Ce e de facut cand vezi un fals la vanzare?

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Ce e de facut cand vezi un fals la vanzare?

Mesajde Adminus Maximus » 21 Oct 2006, 12:49

M-am gandit sa cer si parerea voastra in legatura cu acest subiect.
Dupa cum am scris si intr-un alt topic, am avut o mica neintelegere la targul de la Tg. Mures cu un domn pe care il stiam de ceva vreme de la targuri, om serios de fapt, dar care nici in ruptul capului nu a vrut sa inteleaga ca din lotul de 5 ducati de Mircea cel Batran pe care il avea, 4buc. erau falsuri.

Ce e de facut in astfel de cazuri? Nu zici nimic si pleci, sau te opresti si incerci sa-i explici omului ca piesa respectiva este un fals?

Daca nu zici nimic, atunci piesa poate fi cumparata de un colectionar mai neexperimentat care sa-si dea seama ceva mai incolo ca a aruncat banii pe geam si si-a cumparat un fals. Si chiar daca vanzatorul ar fi de buna credinta, si daca i-ar zice ti-ar da poate banii inapoi, nu se stie daca te mai intalnesti cu el vreodata.

In celalalt caz, cand incerci sa explici vanzatorului, s-ar putea sa iasa cu cearta, etc. Mie de ex. azi printre altele mi-a zis respectivul domn (repet, om cat se poate de serios de fapt) ca 'aici la noi fiecare sa-si dea cu parerea'.

Deci ce e de facut?
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde banivechi » 21 Oct 2006, 14:45

Cea mai buna solutie pe termen lung este "educarea" colectionarilor, in vederea depistarii. E usor de depistat un fals chinezesc de "moneda exotica super rara" ce in mod normal nu are cum sa apara pe piata la noi in fisicuri expuse la taraba in piata, dar problema se schimba cind e vorba de falsuri antice sau medievale. Atunci cind va iesi publicatia asociatiei noastre va trebui sa prezentam falsurile depistate, daca nu cu fotografie, macar descrierea tipului, astfel incit amatorii sa stie cum sa deosebeasca un fals de un original. Pentru cei care se pricep nu e mare lucru sa observe porozitatile unei piese turnate, culoarea unei patine artificiale, sa deosebeasca sunetul, sau sa "citeasca" muchia. Avizarea vinzatorilor ca incearca sa vinda falsuri nu duce nicaieri, TOTI stiu ce vind... Si eu cunosc "respectabili" care sint corecti cu cunoscatorii, dar i-am vazut cind au mirosit un novice scotind-ui in fata (faimoasa "oferta discreta" si exclusiva) cite un fals ba de drahma de Histria, ba denari munteni, ba medalii contrafacute...
Cei care vizitati tirgurile, poate ati vazut un proeminent colectionar, ba chiar mai mult... oferind ponduri monetare "descrise in Buzdugan" dar facute chiar de el... A recunoscut intr-adevar ca nu-s originale, dar apucase sa zica ce pret cerea iar cind ti se cere 50 euro daca esti novice nu ti se pare ca e un pret pentru o facatura, ci pentru ceva bun. Mie mi-a replicat "la 50 de euro ce ai vrea sa fie?" Ma rog... pondurile medievale frantuzesti originale rar trec de 30 euro, dar la noi si falsurile sint mai scumpe...
Revenind la intrebarea "ce e de facut", ramin la raspunsul: educatie.
banivechi

Mesajde KARAMIHAI » 24 Oct 2006, 09:38

Pe mine, sincer ma ingrijoreaza invazia de falsuri (vorbesc din punctul de vedere al colectionarului de decoratii).Ideea este, ca dupa mine, vanzatorii stiu ce vand aproape intotdeauna, iar daca te miros ca esti novice, ai toate sansele sa fi pacalit.
Si este o chestie pe care o practicata si unii colectionari respectabili.
Ca sa scapi, nu ai decat o varianta - sa aduni cat mai multe informatii despre domeniul care te intereseaza, care sa te ajute cand vrei sa faci o achizitie.Asta si cu experienta de colectionar, in care ai ocazia sa vezi cat mai multe piese, te pot scutii sa arunci banii pe geam.
Iar privind discutiile cu acesti colectionari/vanzatori, la inceput ma enervam, incercand sa le explic in ce consta problema, acum de obicei trec mai departe, sau uneori le mai dau peste nas, ca sa le arat ca nu sunt toti chiar prosti.
Oricum, la unele piese, e clar ca combinatia este facuta ca si la voi in domeniul monedelor, cu complicitatea unor persoane din unele institutii (stiti la ce vreau sa ma refer) - nu cred ca poti sa manufacturezi de asa natura unele piese in apartament la tine.
Ultima oara modificat de KARAMIHAI pe 24 Oct 2006, 11:44, modificat 1 data in total.
Mihai
KARAMIHAI

Mesajde berserkr » 24 Oct 2006, 10:19

Fara exceptie am semnalat orice fals am vazut, motiv de cearta cu unii vanzatori de pe okazii. Acum, raspunsul depinde numai de persoana cu care interactionezi dar oricare ar fi el, daca e nepoliticos il pun la punct, daca e politicos si trag concluzia ca n-a stiut ii acord intelegere. Cea mai spinoasa problema este educatia, si nu vreau sa contrazic pe nimeni insa la antice de exemplu exista:
- antice originale turnate - cu semnele de depistare caracteristice
- antice originale batute cu/fara erori de batere
- antice contrafacute in antichitate
- antice contrafacute in evul mediu - aici aproape numai stilul te ajuta
- antice contrafacute in epoca moderna iar aici e greu de lucrat, metodele anilor '70-'80 iti permit cu oarecare precizie sa depistezi un fals, dar metodele anilor noului mileniu sunt mult perfectionate
De aceea e greu de spus daca o moneda fiind poroasa e turnata sau nu, daca e turnata daca e originala sau nu, daca e originala daca e emisiune oficiala sau nu.
Dupa multi ani de privit la ce mi-a trecut prin fata ochilor, si in natura si pe internet si prin carti, dupa mult studiu de autori romani si straini, inca mi-e destul de greu sa ma pronunt ferm in anumite cazuri asupra autenticitatii. Sigur, sunt cazuri clare, flagrante, dar exista si multe unde greu poti spune ceva 100% O sa scanez spre exemplu un denar achizitionat de curand (chiar din targul ultim de la Sutzu), care a venit pe langa alte doua monede (ca bonus) sa-mi spuneti ce parere aveti despre el. Apoi va spun si concluziile mele. Florin l-a vazut si chiar m-a intrebat daca-i original :)
berserkr
moderator
moderator

Mesajde berserkr » 24 Oct 2006, 10:44

Acesta e scanul promis. Ce parere aveti? :) oops! nu atasaza imagine :-?
berserkr
moderator
moderator

Mesajde KARAMIHAI » 24 Oct 2006, 11:17

Cele mai amuzante, raman cotoharlele.Asta inseamna pentru mine, o decoratie rezultata din inperecherea mai multor parti de la diferite decoratii.Daca nu ai cat de cat o idee, sigur te pacalesti - doar pare originala, daca ai cunostinte, poate fi chiar amuzant - acuma la Sutu de exemplu, era un domn care vindea niste decoratii RPR / RSR- sa dea naiba daca era vreo medalie cu panglica corecta.Si acest lucru este tot un fals, pentru ca pe baza lui poate obtine un pret mai mare (valoarea unei decoratii fara panglica normal ca scade) - majoritatea merg pe principiul daca tine, tine, daca nu, mai lasa la pret mimind o posibila neintelegere.Se poate insa si mai rau, combinatii de decoratii regaliste cu comuniste, astea sunt de-a dreptul hilare, dar sau vazut si aicea destui pacaliti.
Mihai
KARAMIHAI

Mesajde berserkr » 24 Oct 2006, 11:24

Voi reusiti sa puneti imagini in sectiunea asta?
berserkr
moderator
moderator

Mesajde tripleseven » 24 Oct 2006, 11:46

Folositi
http://www.imageshack.us/
... si o sa mearga!
tripleseven

Mesajde banivechi » 24 Oct 2006, 11:50

banivechi

Mesajde KARAMIHAI » 24 Oct 2006, 11:57

tripleseven scrie:Folositi
http://www.imageshack.us/... si o sa mearga!

Daca te-ai plimbat pe forum ai vazut ca se incearca infiintarea unuei noi asociatii numismatice sub umbrele careia s-a se stranga toti colectionarii.Te-ar interesa s-a te implici in acest proiect, pana acum majoritatea este formata din colectionari de monede si bancnote, ne-ar prinde bine si niste pasionati de decoratii :D ?
Mihai
KARAMIHAI

Mesajde KARAMIHAI » 24 Oct 2006, 14:54

Poza de la Gabi (berserkr):
Fisiere atasate
den.jpg
den.jpg (23.51 KiB) Vizualizat de 13036 ori
Mihai
KARAMIHAI

Mesajde banivechi » 24 Oct 2006, 15:08

Imaginile sint destul de mici totusi. Pare turnata sau un argint slab intens corodat (sau si una si alta). Fals de epoca?
banivechi

Mesajde berserkr » 24 Oct 2006, 15:10

Pentru ca este poroasa, nu? Se poate scana mai bine dar e suficient ca sa-ti dai seama cat de poroasa e, chiar "buretoasa" as zice. OK mai astept si alte opinii, sunt curios ce credeti despre ea. Eu stiu sigur cum este, si am confruntat si cu alti cunoscatori de antice, veterani sa le spunem si n-am gresit :D
berserkr
moderator
moderator

Mesajde banivechi » 24 Oct 2006, 15:27

Moneda e prea urita ca sa fie un fals modern. E buna doar ca sa fie data bonus la achizitionarea alteia :roll: Probabil ca e un fals barbar.
Simple supozitii, nu-s "tare" la romane.
banivechi

Mesajde berserkr » 24 Oct 2006, 15:42

Bine, probabil nici nu este obiectul multora de pe forum dar falsurile exista la orice obiect numismatic :) Monedele moderne au un specific la falsificare, cele antice de asemenea. De exemplu n-am vazut pana acum suberata falsa, ar fi si ciudat pentru cineva sa falsifice o moneda prin acoperire cu argint numai pentru a scadea costul materialului (ieftin de altfel) prin cresterea complexitatii procesului de fabricatie (sa faci o suberata necesita mai multe etape si e mai complicat decat sa faci o moneda de argint cu titlu mare). Si denarii sunt falsificati, uneori prin turnare, insa falsficatorii produc denari mult mai frumosi decat exemplarul meu, e dificil sa obtii prin turnare o moneda asa poroasa :D culmea! Pe de alta parte multe emisiuni de denari ai lui Septimius Severus au un titlu mic al argintului, de aceea se recomanda mare atentie la curatare, fara interventii acide sau chimice in general. Cei care le detin uneori sunt fie in necunostinta de cauza, fie prea grabiti sa obtina ceva dintr-o moneda si de aceea baga loturi mai mari (probabil) la curatat direct in recipientul in care se produce curatarea fara sa observe ca unele sunt bronz si altele pot fi argint cu titlu mic. Folosind acelasi procedeu si pentru bronz si pentru argint, rezultatul e cel pe care-l vedeti. Moneda e autentica, e emisiune oficiala, e batuta in argint "prost" si curatata de un "barbar" modern. Probabil fiarta laolalta cu bronzurile, in soda caustica. Cei care au mai fost pe grupul meu de pe yahoo pot gasi acolo o discutie referitoare la un alt denar Septimius Severus (foarte frumos altminteri), in legatura cu care aveam dubii ca ar fi argint. Cineva mi-a exemplificat cu un altul pe care l-a expus inainte si dupa curatare, concluzionand ca nu este indicata curatarea monedelor din aliaj cu argint putin. Astfel omul ajunsese sa aibe dintr-o piesa VF una cel mult G. Ce vreau cu acest exemplu? Sa afirm ca de multe ori analiza superficiala (mai ales dupa poza) poate da nastere la erori. Eu sunt in grupul lui Alan van Arsdale (CoinForgeryDiscussionList) si uneori si acolo se comit erori, desi membrii sunt avizati si buni cunoscatori ai monedelor antice. Cele mai frecvente erori sunt la monedele antice de argint care au trecut prin foc (incendii) si care uneori au caracteristici duble - de fals si de autentic. E foarte greu sa-ti dai seama daca sunt autentice sau nu. O sa revin alta data si cu un exemplar de acest tip :) Sper ca nu v-am plictisit prea tare. A, sa nu uit, ai fost aproape "banivechi", dar nu ma mira, oricum, moneda e destul de rara asa ca ma bucur de ea chiar si in aceasta stare...
berserkr
moderator
moderator

Urmatorul

Inapoi la Falsurile de pe piata