trib necunoscut ??? eu cred ca sunt doar falsuri

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

trib necunoscut ??? eu cred ca sunt doar falsuri

Mesajde valentinian » 09 Feb 2008, 23:06

http://cgi.liveauctions.ebay.com/ws/eBa ... Y.m238.lVI http://cgi.liveauctions.ebay.com/ws/eBa ... Y.m238.lVI da de gandit si faptul ca se pastreaza secreta identitatea licitatorilor si este live ...
Justitia omnium domina et regina virtutum est
.
valentinian

Mesajde valentinian » 09 Feb 2008, 23:17

s-ar putea sa aiba dreptate prietenul meu si chiar poate am luat-o razna si vad falsuri peste tot... iata ce am gasit pe coinarchives ... http://www.coinarchives.com/a/results.p ... Leierblume
Ultima oara modificat de valentinian pe 10 Feb 2008, 16:45, modificat 1 data in total.
.
valentinian

Mesajde dimo13 » 09 Feb 2008, 23:17

la prima vedere par bune, tribul....Tulghies-Miresu Mare, cred... :D
dimo13

Mesajde luc » 10 Feb 2008, 13:18

Intr-adevar, moneda (prima) seamana cu asa-zisele piese de tip Tulgies-Miresu Mare cu monograma de tip Audolen. Dar are monograma foarte asemanatoare cu originalul, spre deosebire de cele din N-V Daciei si, cel mai probabil, este batuta in zona Dunarii mijlocii.
http://www.wildwinds.com/coins/celtic/e ... al_723.jpg
luc

Mesajde valentinian » 10 Feb 2008, 16:49

atunci inseamna ca sunt ''doar'' niste piese autentice si spre frustrarea mea inaccesibile mie[ nu am incredere aceste''live auctions''] si din cauza pretului la care vor ajunge
.
valentinian

Mesajde berserkr » 12 Feb 2008, 12:34

De ce credeti ca ciubucarii damboviteni sunt mai periculosi decat cei...sa zicem banateni? De curiozitate va intreb. Eu cred ca ciubucari sunt peste tot ca si oameni integri.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde berserkr » 13 Feb 2008, 09:46

"De fiecare data" Dvs vi s-a intamplat pe "valea Dambovitei" asta. Si atunci mie de ce nu mi s-a intamplat asta "de fiecare data"? Haideti sa pastram forumul pentru numismatica. Daca vreti forumuri pe care sa-i injurati pe bucuresteni gasiti destule si fara asta. Ce pot sa va spun este ca aceasta tendinta spune ceva despre cei ce-o urmeaza. Insa ma abtin sa precizez.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde vlahul » 13 Feb 2008, 10:47

traistaru scrie:Pentru ca atunci cand am locuit pe valea Dambovitei de fiecare data cand eram interesat sa achizitionez cate ceva, la un pret 'real' dupa cataloagele-listele de preturi ce le aveam mi se spunea "cam cu atata am luat-o eu, trebuie sa imi iasa si mie ceva" ... despe banateni nu ma pronunt ...

Imi pare rau sa va spun dar in Romania, nu spun Bucuresti, preturile de catalog nu prea au relevanta.
Apropos: si pe ce vale locuiti acum?
vlahul
moderator
moderator

Mesajde berserkr » 14 Feb 2008, 10:02

Presupun ca pe valea raului Delaware, oamenii vand strict la pretul la care-au cumparat. Probabil sunt buni crestini si in zona comertul se face fara castiguri? Lor nu trebuie sa "le iasa" nimic? Un ciubuc ceva? ...aaa sau cum se zice la voi...."tip"? :D
berserkr
moderator
moderator

Inapoi la Falsurile de pe piata