Falsuri de insigne regaliste pe ebay! Vanzator periculos...!

Daca le cunoastem - ne putem feri de ele

Moderatori: vlahul, berserkr, Adminus Maximus

Falsuri de insigne regaliste pe ebay! Vanzator periculos...!

Mesajde tripleseven » 21 Oct 2006, 16:00

Feriti-va de vanzatorul cu numele de "gisela7245" ! Momentan vinde pe Ebay doua insigne regaliste romanesti care nu sunt originale ! Nu este prima data ca face asa ceva!
L-am avertizat de cateva ori ca sunt "replici" dar el nu a reactionat! In plus de asta daca are piese originale si se vand sub pretul pe care si l-a propus el, nu o sa va trimita piesa! O sa zica ca a trimis-o dar posta a pierdut pachetul!!! Iar daca ii ceretzi numarul pachetului pt tracking nu o sa va mai raspunda!!!! Numai eu stiu ca a avut cel putin 6-7 usere care i-au fost blocate de ebay , dar vad ca tot re-apare cu altele cu care isi salveaza licitaziile !
Il cheama Gunnar Lindemann este din Wuppertal si este casatorit cu o romanca(din Bacau ... din cate stiu!). Mie mi-a inapoiat banii numai dupa ce a primit un "reminder" de la avocatul meu!
http://cgi.ebay.de/Koenigreich-Rumaenie ... 0041384652
http://cgi.ebay.de/Koenigreich-Rumaenie ... 0041385201
tripleseven

Mesajde Adminus Maximus » 21 Oct 2006, 16:16

Si chiar il cunosc pe cel care e high bidder acum, dar nu-i am nici adresa de e-mail, nici nr-ul de tel, sa-i zic de piese :arhh:
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde sorin70 » 21 Oct 2006, 16:25

De sesizat si plusarile mai mult decat suspecte ale lui obrejadaniel care ridica mingea la fileu pentru vanzator.
Am mai vazut sistemul aplicat pe okazii.
Ce parere aveti ?
sorin70

Mesajde tripleseven » 21 Oct 2006, 16:38

sorin70 scrie:De sesizat si plusarile mai mult decat suspecte ale lui obrejadaniel care ridica mingea la fileu pentru vanzator.
Am mai vazut sistemul aplicat pe okazii.
Ce parere aveti ?

Din pacate pe ebay se practica acest sport si anume de a ridica pretzul itemului unui prieten sau cunoscut !!! Eu dau vina ebayului pt ca nu ofera gratuit posibilitatea de a pune un pretz de rezerva ! Pe ebay.de nici nu exista optiunea de a pune un pret rezervat. :evil:
tripleseven

Mesajde Adminus Maximus » 21 Oct 2006, 17:27

Dap, se practica, pentru ca taxele aplicate de ebay pentru pretul de inceput al lcitatiei, sunt destul de mari.

De sesizat si plusarile mai mult decat suspecte ale lui obrejadaniel care ridica mingea la fileu pentru vanzator.

Eu nu zic, ca nu e asa cum ziceti. Dar se mai intampla uneori ca cei care liciteaza, mai ales daca nu au inca experienta pe ebay, vad pretul mic si se entuziasmeaza si liciteaza. Si cand cineva pune mai mult, liciteaza din nou. Pentru ca nu stie ca astfel nu face altceva decat sa ridice pretul degeaba si sa ajute vanzatorul sa obtina preturi cat mai mari. Cei experimentati liciteaza in general doar in ultimul minut. De aceea se intmpla ca la piesele rare de multe ori cu cateva minute inainte de sfarsitul licitatiei pretul inca este infim fata de valoarea piesei. Iar in ultimul minut sare brusc.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde sorin70 » 21 Oct 2006, 21:09

Aldor scrie:
Eu nu zic, ca nu e asa cum ziceti. Dar se mai intampla uneori ca cei care liciteaza, mai ales daca nu au inca experienta pe ebay, vad pretul mic si se entuziasmeaza si liciteaza. Si cand cineva pune mai mult, liciteaza din nou. .

Da saracu' neexperimentat a licitat de 3 ori consecutiv fara alte oferte de la 20 la 130 EUR. Da' acu' macar a citit ce scriem noi aici si si-a dat seama ce era sa faca ....
sorin70

Mesajde tripleseven » 23 Oct 2006, 14:34

Este uluitor !!! Facatura de insigna de academie s-a vandut cu 101 Euro si cea de Cercetasi cu 201 Euro!!!! Nu pot sa inteleg! :shock: :arhh:
tripleseven

Mesajde berserkr » 23 Oct 2006, 14:53

Nu as da cu piatra inainte de a fi sigur. Si mie mi s-a intamplat pe okazii sa ofer un pret (in ultimile 3 ore ce-i drept) care mi s-a parut suficient pentru piesa si sa constat ca snipperul meu a fost intrecut instantaneu de snipperul altuia care avea o valoare finala mai mare. N-ai de unde sa stii cat a bagat altul la automat.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde Adminus Maximus » 23 Oct 2006, 19:28

tripleseven scrie:Este uluitor !!! Facatura de insigna de academie s-a vandut cu 101 Euro si cea de Cercetasi cu 201 Euro!!!! Nu pot sa inteleg! :shock: :arhh:

Daca bidderul sau bidderii au fi citit forumul, nu s-ar fi ajuns aici.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde KARAMIHAI » 24 Oct 2006, 09:43

La insemnul de absolvent de scoala superioara de razboi, ma mir cum s-a putut pacali cineva....
Mihai
KARAMIHAI

Mesajde florin232 » 24 Oct 2006, 22:46

http://offer.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?V ... 0041384652
Nu cred ca Daniel Obreja a avut vreo intentie de a ridica aiurea pretul licitatiei. Daca va uitati cu atentie el a licitat cu autolicitator pe 16 octombrie suma de 60 euro, pretul efectiv fiind de 6 euro. A licitat apoi acest misch 20.55 euro si ultimul a fost ricky pe 20 oct la ora 8 seara. el a pus un autolicitator mai mare decat al oricui, dovada si faptul ca Daniel a licitat dupa Ricky, in jurul orei 23, aceeasi zi 110 respectiv 130 eur. Din cate il cunosc eu nu se preteaza sa traga de pretul unei licitatii.
florin232

Mesajde cartelcoserv » 24 Oct 2006, 23:24

ma intreb oare cine a fost bv13sam...
am o vaga presimtire,dar trebuie sa il intreb pe domnul respectiv la targul de la brasov.iti pare cunoscut ceva in id ,ovidiu?
cartelcoserv

Mesajde banivechi » 24 Oct 2006, 23:54

ce-i asa greu de dedus? sam, brasov...
Licitatia asta a fost un pic "ajutata" :twisted:
banivechi

Mesajde banivechi » 25 Oct 2006, 00:02

Revin cu o completare pentru cine nu intelege: putini sint "fraierii" care cu 3 ore inainte de terminarea licitatiei seteaza un sniper pe o suma mare. chestia asta nu face decit sa creasca pretul si sa risti sa pierzi licitatia... sau doar sa creasca pretul si sa-ti ajuti un prieten... Nu e nimic ilegal aici.
Cine e hotarit suta la suta sa cumpere liciteaza in ultimele secunde. Asa ai mai multe sanse sa obtii piesa, si nu neaparat la suma maxima setata pe sniper.
banivechi

Urmatorul

Inapoi la Falsurile de pe piata