Ce e de facut cand vezi un fals la vanzare?

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde carpatic » 26 Oct 2006, 14:10

Domnule Gabi, dat fiind ca vad ca va pricepeti :wink: va supun atentiei urmatoarea moneda.
Are 1.8g , 9-10mm diametru, am cumparat-o din Turcia de la un negustor din bazar, pe un pret de nimic, alaturi de alte monede bizantine si turcesti, in mod cert autentice.
Nu am reusit sa o identific, nici sa ma pronunt cu certitudine asupra falsitatii ei, am pubilcat-o pe mai multe forumuri, acum cativa ani, singurul raspuns promindu-le de la Curtis Clay (nume bine cunoscut in domeniu), care spunea ca "nu a mai vazut niciodata asa ceva, nu se poate pronunta fara sa o vada in mana, dar e posibil sa fie o moneda facuta in joaca, o 'imaginatie' moderna". Aspectele care m-ar face sa cred ca e falsa sunt marginile mill-sail-ului, care nu sunt ferme, si o mica excrescenta in material, pe avers (la ora 5 in poza din stanga), care ar putea fi un rest de la turnare.
Imagine

Sunt foarte curios ce ar putea fi. Pentru 5$ nu cred ca si-ar bate nimeni capul sa "inventeze" o moneda antica, dar e totusi foarte suspecta. In Turcia se vand o gramada de monede false, falsuri mai bune sau mai grosolane, am mai luat si eu, anume, un "histamenon" contrafacut evident, dintr-un aliaj galben, dar altfel atent lucrat la detalii, la 3$dupa ce vanzatorul a recunoscut ca e fals grosolan. As putea sa-i fac un scan si sa-l postez, cred ca e interesant.
carpatic
**
**

Mesajde Adminus Maximus » 26 Oct 2006, 14:45

Hmm.. foarte ciudata. Parerea mea e ca asta e o 'struto-camila'. Mi-e cunoscut si aversul si reversul, dar nu in combinatia asta. Dar eu nu-s expert in antice, asa ca, sa auzim pe cineva care se pricepe.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde berserkr » 26 Oct 2006, 16:08

Grecestile nu-s specialitatea mea. Asa ca nu pot spune precum Curtis Clay ca "n-am mai vazut" pentru ca la mine n-ar avea nici o valoare :D Multumesc de apreciere oricum - daca a fost sincera. Monede cu patrat incus in schimb am mai vazut ce-i drept cu Atena pe avers sau animale (leu taur etc) si numai pe Internet. Reversul nu mi se pare "corect" exact din acelasi motiv pe care l-ati enuntat si Dvs, liniile nu-s ferme si par facute cu greu sa semene cu ceea ce trebuie (pe matrita). Faptul ca moneda a costat 5$ nu este o indicatie nici a faptului ca ar putea fi autentica pentru ca suma e prea mica. Se falsifica si monede romane de bronz de secol 4 (din cele frecvente). Cred ca-i intr-adevar falsa, "pentru turisti", oricum nu o luati ca pe o parere prea avizata fiind vorba de o greceasca antica si nu de o romana, si sa stiti chiar daca am putina experienta, inca mai am mult de invatat in domeniu, sunt un modest - si perpetuu - incepator :D
berserkr
moderator
moderator

Mesajde carpatic » 26 Oct 2006, 16:38

Multumesc pentru raspunsuri.
Raman si eu la parerea ca foarte probabil e moderna.
Desi patrate quadripartite si paternuri mill-sail am vazut multe (pe internet), un avers similar totusi nu am mai vazut ( probabil un "Zeus head facing left" s-ar potrivi ca descriere). Iar faptul ca pe forumancientcoins, unde am postat imaginea acum cativa ani am primit un singur raspuns (cel mentionat, al lui Curtis Clay) si pe alte forumuri nici un raspuns, ma face sa privesc mica piesa si mai circumspect.
carpatic
**
**

Mesajde Adminus Maximus » 26 Oct 2006, 16:40

Eu cap asemanator pe avers am vazut pe ceva monede romane provinciale :) . Oricum pentru un incepator poate trece usor ca moneda greceasca autentica. Tin minte ca pe vremuri cumparasem niste 'drachme' histriene de la un constantean, ce-i drept la nici jumatate din pretul unui autentic, care acum si din avion le-as recunoaste ca sunt falsuri.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Adminus Maximus » 26 Oct 2006, 19:42

Una din piesele amintite, are 17mm si 2.6grame. Are acele mici bucati lipsa pe margine, unde se vede cat-decat porozitatea materialului.
Fisiere atasate
AnonimRSC226.jpg
AnonimRSC226.jpg (75.12 KiB) Vizualizat de 9743 ori
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Adminus Maximus » 26 Oct 2006, 19:49

Altul,
3.7 grame la 19mm diametru maxim.
Fisiere atasate
Aburius.jpg
Aburius.jpg (96.32 KiB) Vizualizat de 9739 ori
Ultima oara modificat de Adminus Maximus pe 26 Oct 2006, 19:51, modificat 1 data in total.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde banivechi » 26 Oct 2006, 19:50

La cite modele de falsuri sint pe piata, cred ca mai multi lucreaza la ele decit la baterea monedelor autentice.... Liban, Bulgaria, Rusia, China sint doar citeva din sursele de falsuri.
banivechi

Mesajde berserkr » 27 Oct 2006, 08:33

Aldor, alea sunt 100% autentice.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Adminus Maximus » 27 Oct 2006, 08:43

Nu l-am gasit pe ala rupt in 3 bucati sa incerc sa-l scanez sa vezi cum arata. Dar mai caut. Se sfarma parca in cristale de argint, ceva ca un 'nisip' de argint. Ciudat.

Ce zici de gramajul ala dubios de 2.6g la primul? Asa din imagini si mie mi-ar fi parut OK, ca stilul e cat se poate in regula, materialul da putin de gandit. Dupa cum arata ce zici, e posibil sa fi fost arse?
Adminus Maximus
Site Admin

Revin la 5 lei 1901

Mesajde drmau » 27 Oct 2006, 08:54

Eu revin la piesa de 5 lei 1901.
Am masurat-o si are 37.95 - 37.97 mm ceea ce cred ca reprezinta 1.3 la mie (eroarea in catalog e 2-3 la mie dar cred ca se aplica gramajului).
Cred ca o s-o si cantaresc pt a vedea daca nu prezinta o abatere grosolana a gramajului (la bijutier :( ). Daca a fost reparata prin completare (petele albe) este o sansa sa fie gramaj diferit...

Am postat pe pagina mea personala detalii - sper ca destul de relevante (interesante :) )
(copiati linia in browser... s-ar parea ca asa merge).

http://naval-architect.xhost.ro/hobby/cap4.jpg
http://naval-architect.xhost.ro/hobby/stema4.jpg
http://naval-architect.xhost.ro/hobby/detcap1.jpg
http://naval-architect.xhost.ro/hobby/detcap2.jpg
http://naval-architect.xhost.ro/hobby/detcap3.jpg
http://naval-architect.xhost.ro/hobby/detste1.jpg

Sincer nu prea mi-am dat seama ce inseamna indicatiile despre litere ferme ...

Multumesc!
drmau

Mesajde berserkr » 27 Oct 2006, 09:07

Daca se sfarama argintul asta arata mai mult autenticitatea dupa opinia mea. Orice metal are stari de cristalizare corespunzatoare unor factori de mediu (mai ales temperaturii). In asa fel incat daca ajunge la o temperatura care cristalizeaza materialul intr-o alta structura si apoi temperatura scade suficient de brusc, forma de cristalizare ramane cea curenta (e principiul folosit si la calirea otelului). In plus aliajul de argint contine (dupa cum stim) si Cu. Normal daca aliajul e bine facut acesta ar trebui sa fie raspandit uniform in masa metalului. O eventuala scoatere a lui din metal da un aspect poros monedei. Ca sa exemplific pot aduce ca argument o incercare de curatare electrolitica pe argint vazuta la un tip din targ. Omul a bagat fara sa stie o siliqua la electroliza (era acoperita complet de oxid inchis la culoare si foarte incarcata). Cand a scos-o (dupa ce a observat culoarea metalului) aceasta era poroasa si friabila (se spargea foarte usor). Cum in natura exista pile galvanice corozive (o pot confirma colectionarii de pe forum care se lovesc de coroziune in meseria lor :D) este posibil ca unele monede sa fie in starea pomenita de tine, devenite asa in mod natural. Pe net exista si o isterie in a vana monede presupus false, si nici cei mai buni nu-s feriti de erori in goana lor dupa presupusi escroci (cine este in CFDL stie :)).
berserkr
moderator
moderator

Mesajde berserkr » 27 Oct 2006, 09:19

drmau, eu cred ca moneda de 5 lei e autentica. Daca si gramajul corespunde e si mai clar, oricum nu pare falsa. Fermitatea literelor se refera la faptul ca falsificatorii in general nu se obosesc prea mult cu matrita si literele sunt estompate pe falsuri iar muchia lor nu este la circa 90 de grade fata de flanul monedei.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Adminus Maximus » 27 Oct 2006, 09:31

Ce e interesant ca am intrebat despre asta pe forumancientcoins si nu prea mi s-au dat niste raspunsuri clare. Apropo de falsuri, a fost o poveste intreaba la British Museu acum cativa ani. Se pare ca au dat destul de multi bani pe niste piese rare si abia mult mai tarziu si-au dat seama ca, cu toti expertii de talie mondiala pe care ii au, si-au imbogatit colectia cu niste falsuri.
Si eu zic, ca toata isteria asta cu falsurile, e putin exagerata. Sigur, sunt foarte multe pe piata, dar am ajuns ca multi vad deja numai falsuri peste tot. Am vazut deja pe unii care intreaba si cand vad o moneda comuna de 10RON ca 'sigur e originala?
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde drmau » 27 Oct 2006, 09:33

Multumesc mult berserkr (pt amabilitatea de a spune parerea - nu ma intelegeti gresit !!!)

Si eu am acelasi sentiment (sau speranta)... dar cum a ajuns asa???

Nu mai spun ca am un 5 lei 1901 (am mai spus asta) care reprezinta un defect major de batere ... in sensul ca diam este 36.85 (in loc de 38 mm) zimtii sunt fff putin conturati si excentric si are clar in zona unde zimtii sunt conturati o margine iesita in afara ca si cum matrita ar fi prins "bullion"-ul excentric ... Si aceea este circulata ... si in afara de aceste defecte de "excentricitate" pare abosolut normala...
A fost batuta seria 1901 neglijent ???!!!
Cineva imi spunea - adica florin232 ca si 2 lei 1901 este slab imprimat :-( (a avut norocul sa vada o piesa buna ca una mai tocita am vazut si eu la un targ...).

Multumesc pt opinii si sfaturi si sunt larg larg deschis catre ele ... si curios ca o pisica :-)
drmau

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Falsurile de pe piata