Ce e de facut cand vezi un fals la vanzare?

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Mesajde berserkr » 16 Noi 2006, 16:16

Exodus scrie:..........................
Este greu pentru numismatul/colectionarul de rind sa fie tras in teapa de monede vechi si false.
Trebuie sa ai ochi de vultur ca sa diferentiezi, falsul de adevarat.
Deci, multa atentie se impune
:wink:

Adevarat si nu numai atentie, mult studiu, cunostinte despre procedurile de producere ale monedelor autentice dar si despre procedurile folosite de falsificatori. Mie mi-e foarte greu sa ma pronunt daca o moneda e falsa la falsurile mai bine realizate tocmai pentru ca-i foarte greu de decelat intre un fals bun si-o moneda autentica. Prefer sa nu dau un verdict daca nu-s sigur si nici eu (nu c-asi fi cine stie ce expert) nu-s ferit de deceptia achizitionarii unor monede care la o vedere superficiala mi s-au parut bune iar la un studiu mai aprofundat se dovedesc false. Si am vazut destule monede care dupa "reguli" ar putea fi declarate false dar sunt autentice. Uneori natura aduce o piesa intr-o conditie foarte asemanatoare cu aceea a unui fals, ceea ce face si mai greu de spus (cel putin in cazul anticelor) care-i falsa si care nu. Desigur falsurile grosolane pot fi depistate usor si cred ca ar trebui o educatie facuta numismatilor incepatori cu privire macar la acest lucru (pentru inceput)
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Exodus » 16 Noi 2006, 16:31

Exact, multa multa atentie este prescrisa.
Exodus

Anterior

Inapoi la Falsurile de pe piata