde berserkr » 10 Apr 2008, 13:36

Pai...cred c-o incurajezi...de ce nu cumperi replici? :twisted:
berserkr
moderator
moderator

Mesajde ZAR » 10 Apr 2008, 13:39

Pai as cumpara dar nu gasesc ce vreau, de aceea m-am gandit sa dau comanda speciala. :lol: Daca vreti postez o lista (sau PM - ca sa nu ies din topic) cu piesele cautate, inca nu le-am vazut replici/falsuri.
Ultima oara modificat de ZAR pe 14 Apr 2008, 10:46, modificat 1 data in total.
ZAR

Mesajde berserkr » 10 Apr 2008, 14:26

Va pot ajuta cu cateva falsuri din colectia proprie dar nu cred ca acopera o plaja prea larga :D Oricum, puteti sa-mi dati pm oricand (e valabil pentru oricine). Nu-s chiar antisocial :D
berserkr
moderator
moderator

Mesajde ZAR » 14 Apr 2008, 10:39

berserkr scrie:Va pot ajuta cu cateva falsuri din colectia proprie dar nu cred ca acopera o plaja prea larga :D Oricum, puteti sa-mi dati pm oricand (e valabil pentru oricine). Nu-s chiar antisocial :D

Multumesc.Verificati PM. :)
ZAR

Mesajde Adminus Maximus » 30 Apr 2008, 07:32

http://coins.about.com/od/worldcoins/ig ... ting-Ring/

Alte imagini din "monetarii" chineze, si produsele finale.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde berserkr » 30 Apr 2008, 08:47

Or lucra si de sarbatori :roll:
berserkr
moderator
moderator

Mesajde andi_codescu » 30 Apr 2008, 10:17

Industrie :shock:

Ma intreb cati dintre noi (eu cu siguranta) au ca prima reactie o oarecare usurare ca acesti falsificatori sunt concentrati pe monede americane. Numai ca aceasta e o bucurie falsa, pentru ca se pare ca nimic nu scapa industriei de falsuri. Asta e ca o boala care macina colectionatul.
andi_codescu

Urmatorul

Inapoi la Falsurile de pe piata