Buna seara Domnilor.

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Buna seara Domnilor.

Mesajde bilutza » 14 Mai 2008, 21:47

Am o nelamurire, am fost zilele trecute intr-un targ de vechituri la mine in oras, iar la un cetatean am gasit ceva monezi si bancnote. Printre ele am remarcat una de 2000 lei din 1946 si alta care la prima impresie mi s-a parut falsa, parea ca era din bronz, din 175?, cu muchia, parca afost matrita deplasata. Dar dupa ce m-am uitat aici pe "Transylvanian", pe "Geocities", am vazut ca era un Ducat de al lui "Carol VI". Intrebare mea este: A-ti intalnit pana acum Dvs Ducati Carol VI "FALSI" Ca pret cred ca mi_o dadea cu 10 lei. Va multumesc, o seara placuta.

:shock:
" Daca nu ar fi datorii in sistemul nostru monetar, nu ar mai fi bani "
http://thezeitgeistmovement.com/
bilutza

Mesajde sigmaringen1 » 14 Mai 2008, 22:00

Va salut,
exista falsuri la foarte multe monede, eu personal nu am intalnit fals la moneda vazuta de dvs la bacau, dar este foarte posibil sa fie fals. Daca ati achizitionat-o postati o fotografie.
Am si o intrebare pt dvs, in iasi la targuri ati fost?
cu stima Cristian
sigmaringen1

Mesajde Tudor C » 14 Mai 2008, 22:15

Ce targ de vechituri si in ce zi, ca as fi si eu interesat? Se mai gasesc monede si bancnote prin astfel de locuri, pentru ca eu de mult n-am mai vazut?
Tudor C

Mesajde vasil » 14 Mai 2008, 22:42

Duminica dimineata, la targ "la rusi", pe str. Milcov, in zona chioscului cu bere.
vasil

Mesajde Tudor C » 14 Mai 2008, 22:48

vasil scrie:Duminica dimineata, la targ "la rusi", pe str. Milcov, in zona chioscului cu bere.

Am fost de multe ori acolo, dar preturile erau, de cele mai multe ori, destul de mari. Pana acum vreo 2 ani mergeam in fiecare duminica, dar dupa un timp n-am mai vazut niciun vanzator, asa ca am renuntat. Voi merge duminica asta, sper sa gasesc ceva interesant.
Tudor C

Re: Buna seara Domnilor.

Mesajde marcus aurelius » 14 Mai 2008, 22:51

bilutza scrie:... parea ca era din bronz, din 175?, cu muchia, parca afost matrita deplasata. Dar dupa ce m-am uitat aici pe "Transylvanian", pe "Geocities", am vazut ca era un Ducat de al lui "Carol VI". Intrebare mea este: A-ti intalnit pana acum Dvs Ducati Carol VI "FALSI" Ca pret cred ca mi_o dadea cu 10 lei.

Stimate domn , in primul rand ducatii sunt de aur , deci nu are cum sa fie ducat de bronz.
marcus aurelius

Mesajde vasil » 14 Mai 2008, 22:53

..o fi vreo copie ordinara in bronz.

Poate pic si eu pe la targ pe la 10.30.
vasil

Mesajde bilutza » 14 Mai 2008, 23:04

Pai stiu ca Ducatii sunt de aur, dar era un Ducat din 175? si parea din bronz.Eu intreb daca e posibil sa fie fals? Nu la_am vazut in targ la "Rusi", acolo nu prea mai gasiti nimic, ci Duminica dimineata in "Targul de Masini" , aveti sansa sa_l mai gasiti ca eu nu l_am cumparat, iar duminica trecuta nu a mai venit cetateanul respectiv. :arhh: :arhh:
bilutza

Re: Buna seara Domnilor.

Mesajde andi_codescu » 14 Mai 2008, 23:16

bilutza scrie:Am o nelamurire, am fost zilele trecute intr-un targ de vechituri la mine in oras, iar la un cetatean am gasit ceva monezi si bancnote. Printre ele am remarcat una de 2000 lei din 1946 si alta care la prima impresie mi s-a parut falsa, parea ca era din bronz, din 175?, cu muchia, parca afost matrita deplasata. Dar dupa ce m-am uitat aici pe "Transylvanian", pe "Geocities", am vazut ca era un Ducat de al lui "Carol VI". Intrebare mea este: A-ti intalnit pana acum Dvs Ducati Carol VI "FALSI" Ca pret cred ca mi_o dadea cu 10 lei. Va multumesc, o seara placuta.

Sa recapitulam: parea a fi ducat, parea a fi de bronz si vanzatorul o dadea cu 10 lei. :lol: Concluzia vine rapid: nu era ducat. O fi fost un alt tip de moneda, o fi fost fals, o fi fost orice alt obiect dar ducat nu era. :D
andi_codescu

Mesajde bilutza » 14 Mai 2008, 23:29

Probabil era fals, nu va contrazic, dar era un Ducat Carol VI 175?(xf). :!: Daca nu l-a vandut poate il ia cineva duminica aceasta si o sa posteze ceva foto cu el.
bilutza

Mesajde Tudor C » 14 Mai 2008, 23:32

Ma duc eu si daca il mai gasesc il cumpar, sa vedem daca e fals sau...
Tudor C

Mesajde andi_codescu » 14 Mai 2008, 23:33

bilutza scrie:Probabil era fals, nu va contrazic, dar era un Ducat Carol VI 175?(xf). :!: Daca nu l-a vandut poate il ia cineva duminica aceasta si o sa posteze ceva foto cu el.

Posibil, dar dincolo de orice discutie, ce era cu pretul de 10 lei? La un astfel de pret se poate pune problema autenticitatii? Sa imi raspund tot eu: teoretic se poate pune, dar in acest caz vanzatorul nu era prea sanatos la cap.
andi_codescu

Mesajde bilutza » 14 Mai 2008, 23:41

Domnule in acest targ se vand de toate incepand de la Masini pana la ultimul "Ac". Cetateanul respectiv avea de toate la vanzare deci nu era un cunoscator, sau era specializat pe vanzarea monezilor sau bancnotelor. Eu v-am zis doar ce am vazut si voiam sa vad daca a-ti mai intalnit Ducati falsi? :merci:
bilutza

Mesajde vlahul » 15 Mai 2008, 02:32

Ducati falsi la 10 lei? Neee! Niciodata, la 3-400 da dar la 10 lei....
vlahul
moderator
moderator

Mesajde Tudor C » 15 Mai 2008, 03:47

vlahul scrie:Ducati falsi la 10 lei? Neee! Niciodata, la 3-400 da dar la 10 lei....

Adica..... :?: :!: :noidea:
Tudor C

Urmatorul

Inapoi la Falsurile de pe piata