100 lei - fals

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde ZAR » 18 Sep 2008, 11:33

sebii scrie:inseamna ca eu sunt infractor...am si eu una de la un comerciant din mamaia pacalit de conationali de-ai nostrii cu multe fuste :)

Ideea este ca intrati sub incidenta legii, dar nu inseamna ca automat sunteti si vinovat (acuzat) de falsificare/distribuire/detinere, veti fi considerat doar victima.Daca sunteti parat la Politie bancnota se confisca si veti da o declaratie, apoi ei merg pe fir ca sa afle sursa... :wink: E preferabil sa nu aveti in colectie bani falsi care sunt inca in circulatie, riscati penal - fapta se pedepseste cu inchisoare. :!:
ZAR

Mesajde claus » 18 Sep 2008, 13:31

dar sa fabrici sa zicem 100 lei 1966 este legal? nu conteaza daca sunt sau nu in circulatie.. :?:
claus

Mesajde andi_codescu » 18 Sep 2008, 14:39

nici asta nu e legal, pentru ca este falsificare de bunuri culturale mobile...
andi_codescu

Mesajde picard » 18 Sep 2008, 14:59

Sunt curios daca in lege e folosita sintagma "in circulatie" acolo unde este incriminatata falsificarea de bani.
Probabil ca nu. asa ca ar trebui sa fie aceeasi pedeapsa pentru orice bancnota. :D
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
picard

Mesajde vlahul » 18 Sep 2008, 15:09

claus scrie:dar sa fabrici sa zicem 100 lei 1966 este legal? nu conteaza daca sunt sau nu in circulatie.. :?:

andi_codescu scrie:nici asta nu e legal, pentru ca este falsificare de bunuri culturale mobile...

picard scrie:Sunt curios daca in lege e folosita sintagma "in circulatie" acolo unde este incriminatata falsificarea de bani.
Probabil ca nu. asa ca ar trebui sa fie aceeasi pedeapsa pentru orice bancnota. :D

Este posibil sa intre sub incidenta legii de fals insa cu siguranta, daca sunt fabricate in vederea vanzarii este catalogata drept inselaciune.
vlahul
moderator
moderator

Mesajde andi_codescu » 18 Sep 2008, 15:16

picard scrie:Sunt curios daca in lege e folosita sintagma "in circulatie" acolo unde este incriminatata falsificarea de bani.

Sunt infractiuni diferite, prevazute in norme diferite. Art. 282 din Codul Penal incrimineaza falsificarea de valori "pentru efectuarea platilor", deci aflate in circulatie. Art. 66 din Legea 182/2000 incrimineaza falsificarea de bunuri culturale mobile clasate (deci, spre deosebire de ce am scris mai sus, se pare ca nu este incriminata falsificarea celelalte bunuri culturale mobile).
andi_codescu

Mesajde Cornelius Agrippa » 18 Sep 2008, 15:25

un mic extras din codul penal inca in vigoare :

Art. 282: Falsificarea de monede sau de alte valori
(1) Falsificarea de moneda metalica, moneda de hartie, titluri de credit public, cecuri,titluri de orice fel pentru efectuarea platilor, emise de institutia bancara ori de alte institutii de credit competente, sau falsificarea oricaror alte titluri ori valori asemanatoare,se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.
(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza punerea in circulatie, in orice mod, a valorilor falsificate aratate in alineatul precedent, sau detinerea lor in vederea punerii in circulatie.
(3) Daca faptele prevazute in alineatele precedente ar fi putut cauza o paguba importanta sistemului financiar, pedeapsa este inchisoarea de la 5 la 15 ani si interzicerea unor drepturi, iar daca au cauzat o paguba importanta sistemului financiar, pedeapsa este inchisoarea de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.
(4) Tentativa se pedepseste.
Art. 283: Falsificarea de timbre, marci sau de bilete de transport
(1) Falsificarea de timbre, marci postale, plicuri postale, carti postale, bilete ori foi de calatorie sau transport, cupoane raspuns international, ori punerea in circulatie a unor astfel de valori falsificate, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
(2) Tentativa se pedepseste.
Art. 284: Falsificarea de valori straine
(1) Dispozitiile cuprinse in acest capitol se aplica si in cazul cand infractiunea priveste monede sau timbre ale altor state ori alte valori straine.
Art. 285: Detinerea de instrumente in vederea falsificarii de valori
(1) Fabricarea ori detinerea de instrumente sau materiale cu scopul de a servi la falsificarea valorilor sau titlurilor enumerate in art. 282-284 se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
Art. 285-1. -Sanctionarea persoanei juridice
Daca una dintre faptele prevazute in art. 282-285 a fost savarsita de o persoana juridica, pe langa pedeapsa amenzii se aplica si pedeapsa complementara a dizolvarii persoanei juridice sau a suspendarii activitatii ori a uneia dintre activitatile persoanei juridice, dupa caz."
„Evul Mediu nu s-a sfarsit inca“-Umberto Eco
http://num-n-roll.blogspot.com/
http://alte-vederi.blogspot.com/
Cornelius Agrippa

Mesajde banivechi » 19 Sep 2008, 00:07

VIKO scrie::shock: :lol: Tinand cont ca astazi in Spring Time la Universitate am fost pagubit de un portofel plin cu acte tot de conationali de-ai nostrii nu pot sa nu ma amuz la cele vazute aici dar totodata sa ma indigneze teribil cu tupeul lor. Ce sa zic... sa-ti bage mana in buzunar "pe sustache" e una, dar sa-ti plateasca cu o bancnota falsificata in mod atat de evident asta mi se pare chiar prostire pe fata :x
Si inca ceva: denumirea acestor minoritari este tigan pentru singular respectiv tigani pentru plural. Dvs cand faceti referire la un englez spuneti english man sau englez ?! Cam asta e diferenta si in cazul de fata.

Ma scuzati ca ca in mare sunt offtopic dar are totusi legatura conturandu-se pe subiect :mrgreen:

NAŢIONALIT//ÁTE ~ăţi 1) Comunitate de oameni cu limbă şi cultură comună, care s-a constituit istoriceşte pe un teritoriu dat. 2) Apartenenţă a unei persoane la o anumită naţiune. [G.-D. naţionalităţii; Sil. -ţi-o-] /<fr. nationalité, germ. Nationalität
Aveti cultura si limba comune cu rromii de-i numiti "conationali"?
Off topic, dar un banc nu cred ca strica:
Un tigan plimbindu-se cu Mertzanu' face pana de cauciuc. Se da jos , scoate cricul si incepe sa desfaca prezoanele. Trece un alt tigan pe strada, se uita la el, ia o piatra ii sparge geamul si zice: asa frate! Ia tu rotile ca io-i salt casetofonul....
banivechi

100 lei fals

Mesajde VIKO » 20 Sep 2008, 01:04

Dragut bancul. Un pic de amuzament nu strica. Multumesc pentru lectiile de romana. Din fericire nu ma identific prin nici o latura a firii mele cu tiganii si nici nu le agreez prezenta, comportamentul etc. Dupa cum se poate observa am pus in ghilimele si de aici dumneavoastra puteati deduce usor ce am vrut sa zic. Peste tot in mass-media ei sunt numiti conationali. Eu am folosit ghilimelele special pentu a evidentia ca este un pur citat si ca nu sunt de accord cu exprimarea.
"Invata sa inveti, mai intai!" Nica M. Nicolae
VIKO

Mesajde ZAR » 20 Sep 2008, 08:09

-Aveti dreptate, judecand strict dupa lege e ilegal (teoretic) sa detinem chiar si falsurile de epoca, ele practic constituie un prejudiciu al vremii respective si poate fi considerat la fel in prezent, chiar daca sunt doar piese de colectie si nu mai pot fi folosite ca forma de plata. :wink:
-Totusi eu zic ca nu e problema detinerea falsurilor de epoca, ele nu mai pot afecta sistemul bancar/financiar al unei tari. :) In mod normal ele trebuie detinute doar de institutii autorizate (muzee etc...).
ZAR

Mesajde dorinn_m » 29 Sep 2008, 13:33

dorinn_m

Mesajde DuMy yo » 29 Sep 2008, 20:27

"Bancnote nou-noute de 100 de roni"
Ma ia raul cand vad asemenea exprimare...
:x
-- DuMy --
DuMy yo

Mesajde banivechi » 29 Sep 2008, 20:29

Si mai zicea acolo si ceva de " hirtie de cea mai buna calitate". Faceau falsuri perfecte din hirtie???
banivechi

Mesajde ZAR » 30 Sep 2008, 08:24

Presupun ca foloseau o ''hartie'' lucioasa care imita polymer-ul. :wink:
ZAR

Mesajde Cornelius Agrippa » 22 Ian 2009, 02:07

Aceeasi schema cu bancnota falsa de 100 de lei de hartie face ravagii incepand din decembrie la Arad.Acum au ajuns sa fie strecurati chiar in platile facute la Finante.
http://www.aradon.ro/stiri/arad/articol ... 9-03105332
„Evul Mediu nu s-a sfarsit inca“-Umberto Eco
http://num-n-roll.blogspot.com/
http://alte-vederi.blogspot.com/
Cornelius Agrippa

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Falsurile de pe piata