Falsuri moderne

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Re: " Rezervaţii şi parcuri naţionale" si "Ci

Mesajde Alex » 28 Sep 2006, 22:06

Yu_L.Yan scrie:Monedele trebuie sa fie insotite de certificatele de autenticitate (prietenii stiu de ce)

Poate intrebarea suna naiv, dar de ce? Si astea sunt falsificate? :noidea:
Alex
moderator
moderator

Mesajde Yu_L.Yan » 28 Sep 2006, 22:14

Oare a scapat vreo una pana acum?
Yu_L.Yan

Mesajde Alex » 28 Sep 2006, 23:14

Yu_L.Yan scrie:Oare a scapat vreo una pana acum?

Si de unde provin falsurile monedelor romanesti, China, Rusia, lucratori de la MS care "fac ore suplimentare"? Si daca au acces la tehnologia de fabricare a monedelor, de ce nu ar putea falsifica si un certificat de autenticitate? In ce constau elementele sale de siguranta?
Alex
moderator
moderator

Mesajde Yu_L.Yan » 28 Sep 2006, 23:21

Pai cine zicea ca astea romanesti ar fi falsuri. Peste tot se numesc "probe" :lol:
Uite un dealer ce vinde la greu "probe": http://stores.ebay.com/HOTSHOP-AT
Yu_L.Yan

Mesajde banivechi » 28 Sep 2006, 23:29

:twisted: Daca productivitatea muncii e foarte scazuta, si trebuiesc batute 2000 monede ca sa fie alese 500 impecabile?... iar restul probabil ca cineva "uita" sa le retopeasca, sau le ia la juma' de pret de la magazinul fabricii pe bon semat de secretarul de partid ca fiind rebuturi... :-) Asa tin minte ca se luau pantofi Otter pe vremuri...
banivechi

Mesajde Yu_L.Yan » 28 Sep 2006, 23:38

banivechi scrie::twisted: Daca productivitatea muncii e foarte scazuta, si trebuiesc batute 2000 monede ca sa fie alese 500 impecabile?.

Uite ca nu m-am gandit niciodata la varianta asta... :roll: , da ai dreptate. Si se confirma si prin ceea ce zicea florin232
florin232 scrie:Pana iese el la pensie ajunge director si bate cate una. Inca mai tin socoteala la 50 lei 2006 Academia Romana: 35 de piese batute si pana acum am numarat 11 probe. Astept momentul in care probele vor depasi tirajul oficial..
Yu_L.Yan

Mesajde Alex » 29 Sep 2006, 00:46

Yu_L.Yan scrie:Pai cine zicea ca astea romanesti ar fi falsuri. Peste tot se numesc "probe" :lol:

Nu inteleg, va temeti de "probe" din alt material sau de "reproduceri" din acelasi material de doriti certificat de autenticitate? Daca exista monede din acelasi material ca originalele, de ce ar fi mai greu de reprodus certificatele de autenticitate?
Alex
moderator
moderator

Mesajde banivechi » 29 Sep 2006, 09:39

Alex scrie:
Yu_L.Yan scrie:Pai cine zicea ca astea romanesti ar fi falsuri. Peste tot se numesc "probe" :lol:

Nu inteleg, va temeti de "probe" din alt material sau de "reproduceri" din acelasi material de doriti certificat de autenticitate? Daca exista monede din acelasi material ca originalele, de ce ar fi mai greu de reprodus certificatele de autenticitate?

Fiindca traim intr-o lume mica, si ar fi mai greu de explicat daca s-ar intilni doua certificate cu aceiasi serie... Fiind un tiraj oficial de 500 exemplare... si sa zicem ca se bat inca 100 sau 1000, ce numere ar trebui sa apara pe certificate? Unele existente deja... iar monedele vindute prin BNR au si o chitanta (factura) eliberata PE NUMELE cumparatorului.
banivechi

Mesajde sebii » 29 Sep 2006, 10:21

Sincer va spun ca eu de cate ori am vazut la cineva o moneda care avea si certificatul de autenticitate nu m-am uitat niciodata sa-l vad decat daca vroiam sa cumpar moneda. Asa ca pot fi fara probleme 2 certificate cu aceiasi serie la o moneda. Chiar daca e mica lumea tot e greu sa le gasesti. POate doar daca faci special asta.
sebii

Mesajde sorin70 » 29 Sep 2006, 10:47

E mai complicat sa falsifice si certificatul pentru ca monedele sunt batute la MS iar certificatele sunt tiparite la Imprimeria BNR.
Ar fi cam multe persoane implicate si creste riscul ca treaba sa rasufle.
Eu am vrut odata sa iau un Anghel Saligny de la un negustor dar pretul era cam mare si nu avea nici certificatul. Ma intreb de ce nu-l pastrase pentru ca persona respectiva era un profesionist si nu un oarecare care nu ar acorda importanta unei "fituici". probabil ca nu exista iar piesa provenea din acel "surplus".
De chestia din Germania am auzit si eu caci intr-o perioda cautam si eu 50 pf 1950 G Ttirajul original a fost minuscul si e o piesa foarte cautata.
sorin70

Mesajde Alex » 29 Sep 2006, 11:00

sorin70 scrie:E mai complicat sa falsifice si certificatul pentru ca monedele sunt batute la MS iar certificatele sunt tiparite la Imprimeria BNR.

Credeam ca certificatele pot fi reproduse la orice tipografie. Sa inteleg insa ca ele au elemente speciale de siguranta asemeni bancnotelor? Care sunt acelea?

Si inca o intrebare, cat de raspandit este fenomenul falsurilor de monede romanesti contemporane? Cate piese false/suspecte ati vazut (sau cel putin stiti sau ati auzit de existenta lor)? Nu ma refer la probele din alt material, ci la piese din acelasi material ca originalul.
Alex
moderator
moderator

Mesajde banivechi » 29 Sep 2006, 11:28

Alex scrie:
sorin70 scrie:E mai complicat sa falsifice si certificatul pentru ca monedele sunt batute la MS iar certificatele sunt tiparite la Imprimeria BNR.

Credeam ca certificatele pot fi reproduse la orice tipografie. Sa inteleg insa ca ele au elemente speciale de siguranta asemeni bancnotelor? Care sunt acelea?

Si inca o intrebare, cat de raspandit este fenomenul falsurilor de monede romanesti contemporane? Cate piese false/suspecte ati vazut (sau cel putin stiti sau ati auzit de existenta lor)? Nu ma refer la probele din alt material, ci la piese din acelasi material ca originalul.

Probabil ca n-ar fi imposibil de reprodus un certificat, insa ramine SERIA! Iar fiind un tiraj foarte mic, riscul sa se intilneasca undeva, la un tirg, la o licitatie, etc doua monede insotite de certificate cu aceiasi serie ar fi destul de mare. Iar fiind vorba de monede care prin lege au putere de cumparare, chiar daca nimeni nu se duce sa cumpere un pachet de tigari cu o comemorativa, infractiunea e la fel de grava ca si atunci cind ar fi vorba de orice alti bani in circulatie. Aria de raspindire fiind mica in cazul comemorativelor, sursa ar fi imediat gasita. Asa ca...
Iar monedele de circulatie din cauza valorii lor mici nu cred ca atrag falsificatorii. 50 bani valoreaza 15 eurocenti... cred ca ar fi cheltuielile de productie mai mari decit moneda in sine... adaugind si riscurile...
Bancnote se pare ca au fost falsificate prin Italia (inainte de a apare cele din polimer), citisem un articol pe undeva...
banivechi

Mesajde sorin70 » 29 Sep 2006, 12:22

banivechi scrie:Bancnote se pare ca au fost falsificate prin Italia (inainte de a apare cele din polimer), citisem un articol pe undeva...

S-au falsificat cele de 5.000 lei 1992/1993 si cele de 10.000 lei 1994.Au existat adrese speciale trimise bancilor cu descrierea caracteristicilor acestor falsuri dar nu am reusit sa-mi fac si eu o copie dupa ele.
Acestea doua sunt reproduse in catalogul de bancnote ZC 2005.
sorin70

Mesajde Alex » 29 Sep 2006, 16:19

banivechi scrie:Probabil ca n-ar fi imposibil de reprodus un certificat, insa ramine SERIA! Iar fiind un tiraj foarte mic, riscul sa se intilneasca undeva, la un tirg, la o licitatie, etc doua monede insotite de certificate cu aceiasi serie ar fi destul de mare.

Da, coincidenta seriilor ar putea fi o problema, dar pe de alta parte tirajul originalelor fiind din start atat de mic probabil nici piesele autentice nu apar prea des.

banivechi scrie:Iar fiind vorba de monede care prin lege au putere de cumparare, chiar daca nimeni nu se duce sa cumpere un pachet de tigari cu o comemorativa, infractiunea e la fel de grava ca si atunci cind ar fi vorba de orice alti bani in circulatie.

Cu sau fara certificat, reproducerea neautorizata a monedelor cu putere circulatorie este o infractiune la fel de grava. Conform comunicatelor BNR, "Falsificarea sau contrafacerea acestor monede constituie infracţiune şi se pedepseşte conform legii.".

Legat de acest text, puteti defini falsificarea si contrafacerea? Cei doi termeni sunt aproape sinonimi, dar am impresia ca exista o mica diferenta intre ei: unul se refera la procesul de producere a pieselor neautentice, iar celalalt la modificarea unei piese autentice pentru a o transforma in alta (asa cum am vazut mentionata undeva pe forum modificarea unei monede din 1900 astfel incat sa para din 1901).

Poate topicul ar trebui oricum impartit in doua: anuntul lui Yu_L.Yan si discutia despre falsurile monedelor romanesti contemporane.
Alex
moderator
moderator

Mesajde banivechi » 29 Sep 2006, 17:37

Ar mai fi un aspect: emiterea neautorizata de monede autentice. Adica nu falsificate, nu modificate, ci pur si simplu o continuare a tirajului facuta "pe sest". La astea ma refeream ca nu pot fi falsificate certificate de autenticitate, si nu din cauza ca o bucata de hirtie nu se poate copia. Ce e asa de greu de inteles? Daca cineva ar avea posibilitatea (iar asta e doar o fantezie, nu vorbesc de nimic concret!) sa bata la MS o anumita cantitate de monede in interes propriu, sint sigur ca le-ar scoate pe piata fara certificate. In definitiv monedele ar fi "bune" din toate punctele de vedere (asa cum erau cele din Karlsruhe: erau facute cu matritele originale, din metalul monetariei, si la presele monetariei). De ce sa asume un risc in plus cu niste certificate false, usor de depistat, cind foarte usor se poate zice ca s-au pierdut certificatele? E mult mai probabil sa apara doua certificate cu aceiasi serie ( unul sa apara la vinzare de ex, iar cineva sa constate ca are si el unul cu aceiasi serie...) decit sa numere cineva toate monedele existente, asta e chiar imposibil.
banivechi

Urmatorul

Inapoi la Falsurile de pe piata