Cum am inceput sa colectionam?

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde BogdanC » 07 Mai 2008, 14:41

Iata cateva randuri in care este frumos expusa problema:

As Western society becomes progressively disengaged from historical hand and machine crafts, a reader’s aesthetic framework about the unique attributes of material culture is increasingly diminished. Maintaining a physical connection to artifacts helps both patron and curator retain a sense of the richness of the cultures that produced and used this material; historical ‘stuff’ is implicitly encoded with links to the past through its materiality.

Misperceptions about White Gloves, by Cathleen A. Baker and Randy Silverman in International Preservation News no 37, dec. 2005.

Chiar daca cele de mai sus sunt spuse intr-un context referitor la purtarea manusilor de bumbac pentru manipularea cartilor si documentelor, totusi mi se pare un pasaj inspirat.

P.S. 'patron' are sensul de client al bibliotecii respective/cititor, iar 'curator' este persoana insarcinata cu ingrijirea colectiilor.
Monedele Moldovei şi Ţării Româneşti http://monederomanesti.cimec.ro
BogdanC
moderator
moderator

Mesajde Bogdan R » 07 Mai 2008, 15:10

miguelito scrie:In liceu am cumparat de la un coleg un shilling austriac din 1859 (cea mai veche moneda a mea deocamdata)

Piesa pe care o numiti shilling este ori creitar (daca este din cupru) ori florin (daca este din argint). Ma rog, pot fi si multipli sau submultipli....
Bogdan R

Mesajde EuGeN_BoCai » 10 Mai 2008, 15:08

Am inceput sa colectionez din anul 1997 . Am inceput de la o , acum am vreo 800 monede si vreo 250 bancnote. E o pasiune extraordinara .
EuGeN_BoCai
*
*

Mesajde miguelito » 10 Mai 2008, 15:45

Bogdan R scrie:
miguelito scrie:In liceu am cumparat de la un coleg un shilling austriac din 1859 (cea mai veche moneda a mea deocamdata)

Piesa pe care o numiti shilling este ori creitar (daca este din cupru) ori florin (daca este din argint). Ma rog, pot fi si multipli sau submultipli....

Acesta este moneda (ma rog, a mea arata mult mai bine) :
Imagine

Intr-adevar, este un creitar. Nu mai este cea mai veche moneda a mea... intre timp am cumparat o sadagura de la dl Aldor. 8)
"I always arrive late at the office, but I make up for it by leaving early" - Charles Lamb

http://ciclist.wordpress.com/
miguelito

Mesajde Cristian » 22 Iul 2008, 01:35

Am inceput sa colectionez decoratii acum doi ani dar pasiunea care a mognit in mine de-a lungul anilor cred ca am luato pe la8 9 ani,cand am vazut prima medalie,a bunicului.Cred ca aveam vreo 14ani cand parintii m-au luat cu ei in URSS la ceva rude din partea tatalui.Una dintre ele facuse armata si pastrase haina militara de parada care avea desigur decoratii si ceva insemne de specialitate.Dupa plansete mele si multe insistente ale parintilor mei pana la urma a acceptat sa mi-o dea asa ca am fost forte mandru cand m-am vazut cu haina acasa in Romania.Anii au trecut,am facut armata ,m-am casatorit,iar haina o pastram cu sfintenie pana intr-o zi cand datorita mamei a disparut in conditii dubioase mie(haine vechi=gunoi).Din dorinta de a avea din nou ceea ce pierdusem am inceput sa intreb in stanga si in dreapta de targuri de numismatica si militaria.Fiind stabilit in Italia am reusit sa ajung la doua targuri la Milano si sa fac primele achizitii de medalii.
Cristian

Mesajde bilutza » 22 Iul 2008, 12:06

Foarte frumos sa citesti asemenea povestioare. Prima mea moneda a fost "1 leu 1938", am gasit-o in curte unui prieten, ma jucam cu niste masinute de metal cand am vazut moneda, am ascuns-o repede in buzunar crezand ca e ceva valoros, nu aveam decat 8 ani. Dupa aceasta experienta am inceput sa "adun" sa colectiunez...,de la cartuse pe care le desfaceam si ardeam praful de pusca, pietre mai interesante, surprize cu masini, pachete de tigari, am facut rost si de 2 pistoale vechi si nu mai zic de monede, am mai gasit eu cateva "10 bani 1867, 20 lei 1942", mai cumparam de la colegi, mai primeam cadouri, dar incet incet am abandonat aceasta Pasiune. Iar anul trecut cand m-am dus pe la tara si mi-am revazut vechile colectii, am zis sa ma apuc din nou de colectionat si de data asta m-am axat pe Romania(1867-- pana in prezent). Pacat ca nu am prea multi bani sa-i dau pe "bani". Scuzati-mi calitatile de "povestitor"
" Daca nu ar fi datorii in sistemul nostru monetar, nu ar mai fi bani "
http://thezeitgeistmovement.com/
bilutza

Mesajde LM » 29 Oct 2008, 14:59

Am gasit si eu acest topic si(m-am gandit sa-mi spun si eu povestea aici) sperand sa nu plictisesc pe nimeni...
Deci,cum am inceput sa colectzionez eu monede...hmmm!!!
Pai sunt foarte nou in aceasta "treaba",nu am nici macar un an decand colectzionez si pot spune ca ii datorez acest lucru unui coleg de faculatate care involuntar m-a "determinat" sa colectzionez monede(acesta coleg este si el colectzionar la randul lui).Cred ca uneori lucrurile sunt cele care ne aleg pe noi si nu invers,sau cel puztin in cazul meu asa a fost cu monedele!
Acest coleg se ocupa cu vazarea de monede vechi,antichitatzi si,m-am gandit ca poate scot si eu ceva bani de pe urma monedelor vechi(pe vremea aia nu aveam nici cea mai mica notziune de numismatica)deci am hotarat sa fac rost de monede vechi si sa le vand acestui coleg.In fine,am ajuns acasa,am cotrobait peste tot,am intors casa pe dos si in final,dezamagit am cosnstatat ca tot ce aveam erau 3 monede din care 2 de argint,ambele distruse,din una lispea o bucata iar cealalta era agatzata.Moneda agatzata era un kreitzar din 1843,pe atunci,spre rusinea mea,credam ca valoreaza cine stie cat... :oops: :oops:
Bineinteles,l-am sunat pe acest coleg,i-am explicat ce monede am si am intrebat ce valoare au.Dezamagit de raspuns,sincer nu l-am crezut.Credeam ca este imposibil ca o moneda de argint din 1843,chiar si agatzata sa valoreze doar cativa lei ,adik valoarea ei in argint.
Nu cred ca are rost sa mai descriu toate amanuntele insa acest coleg al meu dupa ce a vazut multe mininui de la mine(monede agatzate,distruse) mi-a daruit o moneda romana Flavius Jovianus din 365,care spunea el ca nu valoreaza mult,si cred ca mi-a oferit-o doar ptr a ma convinge ca intradevar in numismatica vechimea nu reprezinta totul..Sincer,cum spunea cineva mai sus,mi se parea fascinant,ceva dincolo de puterea imaginatiei,ca eu sa detin o moneda de aproape 2000 de ani :shock: Faptul ca am primit acea moneda romana cred ca m-a determinat sa devin colectionar!!!
Astfel cu cele cele 3 monede ale mele plus moneda romana primita cadou am inceput sa colectzionez eu monede.
In curs de o luna,raspandind vorba ,am reusit sa primesc de la cunoscuti multe monede si bancnote.Astfel la doar o luna dupa ce am inceput sa colectzionez,colectzia proprie incepea sa se contureze incet,numara acum aprox 140 de monede din diverse tari plus cateva bancnote romanesti si cateva straine. :D Peste cateva luni am mai adaugat unele piese la colectzie,nimc senzational,insa,ptr mine,incepator,fiecare piesa este senzationala in felul ei :D In momentul de fatza am ajuns doar la 180 de monede,2 medalii,un jeton si vreo 40 de bancnote(stiu ca nu cantitatea conteaza ci calitatea)dar ptr mine fiecare piesa are misterul ei,si de colectzionat,sincer le colectzionez in primul rand ptr valoare istorica pe care fiecare piesa o are in parte,pe urma ptr frumusetze si in final ptr valoare!!!
Prin prisma acestui mesaj,profit de ocazie si ii felicit pe totzi colectzionari de monede de pe forum.Sanatate si multa bafta la "strans" !!! :wink: :lol:
LM

Mesajde berserkr » 29 Oct 2008, 15:16

jovian a domnit pana in 364 (deci probabil moneda dateaza din 363-364), dar asta e un mic amanunt. Poate valora ceva in functie de tip monetarie si stare de prezervare. In rest, succes!
Hljóðs bið ek allar
helgar kindir,
meiri ok minni
mögu Heimdallar;
viltu, at ek, Valföðr!
vel framtelja
forn spjöll fíra,
þau er fremst um man.
berserkr
moderator
moderator

Mesajde LM » 29 Oct 2008, 16:14

Multumesc domnule berserkr,avetzi dreptate,dar sincer nu stiu sigur ce moneda am,totsui cred ca e jovianus...Poate o sa o adaug la identificare?
Succes si dumneavoastra .Cu stima!!! :D
LM

Mesajde luchesse5508 » 28 Ian 2009, 03:58

sunt un colectionar "pasionat" si detin mai multe colectii, dar bineinteles prima si cea mai draga este cea de monede, inceputa cand inca nici nu cunosteam ce colectionam; aveam in jur de 3 maxim 4 anishori cand m a atins "microbul"-100 de lei 1944 din lada de zestre a bunicii(exista pe vremea aceea un obicei inprumutat de la cele 3-4 familii de tigani(se spune)la mine la tara(picior de munte-dambovita) ca la nunta miresei sa i se lege in par o moneda noua ce trebuia pastrata cu sfintenie pana in ziua mortii si aceasi moneda trebuia legata de degetul mare de la mana dreapta pentru a ti plati trecerea in lumea cealalta).
am ramas fascinat din clipa in care am vazut o (poate si pentru faptul ca pana atunci nu cunosteam decat 3-4 tipuri de bani-monedele de RSR)
o mai am si acum(din pacate bunica s a stis si cu alta moneda si a platit trecerea) si e la fel de "noua" si neatinsa de patina vremii ca atunci cand am vazut o prima data
luchesse5508

Mesajde alexie » 30 Ian 2009, 11:13

In cazul meu primul contact a fost dublu-nesatisfacator si a inclus numismatica si matematica (cu aceasta din urma nu m-am imprietenit nici pana azi). Intamplarea avea loc in 1978, toamna, si eu priveam socat la "Tanti de la chiosc" iar in manuta aveam bancnotele si monedele decupate din Matematica. Traumatizant
Asa se face ca la loc de cinste in colectia mea de jetoane se afla unul din plastic care mie imi spune multe despre copilaria altora :(
Fisiere atasate
jeton 006.jpg
jeton 006.jpg (90.77 KiB) Vizualizat de 8118 ori
jeton 001.jpg
jeton 001.jpg (92.25 KiB) Vizualizat de 8118 ori
Cucurigu! boieri mari,
Daţi puguţa cu doi bani!
alexie
**
**

Re: Cum am inceput sa colectionam?

Mesajde ambr0zie » 08 Apr 2016, 20:37

Bună seara. Dezgrop un topic vechi dar consider ca e de actualitate :)

Cum am început eu? La venerabila vârstă de 6 ani am primit de la mama o moneda micuța bulgărească un pic mai tânără ca mine, gaurita, de bronz. Un stotinki parcă... E și acum în colecție De ce ar fi vrut cineva sa o folosească pe post de medalion nu știu. Dar mi-a plăcut, pe vremea aceea un 'ban străin' era magic pentru un copil. Apoi un 5 bani 1882, cu reversul șters (comoară!!!), tot felul de monede și bancnote sârbești, care se găseau ușor pe vremea aceea- vorbim de începutul anilor 90. Întâi le țineam într-un penar, foarte profesionist modul de a păstra, cu bancnotele impaturite cat mai mult sa nu ocupe spațiu și monedele înghesuite . Acum mi se pare comic, dar sunt amintiri dragi. Când s-a mărit colecția, am trecut la un album de poze pentru bancnote și o cutie mare cu doua spatii rotunde pentru monede, într-o parte românești, în cealaltă străine. Un coleg de școală, în clasa a doua, a venit sa îmi dea la schimb un 2 lei 1876 (găurit dar pe care îl țin și azi cu drag), contra a ce moneda vrea el (eram generos). Și monedele au sărit pe scări cat el își alegea, ia și aduna-le :)

Și colecția s-a mărit, prin schimburi, achiziții de la alți copii etc. Sa nu mai zic, prin 94 am fost sa cumpăr sifoane și în pumnul de monede de 100 de lei cu Mihai Viteazul date rest s-a strecurat una cu regele Mihai. Nu văzusem vreodată, nu știam de existenta ei, comoara!! Azi nu as da-o pe nicio raritate.

Prin liceu m-am lăsat. Apoi după 10-12ani m-a lovit microbul puternic dintr-o conjunctura - nu fusesem vaccinat. Tatăl meu are un amic, colecționar mai profi. Venea în vizita când eram mic pentru schimburi. Tot îl baraia pe tata sa ii dea/vândă colecția. După al treilea telefon m-am enervat și i-am zis lui tata sa îmi trimita colecția în orașul în care locuiesc acum ca sa evit orice negocieri.
Și concomitent am descoperit acest forum în 2014. Nu cred ca voi fi vreodată un NUMISMAT, vreau sa rămân un colecționar de monede și bancnote. Diferența am prins-o recent tot citind.

Nu sunt foarte activ pentru ca nu ma pot măsura cu specialiștii de aici (nu e ironie) și decât sa vorbesc sa ma aflu în treaba mai bine citesc. Am început sa merg pe la târguri, sa cumpăr piese care ma bucura și îmi fac serile mai frumoase după o zi lunga la muncă.

Momentan aria mea de interes e România moderna. Chiar și o piesa ieftina F sau VG ma bucura dacă umple un gol din colecție. Pus price moneda sau bancnota străină care îmi sare în ochi, care îmi place și ma gândesc ca i-ar sta bine în clasoarele mele. Ca de asta colectionam, nu?
În ultimul timp am dus o campanie agresiva (pentru buzunar) cumpărând piese de care sunt foarte mândru chiar dacă pentru multi dintre dvs sunt banale. Dar pentru mine asa acum am spus, orice moneda sau bancnota pe care o caut și apoi fac rost de ea într-un final e prilej de bucurie.
Îmi cer scuze dacă s-au strecurat greșeli, am scris de pe telefon.
Salut toți membrii forumului și sper sa rămână la fel de valoros.

Mesajde ovidiu^ » 29 Apr 2016, 18:26

Istoria unei vieti de colectionar :) Va felicit!!!
ovidiu^

Mesajde Pantiru » 29 Apr 2016, 19:07

O poveste frumoasă, Vă mulțumim! Succes în continuare!
Pantiru

Anterior

Inapoi la Intrebari de la incepatori - sfaturi de la cei cu experienta mai bogata