Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: Proof

Mesajde Cristian Ciuplea » 12 Sep 2015, 11:33

Buf0n scrie:Vin si eu cu o intrebare, nu stiu daca e locul potrivit ! Daca locul e nepotrivit rog pe cei care au abilitatea sa`l mute acolo unde este locul sau !
Domeniul a inceput sa ma intereseze si de aceea ma straduiesc sa invat cateceva. Numismatii cu care am intrat in contact sunt cam reticenti in a explica unor novici starea de fapt , mai ales cand acestia sunt deja in posesia unor valori.

Ce insemna prof.?
O piesa incapsulata poate fi considerata prof. daca ea a fost scoasa macar odata din capsula ?
Daca o piesa vine insotita de la banca intr`un plic transparent de plastic insotita de o hartiuta si totusi ai acces la acea piesa ea se poate considera prof ?
Daca piesa are luciu de batere dar pe ea exista urme de la "atingeri" vizibile cu o lupa poate fi considerata prof ?
Daca te afli in situatia de a cumpara de oriunde o piesa incapsulata pe care negustorul o declara prof si o platesti la pret de catalog si ea totusi a fost "atinsa" se numeste ca ai luat teapa" " semiteapa" ?
Am rasfoit forumul zeci de minute dar nu am gasit suficiente date pentru a`mi satisface necesarul de cunostinte !

3 exemple in imaginile de mai jos, cu intrebarile de rigoare : care e prof din ele ?
Imagine
Prof ? Aceste piese se pot decapsula cu usurinta! Daca pun degetul pe una dupa ce o decapsulez ea mai este prof ?!
Imagine
Prof sau UNC ?
Imagine
Pieseleinchise in tipla se pot considera prof ?!
Multumesc !
Ultima oara modificat de Cristian Ciuplea pe 12 Sep 2015, 11:57, modificat 1 data in total.
Curiosity Killed The Cat !
Cristian Ciuplea

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesajde Cristian Ciuplea » 12 Sep 2015, 11:49

Proof sau PP ( polierte Platte pe germana ) nu este GRAD DE CONSERVARE.
Proof este un anumit proces de batere al monedei ( pt. colectionari, nu pentru circulatie ).
Pentru piese PP se folosesc rondele lucioase si matrite cu camp tot lucios si adanciri ( pt. relief ) mate.
Moneda proof arata altfel fata de piesa batuta pentru circulatie ( relief mat si mai albicios, campuri cu luciu de oglinda ).
De la batere si pana la ambalare moneda este altfel tratata si ar trebui sa fie un BU din cel mai fin.
Daca scoti piesa din ambalaj si-ti cade pe asfalt sau dai cu ciocanul in ea, ea tot proof ramane.
Ce se schimba este doar gradul de conservare si implicit si valoarea monedei !
Curiosity Killed The Cat !
Cristian Ciuplea

Mesajde operator59 » 21 Ian 2017, 15:15

Ce alegeti dintre o gradare UNC Details si AU 55, pentru acelasi tip de moneda? Dar dintre UNC Details si AU 58?
Teoretic, UNC Details este o stare de MS,nu?
I cried because I had no shoes, then I met a man who had no feet!
operator59

Mesajde popoviciliza » 21 Ian 2017, 15:22

popoviciliza

Mesajde operator59 » 21 Ian 2017, 15:34

Bun! Si unde scrie de UNC Details?

Revin la intrebarea initiala: dumneavoastra ce ati alege intre un UNC Details si AU 5x?
I cried because I had no shoes, then I met a man who had no feet!
operator59

Mesajde ambr0zie » 21 Ian 2017, 16:01

Uitati aici
https://www.ngccoin.com/pdf/details_gra ... ochure.pdf

"Coins that have no wear but still display a problem surface condition will be labeled as UNC DETAILS" Totul se rezuma la o problema de gust - ce va place, aia alegeti - , de cat de pretentions sunteti... si de buzunar, evident.

Altcineva cu nelamurirea dvs:
http://boards.collectors-society.com/ub ... er=4589779

Asa ca la intrebarea dvs, ce sa alegeti, raspunsul va apartine :) Conteaza ce problema are cea cu UNC Details, cat de tare va sare in ochi, diferenta de pret etc.

Mesajde popoviciliza » 21 Ian 2017, 17:01

operator59 scrie:Bun! Si unde scrie de UNC Details?

Revin la intrebarea initiala: dumneavoastra ce ati alege intre un UNC Details si AU 5x?

Am răspuns şi la întrebarea iniţială. Pentru UNC details în comparaţie cu AU, vedeţi definiţiile schematice pentru AU:
"AU58 Slight wear on the highest points of the design. Full details.
AU55 Slight wear on less than 50% of the design. Full details.
AU53 Slight wear on more than 50% of the design. Full details except for very minor softness on the high points."

Adică "full details" au toate AU, dar UNC prezintă probleme în tot ceea ce nu este "details".

Nu scrie în link de UNC details pentru că UNC details se dă numai când nu se poate grada întreaga monedă.

Eu nu aleg încapsulate. Dar dacă este să mă pun în situaţia de a lua aşa ceva, aş lua în funcţie de alte criterii, nu de ceea ce scrie pe etichetă.

Cu stimă,
popoviciliza

Mesajde gabriel1981 » 21 Ian 2017, 17:51

pacat ca este in engleza si nu inteleg,mai folosesc traducatorul dar o cam ia pe aratura,
deci details inseamna ca piesa nu poate fi gradata? daca da din ce motive?
XF-ul este mai mic in grad? si se poate grada?
o piesa ce are putin luciu ca singura problema in ce grad intra?
scuzati intrebarile incerc si eu sa invat cate ceva chiar daca am capul mai tare.
multumesc anticipat.
gabriel1981
**
**

Mesajde ambr0zie » 21 Ian 2017, 18:23

Traduc eu de pe acel forum.
"A coin that has been graded UNC DETAILS means that it has a surface condition that precludes it from receiving a numeric grade. That would include coins that have been cleaned, are corroded, have damage, etc."
----
O moneda care a fost gradata UNC details inseamna ca are probleme care nu ii permit acordarea unui grad numeric. Aici s-ar include monede curatate, corodate, lovite... as completa eu, orice actiune "nenaturala"
Deci, UNC details = ar fi un UNC dar are problema X care o face doar cu detalii de UNC.
La fel pentru XF details etc samd.
----
Details = nu va primi grad numeric din motivele de mai sus.
In mod normal o moneda care a primit deja XF details, UNC details etc nu va primi in viitor grad numeric. Dar sa nu uitam ca si cei care gradeaza sunt tot oameni, desi profesionisti.
Aici e o explicatie completa pentru "Details"
https://www.ngccoin.com/coin-grading/details-grading/
Asa ca parere personala, fiecare colectioneaza ce vrea si cum vrea, dar ideal ar fi sa colectionam piese, nu ambalaje. Parerea mea, repet. Adica sa cumparam/apreciem o piesa pentru ca place ochiului, nu doar pentru ca un nene a scris pe un ambalaj XF/AU/MS...
Dle Gabriel, eu personal nu ma arunc la gradari, tot o poza face mai mult decat 1000 de cuvinte. Dar daca moneda va place, eu zic ca e mai putin important daca e XF sau AU.

Mesajde gabriel1981 » 21 Ian 2017, 19:15

multumesc de raspuns,personal sunt de aceiasi parere piesa trebuie sa ne placa noua indiferent daca are grad mare sau nu,eu majoritatea pieselor le am in vf si xf. doar foarte putine sunt gradate.
deci sa presupunem ca o moneda a fost curatata si ia details cu timpul daca acumuleaza patina nu poate lua un grad?
gabriel1981
**
**

Mesajde gabriel1981 » 21 Ian 2017, 19:17

dar in cazul in care curatatea a dus la stergerea luciului total sau partial cu timpul acumularii din nou a patinei nu poate lua grad?
gabriel1981
**
**

Mesajde ambr0zie » 21 Ian 2017, 19:30

Am spus mai sus:
In mod normal o moneda care a primit deja XF details, UNC details etc nu va primi in viitor grad numeric. Dar sa nu uitam ca si cei care gradeaza sunt tot oameni, desi profesionisti.

Eu cred ca dati mult prea mare importanta acestui aspect, mai ales ca daca imi amintesc bine nu doriti sa vindeti piese. Iar cu treaba asta cu patinarea, practic are scopul de a ascunde un defect, ceea ce nu prea e corect.

(p.s.dupa o curatare chimica care a dat rezultate in proportie de 95% cu un 50 de bani 1955 m-am gandit sa purced la una mecanica, reusind sa transform un VF details intr-un F detailsimproperly cleaned, asa ca pentru viitor, atentie la curatare, mai ales mecanica)

Mesajde popoviciliza » 21 Ian 2017, 19:30

gabriel1981 scrie:dar in cazul in care curatatea a dus la stergerea luciului total sau partial cu timpul acumularii din nou a patinei nu poate lua grad?

Păi aici e aici! Sunt şi piese curăţate / patinate care iau MS.

Sunt mai multe motive pentru care se ajunge la această situaţie, dar rezultatul contează, adică o contradicţie între criteriile de gradare şi rezultatul gradării.

Există şi tactica de a tot trimite moneda până ia un grad care să îi convină proprietarului... în condiţiile în care poate fi chiar încapsulată, caz în care doar dacă ia grad mai mare se sparge capsula şi se reface încapsularea.

Mulţi (în SUA) apelează la încapsulate pentru că le garantează că piesa nu este un fals, aşa că în caz de vânzare / cumpărare nu mai apar discuţii. Cum nimic nu poate fi perfect, apar probleme chiar şi în această situaţie, mult mai simplă decât aprecierea stării monedei.
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 21 Ian 2017, 19:39, modificat 1 data in total.
popoviciliza

Mesajde gabriel1981 » 21 Ian 2017, 19:39

da,va amintiti bine nu doresc sa vand piese sau mai stiu eu ce doar ca incerc sa invat gradatiile si motivele pentru care iau grad mare sau mic.
colectionez cam de 4-5 ani si mi-e cam rusine de mine sa nu stiu gradele si toate cele.
inca nu am inteles treaba cu luciul si anume poate lua grad sa spunem minim un MS 61 o moneda cu foarte putin luciu.
gabriel1981
**
**

Mesajde ambr0zie » 21 Ian 2017, 19:43

Atata vreme cat va informati, nu e nicio rusine, mai ales ca e un domeniu vast si complicat :)
Mai rusinos e de unii care vor sa vanda mizerii la preturi cu multe zerouri sau care "le stiu pe toate"
Eu vad in gradate 2 "pericole": 1. cumpararea pieselor supraevaluate, si ca grad si ca pret (s-au descris cazuri si aici pe forum) 2. sa ajungem sa apreciem ambalaje, nu piesa propriu zisa.
Altfel, cine isi permite sa mearga doar pe directia asta si sa nu accepte decat stari aproape de perfectiune, nu vad nimic rau, ba din contra.

Cat despre luciu (nu Nicoleta :D), din ce stiu eu daca are 50% din luciu e aUNC. Dar aici intervine factorul subiectiv, poate raritatea monedei, sau (unde ma feresc eu sa ajung) faptul ca proprietarul e client fidel al companiei de gradare ... sunt multe ipoteze.

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Intrebari de la incepatori - sfaturi de la cei cu experienta mai bogata