Ce e de facut cand vezi un fals la vanzare?

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde Adminus Maximus » 27 Oct 2006, 09:48

Apropo de literele ferme..

uitati-va la literele de pe aceasta piesa:

Imagine

Cand am vazut prima data piesa, numai dupa litere mi-am dat seama ca e fals de epoca. Apoi comparand-o cu una originala, era mult mai usor de depistat.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde berserkr » 27 Oct 2006, 10:02

Aldor scrie:Ce e interesant ca am intrebat despre asta pe forumancientcoins si nu prea mi s-au dat niste raspunsuri clare. ......................................................................................................
Si eu zic, ca toata isteria asta cu falsurile, e putin exagerata. Sigur, sunt foarte multe pe piata, dar am ajuns ca multi vad deja numai falsuri peste tot. Am vazut deja pe unii care intreaba si cand vad o moneda comuna de 10RON ca 'sigur e originala?

Si pe grupul de falsuri se dezbate daca se poate da o decizie dupa poza sau nu. Poate de-aia uneori raspunsurile sunt in coada de peste. E greu sa spui hotarat bazat numai pe o poza care poate masca sau nu revela niste amanunte esentiale.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Adminus Maximus » 27 Oct 2006, 10:47

Dar in majoritatea cazurilor, dupa o imagine buna, se poate aprecia daca este vorba de un fals sau nu. Bine-nteles in cazul falsurilor mai bine realizate, o imagine nu este suficienta.

Dar pe piata, din cate am vazut, 90% dintre falsuri sunt de slaba calitate, deci usor de depistat pentru cineva cu o oricare experienta.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde berserkr » 27 Oct 2006, 11:24

Asa-i, cu o imagine buna e sufucient pentru cele mai multe cazuri, dar problema lor era ca sursele de imagine sunt eterogene (mai ales de pe ebay) si uneori imaginea este suficient de buna alteori nu. Sunt cazuri cand fara o marire suficienta a piesei nu-ti dai seama. De ex. Titus-ul ala postat de mine avea o imagine care nu-ti ridica probleme de autenticitate, mai mica si bine luata, atractiva. Imaginea pusa de mine e mult marita si prelucrata pe la contrast luminozitate si gama de culoare ca sa iasa in evidenta ceea ce vad eu cu lupa :)
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Adminus Maximus » 27 Oct 2006, 11:33

Apropo de piesa de 20 lei falsa la care am afisat imagine mai sus.
Cele 2 zgarieturi de pe avers sunt intamplatoare, sau era o practica obisnuita pe la banci sa puna 'semnele' astea pe monedele pe care le-au depistat a fi falsuri?
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde berserkr » 27 Oct 2006, 11:37

Nu cred ca existau la banci ca "ustensile" ceva cuie de zgariat monedele false :D Cred ca-i intamplare. Am vazut monede poansonate ca false de anumite banci (de afara) dar banuiesc, era o operatiune coordonata dupa strangerea lor si nu scule specializate.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Yu_L.Yan » 27 Oct 2006, 19:36

Aldor scrie:Apropo de literele ferme..

uitati-va la literele de pe aceasta piesa:

Imagine

Cand am vazut prima data piesa, numai dupa litere mi-am dat seama ca e fals de epoca. Apoi comparand-o cu una originala, era mult mai usor de depistat.

Daca e vorba de litere ferme, piesa de mai jos bate orice record :lol:
Numai o mana sigura de gravor putea emite asa ceva :twisted:
Fisiere atasate
1930 - 20 lei - av.jpg
1930 - 20 lei - av.jpg (39.13 KiB) Vizualizat de 12489 ori
Yu_L.Yan

Mesajde banivechi » 27 Oct 2006, 20:17

Asta da lucratura! Nu e folosit un mulaj dupa o moneda buna (cum sint majoritatea falsurilor turnate), ci e lucratura de artist! Fara pantograf, ci efectiv o REPLICA! Mi-ar place sa o studiez indeaproape!!!
banivechi

Mesajde Yu_L.Yan » 27 Oct 2006, 20:22

banivechi scrie:Mi-ar place sa o studiez indeaproape!!!

O sa-ti trimit poza pe mail la o rezolutie mai mare. Din pacate nu sunt chiar cele mai reusite, dar sunt acceptabile.
Yu_L.Yan

Mesajde Adminus Maximus » 27 Oct 2006, 21:43

Incredibil :shock:
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Yu_L.Yan » 27 Oct 2006, 21:59

:lol:
Aldor scrie:Incredibil :shock:

Ba sa crezi, ca-ti trimit si cealanta parte a monedei (e prea mare pt a o expune - am cam intrat in limita).
Yu_L.Yan

Mesajde Adminus Maximus » 27 Oct 2006, 22:20

Am primit-o, multumesc!

In alta ordine de idei, am marit limita la fisiere atasate de la 200K la 400K / utilizator.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Yu_L.Yan » 27 Oct 2006, 23:25

Si pentru a o putea vedea cu totii, o aveti mai jos.
Ca o descriere sumara:
Alama;
Diametru: 27mm;
Greutate: ??
Gravata artizanal, zimti executati rudimentar - neregulati.

Imagine
Yu_L.Yan

Mesajde berserkr » 16 Noi 2006, 10:56

berserkr
moderator
moderator

Mesajde Exodus » 16 Noi 2006, 15:14

Buna ziua, il cunosc pe domnul care are siteul Calgary Numismatics, dat de Berserker. Are foarte multe monede antice si iti da explicatii in lung si in lat ca sa demonstreze daca o moneda antica sau medievala este falsa.
Mi-a explicat cum sa diferentiez chiar cu un Koson de aur.......care era adevarat si in conditie superba........pretul la fel :-)
Este greu pentru numismatul/colectionarul de rind sa-si dea seama de ce e adevarat sau nu, si usor sa fie tras in teapa de monede vechi si false.
Trebuie sa ai ochi de vultur ca sa diferentiezi, falsul de adevarat.
Deci, multa atentie se impune
:wink:
Ultima oara modificat de Exodus pe 16 Noi 2006, 16:29, modificat 1 data in total.
Exodus

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Falsurile de pe piata