Cartonase monede home made

Moderatori: vlahul, berserkr

Cartonase monede home made

Mesajde ambr0zie » 06 Noi 2016, 21:35

Buna seara doamnelor si domnilor,
Hagi Tudose aici. Ma gandeam sa imi fac singur cartonase pentru monede.
Glumesc acum dar in orasul in care locuiesc (Iasi) eu cunosc un singur magazin care vinde cartonase autoadezive, la 1 leu/buc (scump totusi, si imi trebuie macar 100) si nici nu mi s-a parut cea mai buna calitate. Momentan sunt in perioada de sevraj post-Okazii si stiu ca daca ma apuc sa cumpar cartonase, imi voi aminti mai cu spor de golurile din colectie, momentan sunt in pauza de achizitii.
Eu prefer sa imi tin monedele romanesti in cartonase, chiar daca nu mai vad muchia. Dar nu mai am. Am cumparat cateva cutii de pe okazii, mai demult, dar nu destule, si am si gresit, avand prea multe rame mai mari in diametru decat trebuia, am zis ca merge. Sunt un colectionar amator, cu piese destul de comune, dar tot se vede urat. Si intre timp am mai si cumparat multe monede, care stau doar in clasoare, vreau ca toata colectia romaneasca sa fie la un loc, in cartonase, aranjata cronologic.
M-am gandit asa - carton - decupat 2 patratele dupa modelul original de rama, decupat cercul cat trebuie, 2 bucatele de folie alimentara - capsat frumos in jurul monedei.
Face cineva din dvs asa ceva sau e o prostie?

Re: Cartonase monede home made

Mesajde Mihai » 07 Noi 2016, 10:55

Decat atata chin si truda, cumparati o ctuei - doua cu dimensiunile cele mai intalnite. Mai ales cele care se inchid prin capsare sunt extrem de ieftine (la furnizor...)
Mihai

Mesajde sorin70 » 07 Noi 2016, 11:27

Nu are rost sa va stricati buna dispozitie. Au mai incercat si altii. Rezultatele vor lasa de dorit in principal pentru ca decupajul nu va fi estetic. V-ar trebui niste preducele de diverse diametre pentru un rezultat estetic.
Cartonul trebuie sa fie de o calitate speciala, neutru chimic. Cel obisnuit, fiind albit, contine clor si in timp deterioreaza monedele.
Pentru 50 bani / buc + transportul nu merita efortul si dezamagirea si nici nu veti plange dupa niste monede distruse.
sorin70

Mesajde ambr0zie » 07 Noi 2016, 12:05

Mulțumesc, domnilor.
Bună dispoziție nu prea am. Mă gândeam chiar ca o muncă migaloasa ma va destinde. Am făcut aseară 4 cartonașe, arata undeva între groaznic și comic. Folia nu e transparenta și nici nu se întinde ca originalele, dar ma gândeam că exercițiul face minuni.
Totuși dacă vine vorba de distrus monede, mă opresc. Nu am mari rarități, nici stări perfecte, dar tin la ele. Cel mai bine , sau mai putin prost, mi-a ieșit cartonașul pentru un 2 lei 1894 frumușică (pentru standardele mele) .
Hârtia de imprimanta afectează și ea? nu sunt căpos și nici zgarciob, voiam sa uit de stres făcând ceva oarecum util, dar daca
spuneti ca stric piesele ma opresc.

Mesajde sorin70 » 07 Noi 2016, 13:48

Toata hartia sau cartonul albit afecteaza. Albirea se face cu clor si, cu exceptia cartoanelor speciale, mai raman compusi care pot coroda monedele.
sorin70

Mesajde ambr0zie » 07 Noi 2016, 14:32

sorin70 scrie:Toata hartia sau cartonul albit afecteaza. Albirea se face cu clor si, cu exceptia cartoanelor speciale, mai raman compusi care pot coroda monedele.

Va mulțumesc. Uite cum făceam o năzbâtie, bine ca am întrebat.
Aseara am 'îmbrăcat asa : 2 bani 1882, 2 bani 1880, 2 lei 1894, 50 bani 1873 și 5 lei 1883. La cei de cupru nu îmi place să văd 'corodare' în aceeași frază, asa ca diseară pun monedele înapoi în clasorul de buzunar.
Cu stima și mulțumiri.

Inapoi la Intrebari de la incepatori - sfaturi de la cei cu experienta mai bogata