invazie de falsuri

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde berserkr » 23 Oct 2006, 11:49

Invazie e un cuvant potrivit. La Sutzu, in targ erau castroane cu de-astea. Eu care m-am parlit acum doi ani cu una de pe okazii (nici vanzatorul nu stia ca-i falsa, fenomenul abia aparuse), bazandu-ma numai pe poza, le cunosc acum dar oricine poate lua plasa daca nu le vede de aproape. Oricum vanzatorii din targ le dadeau ca imitatii (si pretul era pe la 5 ron/buc).
berserkr
moderator
moderator

Mesajde stefan vasilita » 03 Noi 2006, 20:50

as dori sa adaug cateva monede intalnite recent la targuri din bucuresti, vandute la preturi bomba drept originale-sau nu dupa caz:
dolari americani din 1804,1848,1871,1876,1901 cu greutate scazuta sau MUCHIE IN CHINEZA-am si cumparat un asemenea ex. de curiozitate.
coroane engleze 1935
5 marci 1903- hamburg.
100 coroane 1915-austria
5 lire 1873 italia-insa grosime mare
stefan vasilita

Mesajde ZAR » 09 Aug 2007, 09:55

100 coroane 1915 - Austria am intlanit una falsa perfect realizata la toate detaliile doar ca era din alt metal galben (probabil alama).Nu cred ca era ''China'', falsurile lor sunt mai neingrijit lucrate.
ZAR

Mesajde vlahul » 15 Aug 2007, 13:24

vlahul
moderator
moderator

Mesajde Mircea » 19 Aug 2007, 21:11

Titlul articolului este:"Falsurile chinezesti devin mai bune decit originalul".
Asta nu se va intampla niciodata. Mai ieftine, mai colorate, da, dar niciodata mai bune. In Nord America produsele chinezesti sunt recunoscute ca fiind de "unica folosinta". Faptul ca acele produse de unica folosinta poarta o alta marca, uneori de renume, si ele umplu rafturile magazinelor americane este si greseala industriasilor care au decis sa-si mute fabricile in China, la materie prima ieftina, dar toxica, mana de lucru foarte ieftina, dar de slaba calitate. In timp ce americanii si canadienii devin someri, probabil ca si cei din Europa, industria chineza are un ritm de crestere nemaintalnit datorita acestor imitatii si falsuri.
Este foarte bine ca incepe sa se traga un semnal de alarma, de ar avea rezultatele scontate, pentru ca s-a ajuns cu greu la adevarata dimensiune a problemei atunci cand cineva a hotarat sa nu mai cumpere nimic Made in China. NU SE POATE acest lucru. Aproape totul pe piata americana si canadiana este chinezesc. Aproape este imposibil ca atunci cand faci cumparaturi, din toate produsele macar unul, macar unul sa NU fie chinezesc. Si atunci este Filipinez sau Taiwanez.
Ba mai mult produsele industriale au inceput sa fie importate din China. Ceea ce duce la neasteptate defectiuni de sisteme tehnice majore, complicate, cu urmari din cele mai catastrofale, ca aparate de bord la avioane care nu indica bine, sisteme automate care se opresc din functionare si creaza ciocniri de trenuri. Asta dicolo de jucariile vopsite cu vopsea pe baza de plumb, compoturi chinezesti dupa care esti luat cu ambulanta si vasele de plastic pe care daca le-ai pus in cuptorul cu microunde sa-ti incalzesti mancarea iti faci mancarea cancerigena.
Iata ca pericolul este mai aproape decat credem si mai aproape decat pare din punctul de vedere al masinilor Chery sau a produselor Chanel, Gucci sau Prada.
Mircea

Mesajde berserkr » 20 Aug 2007, 08:51

Este o lume libera. Daca mana de lucru chinezeasca este mai ieftina si de aceeasi calitate (sau mai buna) e normal ca aceste capacitati de productie sa fie mutate acolo. Calitatea materialelor este alta discutie. Sunt convins ca la procesul de productie original s-au dat specificatii clare inclusiv in ce priveste vopseaua. Ca fabricantul chinez a ales sa fure, asta este urmarea lipsei de supraveghere a fabricantului occidental care a ales sa nu acorde suficienta atentie la ce se intampla cu produsele lui. Acelasi fenomen se intampla si in Romania acolo unde desi brandul e tare, produsele sunt sub calitatea originala. Tot din cauza producatorului initial. Deci daca vrem sa injuram pe cineva avem pe cine fara sa apelam la mana de lucru.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde ZAR » 20 Aug 2007, 09:40

Trebuie sa fac o precizare in legatura cu produsele Made in China.Pe langa falsurile existente, multe firme mari consacrate au licenta in China, deci aceste produsele fabricate la ei sunt absolut legale, dar e adevarat ca unele sunt mult sub calitatea celor facute in tara de origine.Majoritatea doar se asambleaza in China, piesele fiind facute de firma originala, cand e vorba de produse cu subansamble (electronice in special).Se obs. pe unele ca este precizat Cased in China.Piata este invadata de falsuri purtand nume ale firmelor mari, astea sunt periculoase si de proasta calitate, practic fiind facute pe vapor si nu intr-o fabrica autorizata, plus ca nu respecta nici normele tehnice nici materialele din proiectul unui original.Personal am constatat ca cele facute in alte tari asiatice precum Taiwan si Singapore sunt mai ingrijit lucrate si mai calitative decat cele chinezesti, unele chiar se apropie de calitatea originalelor.
-Foarte bine punctat de dl. berserkr care a fost mai rapid, am scris amandoi in acelasi timp. :wink:
ZAR

Mesajde Mircea » 28 Aug 2007, 04:22

berserkr scrie:Este o lume libera. Daca mana de lucru chinezeasca este mai ieftina si de aceeasi calitate (sau mai buna) e normal ca aceste capacitati de productie sa fie mutate acolo. Calitatea materialelor este alta discutie. Sunt convins ca la procesul de productie original s-au dat specificatii clare inclusiv in ce priveste vopseaua. Ca fabricantul chinez a ales sa fure, asta este urmarea lipsei de supraveghere a fabricantului occidental care a ales sa nu acorde suficienta atentie la ce se intampla cu produsele lui. Acelasi fenomen se intampla si in Romania acolo unde desi brandul e tare, produsele sunt sub calitatea originala. Tot din cauza producatorului initial. Deci daca vrem sa injuram pe cineva avem pe cine fara sa apelam la mana de lucru.

In Ontario este acum o moda ca sa-ti lipesti pe masina un sticker pe care scrie mare (in traducere aproximativa): "Inca nu ti-ai pierdut jobul? Continua sa cumperi produse straine"
Aluzia se face la masini straine, adica japoneze si europene. Probabil pentru ca ideea cu stickerul a plecat de la sindicatul lucratorilor din industria auto, care este unul din cele mai puternice.
Problema este ca masinile japoneze si cele europene (care sunt pe piata americana ca nu toate marcile din Europa au intrat aici, ba chiar foarte putine) sunt mai de calitate decat cele americane.
Moda asta de a blama pe cel care cumpara masini straine, desi ele se asambleaza in Canada sau USA, nu se rezuma doar la chestia cu abtibildul pe masina. Sindicatele au campanie de anvergura pe linia asta, in toate mediile. Ei vreau sa deschida ochii oamenilor sa vada ce se petrece pe tarlaua lor: industria de masini.
Dar nimeni nu trage nici un semnal de alarma vis a vis de TOATE celelalte produse Made in China, majoritatea de unica folosinta. Eu cred ca ceea ce face sindicatul lucratorilor din industria auto de aici ar trebui sa facem si noi numismatii. Daca numismatii nu se sesizeaza si nu lanseaza un apel de a nu cumpara contrafaceri chinezesti, pentru ca piata se va satura cu monede, bancnote si alte falsuri numismatice chinezesti, de la foarte proasta la cea mai buna calitate, atunci cine s-o faca?
Mircea

Mesajde Adminus Maximus » 28 Aug 2007, 07:48

La noi inca mai sunt destul de multi amatori de falsuri, nu inteleg de ce. Vedeti ca pe okazii cum apare un fals chinezesc sau bulgaresc "mai deosebit" - se si liciteaza in draci pe ea. Chiar daca le zici ca sunt falsuri, ca na, poate unii nu-si dau seama, tot liciteaza in continuare.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde berserkr » 28 Aug 2007, 13:13

Mircea, ce-am spus eu e altceva, si anume ca in loc sa injuri forta de lucru, injura managementul care distribuie fabricarea produselor lui la o asemenea forta de lucru fara s-o verifice, numai pentru ca este ieftina. Doar nu va imaginati ca muncitorii chinezi puteau sa foloseasca vopsea buna pentru jucariile alea sau imbracaminte si n-au folosit ei de-ai naibii. Pur si simplu, managerii lor au pus de-un furt mic si n-au fost verificati de cei care detineau produsele. Cat despre boicotul produselor straine, ma asociez si eu si as participa si in Romania la asta in sectoarele in care sunt periculoase nu numai pentru ca elimina forta de munca locala (fapt mai putin intalnit aici) ci si pentru ca-s de o calitate care pune sanatatea in pericol. In plus s-ar mai da o gura de aer producatorlor nostri, dar asta numai daca au si ei produse competitive, altfel n-are sens.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde ZAR » 28 Aug 2007, 13:23

Aldor scrie:La noi inca mai sunt destul de multi amatori de falsuri, nu inteleg de ce. Vedeti ca pe okazii cum apare un fals chinezesc sau bulgaresc "mai deosebit" - se si liciteaza in draci pe ea. Chiar daca le zici ca sunt falsuri, ca na, poate unii nu-si dau seama, tot liciteaza in continuare.

Cred ca explicatia ar fi din dorinta de a avea anumite piese cei care nu isi permit financiar sau nu le gasesc pe cele autentice se multumesc si cu o copie.Chiar si eu care colectionez numai piese autentice mai nou as lua unele piese fie ele si false pt. ca cele autentice (sa zicem) imi depasesc bugetul sau nu am gasit de vanzare.Deocamdata la ce caut eu nu am gasit nici macar falsuri.Mai poate fi si varianta ca unii cumpara falsuri ieftin pt. a vinde mai departe drept autentice si scump, cu scopul sa pacaleasca pe cei mai putin avizati (incepatori).
ZAR

Mesajde ZAR » 08 Oct 2007, 09:00

Melchior scrie:Salut!

Vara asta in piata de vechituri din Nurnberg ,am cumparat si eu 4 astfel de monede,1 Dollar(Trade) 1870-1890,5 Fr ,etc.La prima vedere nu am vazut nici o diferenta,numai pretul a fost f. dubios pentru ca era mic.Omul cine le vindea cand a vazut ca incep sa transpir si deja am ales 3 monezi mi-a spus ca sunt monezi rebatute.Diplomatic am spus ca mi-am dat seama ,am mai luat o moneda si am plecat.Cand am cautat in catalog 1 Dollar 1876 O ,nici nu exista asa ceva.Ramane sa sacrific o moneda sa vad din ce este facuta si bineinteles compar cu datele din catalog.

Numai bine Melchior

-In legatura cu dolarii, sunt rebateri oficiale americane numai cele care au marcat pe ele COPY si sunt bineinteles din argint.Valabil pt. Trade, Liberty Seated, Morgan si Peace.In Bucuresti sunt multe false din toate emisiunile enumerate, majoritatea facute in China, unele chiar din argint altele dintr-un metal care imita argintul la culoare dar este ceva mai greu si mai dur.Numai la seriile Morgan si Peace se respecta anii oficiali ai emisiunii, restul (unele) din celelelte emisiuni au ani eronati.Ca o caracteristica specifica falsurilor au relieful mai jos (ca si cum ar fi tocit) si literele estompate, plus ca la toate lipseste semnul monetariei.
-Un exemplu de rebatere oficiala la seria Morgan (a se obs. COPY pe aripa din dreapta a vulturului):

http://i3.iofferphoto.com/img/111942360 ... 7395/1.jpg
ZAR

Anterior

Inapoi la Falsurile de pe piata