Monede cu patina // metode de obtinere a patinei

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: Monede cu patina // metode de obtinere a patinei

Mesajde sorin70 » 21 Oct 2016, 13:32

In opinia mea sunt depuneri de oxid de fier de la obiectele cu care a stat in contact.
Vedeti cu ce reactiv s-ar putea indeparta.
Folositi substante diluate si puneti doar cate o picatura pe fiecare din cele 3 zone .
Lucrati cu mare grija ca sa nu distrugeti o moneda frumoasa.
sorin70

Mesajde buzynik » 21 Oct 2016, 13:49

sorin70 scrie:In opinia mea sunt depuneri de oxid de fier de la obiectele cu care a stat in contact.
Vedeti cu ce reactiv s-ar putea indeparta.
Folositi substante diluate si puneti doar cate o picatura pe fiecare din cele 3 zone .
Lucrati cu mare grija ca sa nu distrugeti o moneda frumoasa.

Este intradevar pastrata binisor (fata de altele gasite)...Verso este curat, si-mi e frica sa nu o stric..Multumiri..
Fisiere atasate
IMG_0001.jpg
buzynik

Mesajde ionutbd » 21 Oct 2016, 13:53

De aceea, eu aș încerca cu foarte mare atenție (bețișor pentru urechi) doar acele pete mai întunecate. Sub lupă :) Dacă merge, bine, dacă nu, nu.
ionutbd

Mesajde ambr0zie » 21 Oct 2016, 19:55

Eu zic sa o lasati asa, e frumoasa.
Am avut monede mai urate la care am incercat sa scot petele si orice faceam iesea din ce in ce mai neuniform si am ajuns sa curat pana la metal. N-as mai face asta.

Mesajde buzynik » 21 Oct 2016, 20:48

ambr0zie scrie:Eu zic sa o lasati asa, e frumoasa.
Am avut monede mai urate la care am incercat sa scot petele si orice faceam iesea din ce in ce mai neuniform si am ajuns sa curat pana la metal. N-as mai face asta.

....Cred ca ramane varianta dumneavoastra....Daca era mai distrusa, poate incercam ceva. O seara faina.
buzynik

Mesajde ambr0zie » 21 Oct 2016, 21:29

La fel si dumneavoastra.
Eu aveam (si am) un 10 bani 1900 gasit in copilarie intr-o ... balta. Multa vreme am crezut ca era un 10 lei 1993 de fapt. Acoperit cu depuneri verzi si maro, ORIBIL, nici nu era vorba de patina. Nu se cunostea mai nimic. Nu se compara cu moneda dumneavoastra.
Acum ceva timp, cautand sa cumpar un 10 bani 1900 si vazand cum arata, am avut un deja vu ... si fara sa-mi dau seama, 10 bani 1900 era respectiva :)
Lipsa de rabdare, de experienta si excesul de zel in curatarea mecanica au cam stricat moneda mea insa. Tind sa cred ca daca aveam grija, iesea ceva frumos, intrucat, surprinzator, detaliile sub mizeria depusa erau foarte bune. Acum am un 10 bani 1900 curatat la metal, stralucitor si plin de zgarieturi. Pe mine nu ma deranjeaza - sunt un colectionar amator si pretuiesc piesa aceasta, mai ales ca e gasita, dar tot imi pare rau.
Ma bucur ca nu faceti greseala mea.

Anterior

Inapoi la Intrebari de la incepatori - sfaturi de la cei cu experienta mai bogata