invazie de falsuri

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

invazie de falsuri

Mesajde banivechi » 28 Sep 2006, 16:30

Am fost uimit sa descopar duminica trecuta ca fiecare vinzator de monede din talcioc avea o oferta bine asortata de falsuri. Trade dollars, pesos sud americani, filipinezi, monede chinezesti, japoneze, 5 RM Hamburg... cam aceleasi tipuri pe la toti. Unul din "dealeri" n-a vrut sa recunoasca ca ar fi falsuri nici cind l-am pus sa compare greutatea unei monede de 100.000 lei 1946 (tot de-a lui, dar buna) cu un peso care avea scrisa greutatea: 27g... Sa mai zic ca peso-ul era mult mai usor decit moneda de 25g?
De notat si preturile: intre 30 si 80 RON. Nemernici...
banivechi

Mesajde vlahul » 28 Sep 2006, 16:57

Unde?
vlahul
moderator
moderator

Mesajde banivechi » 28 Sep 2006, 17:32

Timisoara
banivechi

Mesajde nero » 28 Sep 2006, 19:31

am si eu o intrebare: de ce falsifica trade dollars, pesos sud americani, filipinezi, monede chinezesti, japoneze?
sunt as de rare?
am si eu niste monede de 1, 5, 10 yeni, o moneda filipineza si, 1 peruana si 2 columbiene .
cum imi dau seama daca sunt falsuri?
mie nu mi se par a avea o valoare extraordinara . sunt toate dupa 1950.
nero

Mesajde Adminus Maximus » 28 Sep 2006, 19:45

In general se pot recunoaste usor dupa metalul din care sunt facute, gramaj, diametru diferit, muchie, etc. Se falsifica mai mult monedele mari de argint, cele care sunt mai bine cotate.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde nero » 28 Sep 2006, 19:56

aaa astea sunt monede comune, de circulatie.
nu credca s-ar osteni cineva sa le falsifice. nici macar pt. amuzament. :D
nero

Mesajde banivechi » 28 Sep 2006, 20:41

nero scrie:aaa astea sunt monede comune, de circulatie.
nu credca s-ar osteni cineva sa le falsifice. nici macar pt. amuzament. :D

Trebuie facuta o diferentiere intre falsurile "de epoca" si cele moderne.
Primele au valoare numismatica, incepind cu monedele antice falsificate de barbari (ba chiar si dacii au avut o traditie in acest sens!), si terminind cu monedele dinainte de 1947 (la Romania ma refer...), pe cind falsurile moderne sint evitate de colectionarii seriosi, si doar escrocii le "vehiculaza". Falsurile moderne sint foarte periculoase, fiindca de multe ori se vind la preturi exorbitante (am auzit ca in urma cu ceva ani chiar Academia Romana a luat teapa cu niste monede rare, poate e cineva pe forum care cunoaste mai multe detalii), iar pagubitii au de ales intre a se resemna cu faptul ca au pierdut o suma de bani, si a incerca sa le plaseze mai departe. Pe ebay e plin de "monede rare" made in China, Rusia sau mai stiu eu unde, de multe ori vindute de selleri seriosi in necunostinta de cauza. Ba chiar si monede incapsulate de companii de certificare false am vazut, una saptamina trecuta... cu capsula falsa cu tot.
Revenind la monedele comune, inclusiv moneda de 2 euro s-a falsificat... si nu de amuzament... Nimeni nu copiaza o moneda cu bune intentii...
banivechi

Mesajde Alex » 28 Sep 2006, 21:58

banivechi scrie:Ba chiar si monede incapsulate de companii de certificare false am vazut, una saptamina trecuta... cu capsula falsa cu tot.

La asta cum v-ati dat seama ca e falsa?
Alex
moderator
moderator

Mesajde banivechi » 28 Sep 2006, 22:43

Nu eu am descoperit moneda pe ebay... inca nu-s in asa relaxare financiara incit sa vinez monede de mii de dolari... am citit un topic unde demonstrau altii mai familiarizati cu "slabbed coins" ce e fals acolo... http://www.coinpeople.com/index.php?sho ... 1163&st=20 (primul post de pe a doua pagina... RW Julian este cel mai mare expert american in monede rusesti, autor al multor lucrari de specialitate, e si seful Russian Numismatic Association).
Aici e link-ul catre moneda respectiva : http://cgi.ebay.com/24-karat-solid-Gold ... dZViewItem
banivechi

Mesajde Alex » 28 Sep 2006, 23:09

banivechi scrie:Nu eu am descoperit moneda pe ebay... inca nu-s in asa relaxare financiara incit sa vinez monede de mii de dolari... am citit un topic unde demonstrau altii mai familiarizati cu "slabbed coins" ce e fals acolo... http://www.coinpeople.com/index.php?sho ... 1163&st=20 (primul post de pe a doua pagina...

:shock: Nu credeam ca tehnologia falsificatorilor a ajuns la un asemenea nivel. Multumesc pentru adrese. :shock:
Alex
moderator
moderator

Mesajde banivechi » 28 Sep 2006, 23:24

Pai ce e asa greu de crezut?
Dupa 1990 au vindut rusii uraniu la kil in piata de vechituri si kalasnikoave la bax... daca coruptia a fost asa de mare incit generalii in Berlin foloseau avioanele de transport ca sa care in Rusia Mercedesuri furate, e oare asa greu de crezut ca niste pirliti de angajati pe la o monetarie nu puteau face si ei un ciubuc? Asa cum am mai zis undeva, nici macar ei n-au inventat roata... au fost nemtii (si aici) primii cu ideea: in 1975 la Karlsruhe (una din monetariile Germaniei) s-au batut neautorizat citeva mii de monede 50 pfennig 1950G cu inscriptia BANK DEUTSCHE LANDER - mari raritati - si asta bineinteles nu pentru a fi cheltuite la valoarea faciala... Au fost implicati se pare toti angajatii... de aia o fi si rasuflat povestea.
banivechi

Mesajde Yu_L.Yan » 28 Sep 2006, 23:43

banivechi scrie:Pai ce e asa greu de crezut?
.............................................................................
Au fost implicati se pare toti angajatii... de aia o fi si rasuflat povestea.

La noi se pare ca OFICIAL LE MERGE BINE
Yu_L.Yan

Mesajde nero » 29 Sep 2006, 00:22

dar pana la urma peste vreo 700-800 de ani toate aceste falsuri vor fi raritati.
sau falsuri de epoca apreciate.
deci nu disperati, mai asteptati sa le creasca valoarea. :D
nero

Mesajde dorinn_m » 21 Oct 2006, 22:48

Intamplarea a facut sa ajung astazi la Festivalul Vinului in Timisoara, unde printre vanzatorii de "orice" erau si vanzatori de bijuterii din argint. Chiar la intrarea in locul rezervat festivalului am vazut pe taraba unui astfel de "bijutier" si cateva monede de argint. Una romaneasca de 25000 originala , vreo 4 de un dolar U.S.A din anii 1901,1903.1906 si una hong-kong. Pretul era de 50 ron bucata sau 2 la 60 ron. Fiind interesat m-am apucat sa le studiez ( atat cat imi permite experienta mea), si am observat la 2 monede de 1 dolar din 1903 ca aveau 0 tocit in acelasi loc , la fel. Cum era stranie coincidenta am intrebat de unde le are.A zis ca le cumpara de prin sate, la care i-am zis ca sunt contrafaceri si i-am zis si de ce. Atunci a replicat ca ei doar le cumpara pentru revanzare. Intrand in zona festivalului am vazut inca 12-15 vanzatori cu acelasi tip de monede, in plus monedele australiene de 1 crown si florin de prin 1937-1938. Am intrat in vorba cu mai multi. Toti le vindeau cu 30 sau 20 de ron. Aratandu-ma interesat unul dintre ei mi-a propus 4 bucati la 50 ron. I-am zis ca nu merita ca sunt contrafaceri si nici nu cred ca sunt de argint ci doar argintate. Mi-a zis ca nu-i nimic,sa le iau ca le dau eu la schimb.
Bineinteles ca nu am cumparat nimic, dar sunt curios daca mai apar astfel de vanzatori si prin alte zone cu ocazia diferitelor manifestari.
dorinn_m

Mesajde banivechi » 21 Oct 2006, 23:21

dorinn_m scrie:A zis ca le cumpara de prin sate.

A uitat sa specifice ca e vorba de satele de pe malul fluviului Yang-tze...
banivechi

Urmatorul

Inapoi la Falsurile de pe piata