Intarziere colet ebay

Moderatori: vlahul, berserkr

Intarziere colet ebay

Mesajde sorin70 » 23 Feb 2017, 13:54

Am o achizitie de pe ebay care intarzie foarte mult.
Am verificat numarul de expeditie, recomandata s-a expediat din Cehia pe 06.02.17, apare ca plecata spre destinatie din 07.02.17 dar in Romania numarul inca nu apare in evidente nici astazi.
Se mai intampla astfel de intarzieri sau trebuie sa consider ca s-a pierdut.
In caz ca nu mai ajunge cum trebuie sa procedez ?
Multumesc anticipat.
sorin70

Re: Intarziere colet ebay

Mesajde dsdev » 23 Feb 2017, 14:22

Se mai intampla, eu as zice sa mai asteptati... De exemplu acum am o expediere iesita din Ungaria de pe 12 februarie dar inca nu apare in Romania. Iar o expediere din SUA este intrata in tara de pe 10 februarie si de atunci nimic. Recent am avut o expediere care a iesit din Italia pe 21 noiembrie si a ajuns la mine abia pe la inceputul lui februarie... Toate prin sistemul postal, nu prin curier.
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
dsdev

Mesajde alex.razvan » 23 Feb 2017, 17:59

Credeam ca sunt singurul... si eu sunt in aceeasi situatie... sa speram ca nu se 'pierd' pe la BSI
alex.razvan
**
**

Mesajde popoviciliza » 23 Feb 2017, 18:33

BSI este în circuit numai pentru ce este din afara Uniunii Europene, trimiteri EMS, colete şi trimiteri format pachet mic.

Uneori se mai agaţă şi plicurile, dacă apar pe ele semne că sunt de vămuit.
popoviciliza

Mesajde Adminus Maximus » 23 Feb 2017, 22:27

In ultimul timp intarzie majoritatea expedierilor care vin din strainatate. Ma refer la scrisori, plicuri. Tocmai am primit un plic din Germania care a fost pe drum fix o luna.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde popoviciliza » 24 Feb 2017, 11:33

sorin70 scrie:Am o achizitie de pe ebay care intarzie foarte mult.
Am verificat numarul de expeditie, recomandata s-a expediat din Cehia pe 06.02.17, apare ca plecata spre destinatie din 07.02.17 dar in Romania numarul inca nu apare in evidente nici astazi.
Multumesc anticipat.

Deşi în opinia mea nu este o întârziere mare, iată comunicatele date de către Poşta Română din 2017 (preluate şi de mass media):

"Bucureşti, 9 februarie 2017 – Compania Naţională Poşta Română aduce la cunoştinţă clienţilor săi faptul că, în perioada următoare, este posibil să apară întârzieri în ceea ce priveşte timpii de circulaţie în traficul poştal naţional şi internaţional.
Astfel, în urma traficului crescut, a aglomerărilor curselor aeriene şi a condiţiilor meteo nefavorabile, atât în România, cât şi la nivelul altor ţări europene, traficul trimiterilor poştale va fi afectat până la data de 24 februarie 2017.
Totodată, şi trimiterile poştale pe relaţiile China şi Hong Kong vor înregistra întârzieri în timpii de circulaţie, având în vedere că o serie de companii aeriene au anunţat frecvenţe reduse de operare, cauzate de sărbătoarea recentă a Anului Nou Chinezesc (28 ianuarie - 5 februarie)."
https://www.posta-romana.ro/a943/stiri/ ... ional.html
- vă încadraţi în această informare
- menţionez că am primit ieri trimiterile din China / Hong Kong

"Bucureşti, 17 februarie 2017 – Compania Naţională Poşta Română aduce la cunoştinţă clienţilor săi faptul că se vor înregistra întârzieri în timpii de circulaţie ai trimiterilor poştale internaţionale pe relaţia Australia.
Operatorul poştal din Australia a preconizat că, în viitorul apropiat, este posibil ca activităţile de colectare şi distribuire a trimiterilor poştale internaţionale să fie afectate, din cauza ploilor abundente şi a inundaţiilor din Australia de Vest.
Totodată, operatorul poştal din Noua Zeelandă a informat că activitatea sa a revenit la normal, din 9 februarie, întrucât efectele cutremurului din 14 noiembrie 2016 au încetat să se manifeste."
https://www.posta-romana.ro/a948/stiri/ ... ional.html

Cu stimă,
popoviciliza

Mesajde sorin70 » 24 Feb 2017, 14:32

Mai astept. Imi cam pierdusem nadejdea dar acum am capatat speranta.
Multumesc tuturor.
sorin70

Mesajde popoviciliza » 24 Feb 2017, 14:39

Cu plăcere!
popoviciliza

Mesajde Adminus Maximus » 26 Feb 2017, 14:11

Stiu din sursa sigura ca povestile din comunicatul Postei Romane sunt doar povesti. Intarzierile au alta cauza si de vina sunt anumite persoane mai sus puse din cadrul Postei care au "reorganizat si optimizat".

Scrisoarea pe care am primit-o la o luna dupa expediere a stat in Bucuresti aproape 20 de zile.

Si, conform comunicatului, in 9 februarie Posta Romana stie deja ca va fi "trafic crescut, aglomerari la cursele aeriene si conditii meteo nefavorabile" pana la data de 24 februarie. Cei de la meteo mai nou o dau in bara frecvent cu prezicerile meteo pe urmatoarele 2-3 zile, dar cei de la Posta stiau deja in 9 februarie cum va fi vremea pana in 24 februarie.

9 februarie 2017 – Compania Naţională Poşta Română aduce la cunoştinţă clienţilor săi faptul că, în perioada următoare, este posibil să apară întârzieri în ceea ce priveşte timpii de circulaţie în traficul poştal naţional şi internaţional.
Astfel, în urma traficului crescut, a aglomerărilor curselor aeriene şi a condiţiilor meteo nefavorabile, atât în România, cât şi la nivelul altor ţări europene, traficul trimiterilor poştale va fi afectat până la data de 24 februarie 2017.

Ca fapt divers, oficiul postal cu care lucram noi, un oficiu in care intra cateva sute de persoane zilnic, nu a avut incalzire nici iarna trecuta nici iarna asta. Inauntru de multe ori era mai frig ca afara. Eu nu stiu doamnele care lucreaza acolo cum au rezistat, sincer.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde dsdev » 26 Feb 2017, 19:14

Adminus Maximus scrie:Stiu din sursa sigura ca povestile din comunicatul Postei Romane sunt doar povesti. Intarzierile au alta cauza si de vina sunt anumite persoane mai sus puse din cadrul Postei care au "reorganizat si optimizat".

Subscriu :) Intarzierile au loc dupa ce scrisorile intra pe teritoriul Romaniei, pana ajung la oficiul postal. Ce treaba au inundatiile din India cu traseul vama - oficiu postal, nu stiu :D

Cei de la oficial postal de care apartin se plang ca pachetele au inceput sa vina in calupuri mari - inainte era trafic zilnic moderat de pachete primite, acum vin mai rar dar foarte multe dintr-o data. Deci clar este ceva "infundat" pe traseul postei romane.
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
dsdev

Mesajde Adminus Maximus » 26 Feb 2017, 21:38

dsdev scrie:acum vin mai rar dar foarte multe dintr-o data
Asa e, si nu numai la colete ci si la celelalte expedieri, scrisori, mandate, etc.
O cunostinta a expediat in ianuarie un plic cu documente dintr-un sat aflat la vreo 20km de Tg Mures pentru ca i s-a zis ca pe a doua zi ajunge in oras plicul. A ajuns dupa 3 saptamani.
Pe peretele oficiului postal este un afis care zice ca scrisorile expediate prioritar ajung in 95% din cazuri pe a doua zi la destinatie. Asta este o gluma, nici 5% din ele nu ajung a doua zi la destinatie.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Yu_L.Yan » 27 Feb 2017, 00:00

Recomandata din Olanda (trimisa la mijlocul lunii Ianuarie), pana la Iasi, a facut un pic mai mult de trei saptamani.
Incepusem si eu sa ma ingrijorez.

Un alt caz, de la inceputul lunii acestea:
Intr-o zi de vineri, seara, m-am prezentat la oficiul postal, pt a cauta un colet, ce in mod normal ar fi trebuit sa ajunga in acea zi (am dorit sa fiu cu un pas in fata postasului ce aduce avizul).
La colete - suprinzator de gol ... D-na foarte amabila, mi-a transmis ca in acea zi, nu a primit nici un colet.
Si-au dat demisia cinci angajati de la triere si nu a avut cine sa incarce masina ... :(
Imagine
http://coinsandliterature.blogspot.com/
Imagine

"Stiu marii paznici unde ne aflam?
Abia iesiti din scutecele humii,
Ne-am catarat pe-acoperisul lumii
Si pe taisul evului umblam."
Yu_L.Yan

Mesajde leonard » 27 Feb 2017, 01:19

Mandat Sfantul Gheorghe la aproape doua saptamani si mandat o comuna din judetul Suceava 24 ore sosite in judetul Prahova,iar colete Arad 5 zile, Constanta 24 ore.Cred ca au probleme cu personalul cei de la Posta Romana.
leonard

Mesajde Cristian Ciuplea » 27 Feb 2017, 21:46

sorin70 scrie:Am o achizitie de pe ebay care intarzie foarte mult.
Multumesc anticipat.

Intarzierea este cam din noiembrie 2016, din Germania spre Romania, dar stiu cazuri si din Austria.
In cauza sunt scrisorile recomandate, care in 2-3 zile ajung in Romania, dar nu-s inregistrate imediat.
De ajuns a ajuns totul, dinn fericire, dar tarziu.
Astazi am avut placerea ca o recomandata la Buc. a ajuns in 5 zile.
Sa speram ca s-a ameliorat situatia.
Ce ajung si au ajuns repede, sunt colete ( Paket, DHL ), cam 5 zile.
Costa insa 16,99 pt. max. 5 Kg, dar in pret este inclusa o asigurare de 500 EUR.
Curiosity Killed The Cat !
Cristian Ciuplea

Mesajde Cacuci » 28 Feb 2017, 16:30

Eu am un colet din Tailanda expediat in 28 ianuarie 2017. Statusul lui acum este:
DEPARTED FROM LOCAL DISTRIBUTION CENTER
Feb-07-17, 14:13 PM, ROBUHC ROBUHC -Astept dupa el. Pe Posta Romana nu apare nimic la Track.
Din cate vad mai sus in 7 februarie ar fi fost la Bucuresti. De atunci cred ca expira continutul pana il primesc.
Cacuci

Urmatorul

Inapoi la Intrebari de la incepatori - sfaturi de la cei cu experienta mai bogata