ulciorul nu merge de multe ori la apa...

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde Exodus » 06 Dec 2006, 17:30

:cry:
Ultima oara modificat de Exodus pe 14 Mar 2007, 23:04, modificat 1 data in total.
Exodus

Mesajde vlahul » 06 Dec 2006, 18:47

berserkr scrie:Asa-i. Exact asa gandesc si eu mai putin ca nu am nici o atractie pentru monede care n-au circulat deloc. E un profil daca vreti mai ciudat, in sensul ca apreciez o urma de circulatie pe monedele care-mi plac. Oricum la romane nu gasesti UNC, si XF poate odata la cine stie cati ani. Urmele de circulatie (evident fara sa mearga pana la declasarea monedei) fac pentru mine parte din patina. Si prefer monede cu patina :D Si ele pot constitui o investitie vlahule sa stii, dar e adevarat ca-ti cer mai mult decat emisiunile de aur noi-noute, si eu apreciez asta, in felul asta devine o relatie si nu o simpla colectare de valori.

Dar nu faceam lobby.
vlahul
moderator
moderator

Subscriu

Mesajde drmau » 06 Dec 2006, 19:06

Incep sa citez
Asa-i. Exact asa gandesc si eu mai putin ca nu am nici o atractie pentru monede care n-au circulat deloc. E un profil daca vreti mai ciudat, in sensul ca apreciez o urma de circulatie pe monedele care-mi plac. Oricum la romane nu gasesti UNC, si XF poate odata la cine stie cati ani. Urmele de circulatie (evident fara sa mearga pana la declasarea monedei) fac pentru mine parte din patina. Si prefer monede cu patina ...
Inchei

Subscriu acestei opinii.
Desi recunosc ca imi plac plachetele sau medaliile ... intelegeti despre ce este vorba.
O moneda este frumoasa dar uneori estetica monedei parca este repetitiva...Seria de 2 lei - 1910 - 1914 sau cele de inainte... Evident moneda are o functie pe care trebuie mai intai si mai intai sa o faca ... etc etc.
O placheta / medalie poate fi mult mai artistica / estetica....

Ref la alte discutii de pe aici... Imi este din ce in ce mai clar ca optica celor iesiti din tara mai des sau chiar prea des sau de tot este diferita de a celor care stau in tara. Cred ca n-ar trebui insa sa ajungem la incordari de muschi pe aceasta tema... In final incercam aici sa vorbim despre o pasiune comuna si nu sa concuram.
Evident insa ca exista si concurenta pt ca fiecare vrea sa aiba o piesa cat mai frumoasa! Dar cred ca am putea sa incercam sa fim fair play si sa nu ne mai acidulam ca unii au sau n-au anumite posibilitati sau ideii despre aceasta pasiune.
Cred ca ar trebui sa lasam concorenta pt site-urile de licitat. Eram sa scriu ca poate nici acolo ... dar e clar o copilarie!
Cred ca ideea este de a fi domni - gentlemens... Aceasta pasiune este una de domn (macar in suflet) asa ca ar trebui sa fim domni pana la capat! Nu credeti?
drmau

Mesajde berserkr » 07 Dec 2006, 09:35

Ba da, evidenat, ai dreptate. Numai ca "incordarea" n-a inceput din cauza unor controverse legate de numismatica ci din cauza unor probleme legate de impolitete si modul de-a privi "de sus" al unora. Eu nu accept nicaieri aceste lucruri. Oamenii sunt egali in drepturi pe acest forum si pana la proba contrarie sunt corecti. Nu inghit aroganta si ma plictisesc complexele de inferioritate pe care le consider copilarii fara rost, iar cand se manifesta agresiv imi rezerv dreptul sa observ asta, Sanatatea mediului este data si de reactiile (uneori cu tenta de agresivitate poate) de corectare a lui. Si eu vreau (si cred ca majoritatea de aici) un forum de gentlemani care sa se distinga prin fair-play si nivel inalt al cunostintelor impartasite.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde KARAMIHAI » 07 Dec 2006, 09:41

Bineinteles ca toti (sau aproape toti) ne dorim un forum in care sa combatem ideile, in nici un caz persoanele :wink: .
Mihai
KARAMIHAI

Mesajde muresanhd » 07 Dec 2006, 13:10

Mihai Caracotea scrie:Bineinteles ca toti (sau aproape toti) ne dorim un forum in care sa combatem ideile, in nici un caz persoanele :wink: .

Traim in Romania si asta nu se poate.
Nu ati observat ca nu poti sa mai sustii nimic in fata nimanui fara sa se iste un razboi. Am ajuns in situatia in care daca imi spun parerea si ajung sa imi contrazic interlocutorul, acesta devine brusc iritat, enervat, am ceva cu el/ea personal, etc. Din pacate, situatiile acestea sunt obisnuite peste tot, nu numai pe acest forum.
Nu stiu de ce, dar de prin 2004 incoace am senzatia ca traiesc in Romania cenusie de dinainte de 89. Daca nu esti de acord cu ceva esti dusmanul poporului, iar daca contrazici esti reactionar.
muresanhd

Mesajde KARAMIHAI » 07 Dec 2006, 13:23

muresanhd scrie:
Mihai Caracotea scrie:Bineinteles ca toti (sau aproape toti) ne dorim un forum in care sa combatem ideile, in nici un caz persoanele :wink: .

Traim in Romania si asta nu se poate.
Nu ati observat ca nu poti sa mai sustii nimic in fata nimanui fara sa se iste un razboi. Am ajuns in situatia in care daca imi spun parerea si ajung sa imi contrazic interlocutorul, acesta devine brusc iritat, enervat, am ceva cu el/ea personal, etc. Din pacate, situatiile acestea sunt obisnuite peste tot, nu numai pe acest forum.
Nu stiu de ce, dar de prin 2004 incoace am senzatia ca traiesc in Romania cenusie de dinainte de 89. Daca nu esti de acord cu ceva esti dusmanul poporului, iar daca contrazici esti reactionar.

Eu cred ca forumul acesta este OK din punctul de vedere al dezbaterilor.Au existat mici exceptii, dar eu nu cred in perfectiune.
In rest, alaturi de www.worldwar2.ro face diferenta fata de orice alt site de profil din Romania si poate chiar concura cu cele de afara, gestionand atat o baza de date cat si oferind informatii in timp real oricarui solicitant care trebuie sa indeplineasca doar 2 conditii: sa cunoasca limba romana (sau engleza in cazul www.worldwar2.ro) si sa aiba un dram de bun simt.
Mihai
KARAMIHAI

Mesajde Exodus » 07 Dec 2006, 19:40

:cry:
Ultima oara modificat de Exodus pe 14 Mar 2007, 23:04, modificat 1 data in total.
Exodus

Mesajde vlahul » 07 Dec 2006, 21:39

Imi pare rau daca constatarile mele vis-avis de e-bay au creat o stare de incordare. Pozitia mea poate fi vazuta mai sus. Eu unul ma bucur ca romani colectionari de pe alte meleaguri sunt activi pe acest forum. Ceea ce trebuie mentionat este ca daca exista difente de opini acest lucru nu are voie sa ajunga un conflict personal.
vlahul
moderator
moderator

Anterior

Inapoi la Falsurile de pe piata