Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesajde dsdev » 10 Mar 2017, 11:56

popoviciliza scrie:Sau poate filmuleţele siguuur au fost făcute pentru ca beneficiarii serviciilor să înţeleagă că acolo unde atinge gradorul cu buricul degetelor se şterg toate imperfecţiunile de orice fel de pe orice metal :D

In afara muchiei nu vad sa atinga cumva moneda. Imi place teribil discutia asta: in cazul monedelor romanesti vorbim de muuuulte ori despre monede care au stat cu anii printr-un clasor din PVC, apoi au stat pe diverse tarabe de piata, au fost atinse de zeci de posibili cumparatori (intre o tigara si o punga de pufuleti), au circulat cu sistemul postal de-a valma... daaaar apoi suntem foarte foarte suparati ca gradorul atinge moneda pe muchie cu degetele :D :D :D
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
dsdev

Mesajde popoviciliza » 10 Mar 2017, 12:03

dsdev scrie:
popoviciliza scrie:Sau poate filmuleţele siguuur au fost făcute pentru ca beneficiarii serviciilor să înţeleagă că acolo unde atinge gradorul cu buricul degetelor se şterg toate imperfecţiunile de orice fel de pe orice metal :D

In afara muchiei nu vad sa atinga cumva moneda. Imi place teribil discutia asta: in cazul monedelor romanesti vorbim de muuuulte ori despre monede care au stat cu anii printr-un clasor din PVC, apoi au stat pe diverse tarabe de piata, au fost atinse de zeci de posibili cumparatori (intre o tigara si o punga de pufuleti), au circulat cu sistemul postal de-a valma... daaaar apoi suntem foarte foarte suparati ca gradorul atinge moneda pe muchie cu degetele :D :D :D

Nimic din remarcile dumneavoastră nu are legătură cu afirmaţiile mele, dar mă puneţi în quote. Cine suntem foarte foarte suparati ca gradorul atinge moneda pe muchie cu degetele :D :D :D? Când m-am exprimat eu in cazul monedelor romanesti vorbind de muuuulte ori despre monede care au stat cu anii printr-un clasor din PVC, apoi au stat pe diverse tarabe de piata, au fost atinse de zeci de posibili cumparatori (intre o tigara si o punga de pufuleti), au circulat cu sistemul postal de-a valma...?

Eu cred că este vizibil şi momentul în care sunt atingeri în câmp, dar demonstaţia nu pot să o fac cu stop cadru, aşa că nu vreau să vă conving de acest aspect.

Cu stimă,
popoviciliza

Mesajde dsdev » 10 Mar 2017, 12:25

Imi imaginez ca daca cineva este dispus sa ia cadru cu cadru niste filmulete pentru a scoate in evidenta ceva, acel lucru este foarte important pentru acea persoana. Am presupus eu ca este suparator, imi cer scuze :)

Dvs ati scris "acolo unde atinge gradorul cu buricul degetelor se şterg toate imperfecţiunile de orice fel de pe orice metal" iar eu am dus mai departe imaginatia, nu am spus / scris ca este ceva sustinut de dvs. Era o simpla ironie.
Daca imi vand masina, pot sa pun un bid mai mare...
dsdev

Mesajde popoviciliza » 10 Mar 2017, 12:29

Am înţeles, mulţumesc!
popoviciliza

Mesajde capa » 12 Mar 2017, 11:57

dsdev scrie:
Mike scrie:Faptul ca manipuleaza monedele fara manusi nu le face cinste si nu mi se pare nici mie normal.

Motivul pentru care monedele sunt manipulate fara manusi este cat se poate de simplu: este mult mai probabil sa scapi din mana sau sa atingi campul unei monede purtand manusi decat fara manusi, in special la monedele de dimensiuni mici. Putem sa facem un exercitiu, sa vedem de cate ori putem apuca din prima, doar pe muchie si fara sa ne scape, cu manusi, o moneda de 1 ban 1900. Apoi rotim moneda intre degete pentru a observa defectele si vedem iar daca e mai probabil sa ne scape cu manusi sau fara.

Sau poate unii ii cred atat de inapoiati incat nu au auzit de manusi. Sau or fi atat de zgarciti incat nu vor sa dea bani pe ele, mai stii? Sau poate unii doresc sa creada ca gradorii baga niste pulpite prajite in ulei apoi iau moneda colectionarului in mana :D Evident, asa cum unele filmulete siguuur au fost taiate pentru ca fix atunci stranutase gradorul pe moneda.

Nu sunt prea umblat, dar s-a întâmplat să mă pot duce la sesiunea de vizionări a pieselor pentru licitația Kuenker din urmă cu câțiva ani (care includea leul 1872). Doar pentru piesa aceea m-am dus, și, până acum e singura sesiune de vizionare la care am fost. M-am mirat că standardul era să îți pună piesele pe care dorești să le vezi pe o tăviță, după care fiecare o lua cu mâna goală și o rotea/studia cum vroia. Desigur, nu m-am ridicat la înălțimea momentului, și în încercarea mea de a o atinge cât mai puțin, era să o scap de mai multe ori. A, și nu m-a întrebat nimeni dacă m-am spălat pe mâini înainte.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
capa

Mesajde Mike » 12 Mar 2017, 18:54

capa scrie: Nu sunt prea umblat, dar s-a întâmplat să mă pot duce la sesiunea de vizionări a pieselor pentru licitația Kuenker din urmă cu câțiva ani (care includea leul 1872). Doar pentru piesa aceea m-am dus, și, până acum e singura sesiune de vizionare la care am fost. M-am mirat că standardul era să îți pună piesele pe care dorești să le vezi pe o tăviță, după care fiecare o lua cu mâna goală și o rotea/studia cum vroia. Desigur, nu m-am ridicat la înălțimea momentului, și în încercarea mea de a o atinge cât mai puțin, era să o scap de mai multe ori. A, și nu m-a întrebat nimeni dacă m-am spălat pe mâini înainte.

Cine stie prin cate maini sau evenimente a trecut piesa pana sa ajunga acolo. Daca e sa privim asa, poate suna naiv sa ai pretentia sa o atingi doar cu manusi de bumbac. Dar daca exista sansa sa o murdarim (chiar daca nu am fost la KFC) sau sa lasam o amprenta pe ea, de ce sa riscam?
Mike

Mesajde popoviciliza » 22 Mai 2017, 19:46

Topicul a fost iniţiat pentru a clarifica ce anume înseamnă gradaţiile, iar pe parcurs s-a deviat în nişa legată de încapsulare. Fără să vreau, m-am plast şi eu pe această din urmă sub-temă, iar la momentul respectiv am spus mai mult decât era cazul. Deoarece topicul se adresează începătorilor, îi rog pe cei interesaţi să parcurgă în completare o luare de poziţie din partea cuiva care are avantajul de a fi un insider:

Cele mai mari zece mituri despre monedele „încapsulate”
de Scott A. Travers
http://www.usgoldexpert.com/articles/th ... bed-coins/

„„Certificare independentă şi încapsulare”. Este [ceva] destul de complicat de rostit şi tot atât important precum sună. Mai simplu spus, „încapsularea” a revoluţionat piaţa rară a monedelor, modificând fundamental modul în care oamenii le cumpără şi le vând.
De la iniţierea sa în anul 1986 de către Professional Coin Grading Service (PCGS), încapsularea – introducerea monedelor în suporturi din material plastic dur, sigilate sonic – a diminuat considerabil controversele legate de gradare care au afectat piaţa înainte de acel moment. De asemenea, a atenuat criza de încredere pe care până atunci se răspândise insidios în piaţă. Astăzi, există o acceptare pe scară largă a claselor atribuite monedelor rare de către PCGS şi alte servicii de certificare de vârf – în special Numismatic Guaranty Corporation of America (NGC) şi ANACS. Însă, în timp ce Revoluţia Încapsulării a fost o extraordinară binecuvântare, ea a dat naştere de asemenea unei serii de concepţii greşite – unele dintre ele de-a dreptul mituri – în rândul publicului cumpărător de monede. Unele dintre acestea au fost chiar perpetrate, sau perpetuate, de către membrii presei numismatice – jurnaliştii înşişi a căror cunoaştere, integritate şi independenţă servesc ca protecţia acoperitoare a cititorilor acestora.
Unele dintre aceste concepţii greşite sunt destul de evidente; altele sunt mult mai subtile. Dar oricum am lua-o, a myth is as good as a mile [un mit este tot ceva pe lângă adevăr].

Iată, aşadar, lista mea cu cele mai mari 10 mituri despre încapsulare:”
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 22 Mai 2017, 19:52, modificat 1 data in total.
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 22 Mai 2017, 19:47

- continuare Cele mai mari zece mituri despre monedele „încapsulate” -

MITUL nr. 1: Când cumperi o monedă certificată nu poţi fi înşelat.
Nu este absolut deloc cazul: poţi să faci o afacere teribil de proastă cu orice fel de monedă dacă alegeţi dealerul greşit. Monedele certificate oferă garanţii importante. Mai întâi şi în primul rând, acestea au grade asignate de către experţi imparţiali – evaluări independente şi informate cu privire la nivelul lor de conservare – şi acestea oferă protecţie împotriva supra-gradării de către vânzătorii lipsiţi de scrupule. Depinde însă de cumpărător să coreleze această gradare cu un ghid de preţ de încredere, care să indice cât de mult merită fiecare monedă de la nivelul respectiv de conservare. Într-o situaţie recentă, o companie în numismatică şi-a supraîncărcat clienţii în mod grosier pentru monede certificate de către servicii de gradare importante. Gradarea în sine era bună, iar multe dintre monede erau extrem de rare şi foarte dorite. Problema a fost că dealerul a preţăluit monedele de n ori faţă de valoarea de piaţă corectă a acestora. Doar faptul că o monedă este bine cotată, asta nu înseamnă că preţul este corect. De asemenea, am văzut înşelătorii în ultimii ani în care monedele proof moderne cu grade mari... de exemplu Jefferson nickels de după 1964, cu gradări Proof-68 sau Proof-69... s-au vândut cu sute de dolari, în baza nivelului lor excepţional de conservare – când, de fapt, acestea se găsesc de rutină în astfel de grade şi ar putea de bună seamă să fie de mică valoare. NGC a luat o importantă poziţie în această privinţă, refuzând să certifice multe monede proof de dată târzie, dar a ridicat ulterior interdicţia. De asemenea au existat înşelăciuni şi în legătură cu monedele ezoterice care au fost certificate – de exemplu, monedele de probă neobişnuite. Adesea, aceste monede se încadrează în zonele gri şi lumea are dificultăţi în determinarea valorii acestora. S-ar putea să aveţi o monedă din care numai trei exemple au fost certificate independent – dar asta nu înseamnă neapărat că merită foarte mulţi bani. Trebuie să vă faceţi temele – cercetarea dumneavoastră – pentru a stabili valoarea de piaţă corectă a oricăror monede pe care sunteţi interesaţi să le cumpăraţi. Faptul că o monedă a fost certificată independent nu înseamnă că valoarea este bună. Pentru cumpărător, primul pas în a se proteja este să primească moneda certificată corect, iar al doilea pas este să plătească – la momentul potrivit, în ciclul pieţei – un preţ corect.”
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 22 Mai 2017, 19:52, modificat 1 data in total.
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 22 Mai 2017, 19:47

MITUL nr. 2: Toate monedele Mint State-65 sunt egal bătute.
Nimic nu putea fi mai departe de adevăr. Clasificarea monedelor se realizează pe un spectru – pe un continuum. Unele monede sunt la capătul de sus pentru un anume grad, altele la capătul de jos. Unele monede gradate 65 de grade sunt magnifice – radiind de luciu şi scânteietoare ca alură, până la punctul în care ar fi fost poate la un fir de păr depărtare de a merita un grad 66. Altele sunt murdare, fără lumină, pătate sau uşor amprentate şi abia se califică drept 65. Şi sunt altele undeva între acestea. NGC a recunoscut acest lucru de timpuriu prin folosirea internă a literelor A, B şi C în camera de gradare. La scurt timp după înfiinţarea NGC în 1987, am lucrat acolo timp de trei ani ca grador part-time. Dacă ne uitam la o monedă despre care credeam că este 65 la capătul de sus (sau o monedă de la capătul de sus al oricărui grad, în această situaţie), am fi folosi litera „A”. Dacă credeam că era o monedă de la capătul de jos, am fi folosit litera „C”. Şi dacă am fi crezut că era între aceste limite, nu am fi folosit nici o literă sau litera „B”. Pentru a spori confuzia (sau cel puţin complexitatea), există monede A-plus şi A-minus, monede C-plus şi C-minus şi aşa mai departe. Ideea este că ar trebui să vă uitaţi atent la orice monedă pe care vă gândiţi să o cumpăraţi, chiar dacă este încapsulată. Dacă arată atractiv pentru tine, ar putea, de asemenea, să fie foarte atractivă şi pentru altcineva. Dar dacă îţi pare urâtă – dacă arată ca şi când ţi-ai lipit-o pe talpa pantofului şi ai dansat step pe ea – atunci treci peste monedă şi dansează step către următorul deal.”
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 22 Mai 2017, 19:48

MITUL nr. 3: Rapoartele privind cantitatea şi recenzarea vă arată exact câte monede sunt disponibile.
De câţiva ani, PCGS şi NGC au emis rapoarte periodice privind cantitatea şi recenzarea, detaliind cât de multe monede pentru fiecare dată, monetărie şi tip au certificat în fiecare dintre diferitele grade – iar acestea pot fi extrem de utile pentru cumpărători şi vânzători. În nici un caz, însă, acestea nu ar trebui considerate a fi reflectări precise ale numărului adevărat de monede diferite disponibile. Problema este că aceste rapoarte nu conţin niciun mecanism corectiv coerent care să dea seama de re-trimiteri – cazurile în care aceeaşi monedă este trimisă din nou şi din nou speranţa că va primi o notă superioară a doua, a treia, a patra sau a cincizecia oară la rând. O anumită monedă ar fi putut fi gradată de zeci de ori, deoarece cel care a trimis-o a crezut că i-ar putea fi acordat gradul superior şi astfel să obţină un preţ mult mai mare. Într-o astfel de situaţie, rapoartele privind cantitatea şi recenzarea pot fi extrem de înşelătoare. Luaţi cazul unei monede valorând 1.000 de dolari în Mint State-64 şi 10.000 de dolari în Mint State-65. Dacă este vorba despre o piesă MS-64 de la capătul de sus, proprietarul său ar putea să-i spargă capsula de mai multe ori şi să o re-trimită, încercând să o ridice la gradul 65 şi astfel să îşi mărească valoarea de piaţă cu 9.000 de dolari. Rapoartele privind cantitatea şi recenzarea nu corectează această neregularitate.”
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 22 Mai 2017, 19:53, modificat 1 data in total.
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 22 Mai 2017, 19:48

MITUL nr. 4: Încapsulare a stabilit un standard de standard de gradare complet fix, total coerent.
S-ar putea ca serviciile de gradare să se străduiască pentru standarde de gradare complet fixe, total coerente. Însă realităţile pieţei – şi ale afacerii încapsulării – au creat cel puţin percepţia că standardele nu au rămas fixe. Rosen Numismatic Advisory, un buletin informativ premiat, publicat de analistul de piaţă Maurice Rosen, efectuează în fiecare an un sondaj „glob de cristal” în care liderii profesionişti din industria monedelor îşi exprimă opiniile referitoare la piaţă. În cadrul sondajului din 1994, aproape fiecare participant a declarat că, de la mijlocul anilor 1980 până în prezent, standardele de gradare au slăbit atât la PCGS, cât şi la NGC – în ciuda reprezentării firmelor şi susţinătorilor acestora că standardele au fost stabile. Aceşti experţi ar putea greşi, desigur – dar, chiar dacă aşa ar fi, precizia completă şi coerenţa totală sunt imposibile în lumea reală. Aproape orice dealer care se ocupă de monede certificate vă va spune că, deşi standardele serviciilor sunt în mod rezonabil coerente astăzi, ele nu sunt cu totul coerente – şi este posibil să primiţi un 65 la capătul de sus într-o zi, să îl scoateţi din capsulă, şi în ziua următoare să obţineţi gradul 66. În faţa veniturilor în scădere determinate de scăderea interesului pentru monedele rare, serviciile de gradare pot foarte bine să fie tentate să îşi mărească afacerea prin slăbirea uşoară a standardelor lor de gradare.”
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 22 Mai 2017, 19:54, modificat de 2 ori in total.
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 22 Mai 2017, 19:49

MITUL nr. 5: Monedele încapsulate vă protejează împotriva volatilităţii şi sunt investiţii mai bune decât monedele neîncapsulate.
Această afirmaţie este atât de greşită încât PCGS avertizează consumatorii că NU este cazul. În literatura sa, se regăseşte următoarea afirmaţie: „Certificarea de către PCGS nu garantează protecţia împotriva riscurilor normale asociate pieţelor potenţial volatile. Gradul de lichiditate al monedelor certificate de către PCGS va varia în funcţie de condiţiile generale de piaţă şi de moneda respectivă în discuţie. Pentru unele monede, se poate să nu existe deloc piaţă activă în anumite momente în timp.” Este de presupus că apariţia certificării a creat mai multă volatilitate în piaţă. Şi limitarea achiziţiilor dumneavoastră la monede încapsulate nu vă va proteja de această volatilitate. Să zicem că un Saint-Gaudens double eagle Mint State-65 are o valoare de 1.050 de dolari, pe nevăzute, încapsulat, şi că, brusc, preţul pe nevăzute creşte până la 1.500 de dolari, iar apoi, într-o clipă, scade într-o zi până la 900 de dolari. Faptul că moneda este certificată vă va permite să o vindeţi la maximul său când este vorba de 1.500 de dolari... sau să o vindeţi repede la minimul său pentru 900 de dolari – dar nu vă protejează împotriva condiţiilor înseşi ale pieţei. Oricine gândeşte sau spune altfel nu înţelege natura pieţei sau denaturează modul în care funcţionează piaţa. Achiziţionarea de monede încapsulate vă ajută să vă protejaţi împotriva a două riscuri primare: riscul de achiziţie şi riscul de vânzare. Riscul de achiziţie este riscul de a plăti în plus când cumpăraţi o monedă. Cu o monedă încapsulată, gradul este stabilit şi tot ce trebuie să faceţi este să vă uitaţi într-un ghid al preţurilor pentru a vă asigura că nu plătiţi prea mult. Riscul de vânzare este riscul de a vă fi oferit mai puţin decât valorează o monedă atunci când o vindeţi – cineva v-ar putea oferi un preţ de Mint State-63 pentru moneda de Mint State-65. Încă o dată, cu o monedă încapsulată, cunoaşteţi gradul şi astfel puteţi determina valoarea destul de uşor. Certificarea nu face neapărat monedele o investiţie mai bună, dar elimină o parte din riscul de achiziţie când cumpăraţi o monedă şi vă ajută să maximizaţi rentabilitatea atunci când vindeţi acea monedă.”
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 22 Mai 2017, 19:54, modificat 1 data in total.
popoviciliza

MITUL nr. 6: O monedă nu se poate deteriora odată ce este încapsulată.
Dimpotrivă, deteriorarea monedelor – chiar şi atunci când este ferită prin încapsulare – este o sursă de preocupare crescândă şi reprezintă o problemă care ne va preocupa din ce în ce mai mult în următorii câţiva ani. NGC a efectuat câteva simulări foarte interesante de accelerare a vârstei în care monedelor sigilate sonic în capsule rezistente la distrugere li s-a accelerat îmbătrânirea cu zeci de ani. Rezultatele s-au dovedit a fi nesatisfăcătoare, cel puţin în ceea ce priveşte monedele de cupru: în fapt, monedele s-au deteriorat în timp ce se aflau în capsule. Am văzut un număr de monede de cupru în capsule PCGS care s-au umplut, de fapt, de pete în timp ce erau în capsule. Nu există într-adevăr nici o modalitate prin care o monedă să poată fi complet protejată împotriva variabilelor de mediu, indiferent dacă este sau nu într-o capsulă. Am văzut o serie de cazuri în care umiditatea din aer a pătruns în capsule, precum şi alte cazuri în care monedele realizate din metale foarte sensibile şi vulnerabile, cum ar fi cuprul, au fost, într-un sens, sufocate în capsulele lor – prinse în interior cu particule din aer care au dus la deteriorarea monedelor. Deoarece monedele de cupru sunt atât de susceptibile la distrugere şi deteriorare, NGC nu garantează gradele pe care le atribuie, aşa cum se întâmplă cu monedele bătute în alte metale. PCGS garantează gradele de monede de cupru – dar nu am văzut nicio diferenţă în modul în care aceste monede se deteriorează în timp ce sunt încapsulate, indiferent dacă capsulele provin de la un serviciu sau de la altul. Aceasta este o problemă reală, una pe care simt că va trebui să o confruntăm de urgenţă în următorii câţiva ani, deoarece monedele care sunt susceptibile se învechesc mai mult în capsule, iar deteriorarea lor devine mai evidentă.”
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 22 Mai 2017, 19:55, modificat 1 data in total.
popoviciliza

MITUL nr. 7: Monedele încapsulate pot fi vândute întotdeauna la preţurile din Coin Dealer Newsletter.
Continuă să visezi! Coin Dealer Newsletter (denumită familiar Greysheet) nu determină piaţa; piaţa ar trebui să determine valorile care sunt listate în Coin Dealer Newsletter – şi, adesea, există aici o mare discrepanţă. Pentru a cita doar un exemplu, listingurile lunare ale Coin Dealer Newsletter pentru Barber half dollars, Mint State-65 de la începutul acestui an au fost, în opinia mea, aproape dublu faţă de ceea ce ar fi trebuit să fie. Au fost monede listate pentru 6.000 de dolari, pe care compania mea, Scott Travers Rare Coin Galleries din New York, le oferea clienţilor pentru jumătate – între 3.000 şi 3.500 de dolari. Multe preţuri CDN sunt notoriu ridicate. Tot astfel, dacă aveţi unul dintre aceşti Barber half dollars şi îl vedeţi listat pentru suma de 6.000 USD în Sumarul lunar al CDN, să nu credeţi că îl puteţi vinde pentru 6.000 de dolari. S-ar putea să fiţi norocoşi să primiţi 3.000 de dolari pentru asta. Există multe exemple similare, dar acesta ar trebui să fie de ajuns. Certified Coin Dealer Newsletter (sau Bluesheet) este mai precis, mai ales pentru monedele comune, fungibile – monede care sunt disponibile în cantităţi mari şi tind să se se dubleze reciproc. Bluesheet este cu siguranţă o reflectare mai bună a condiţiilor pieţei decât Greysheet. Dar odată ce începeţi să vorbiţi despre monede cu adevărat rare care costă multe mii de dolari, editorii Bluesheet şi Greysheet au dificultăţi mai mari în determinarea nivelurilor la care aceste monede se comercializează cu adevărat şi au dificultăţi în confirmarea tranzacţiilor. În consecinţă, nivelurile preţurilor enumerate în aceste ghiduri devin mai puţin fiabile pentru astfel de monede. Doar pentru că o monedă are o valoare de 20.000 sau 30.000 de dolari în Bluesheet sau Greysheet, nu există nicio asigurare că puteţi obţine atât de mult pentru ea dacă o vindeţi. Tranzacţia reflectată în listă poate să fi avut loc acum multe luni, iar piaţa ar putea să fi scăzut cu 10 sau 15 % între timp.”
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 22 Mai 2017, 19:55, modificat 1 data in total.
popoviciliza

Mesajde popoviciliza » 22 Mai 2017, 19:50

MITUL nr. 8: Încapsularea a atras miliarde de dolari din Wall Street, iar banii sunt aici pentru a rămâne.
Banii care au intrat pe piaţa monedelor din Wall Street, prin parteneriate limitate, s-au ridicat la milioane de dolari, nu la miliarde. Iar pentru acele surse din Wall Street – companii precum Merrill Lynch şi Kidder Peabody – acesta a fost într-adevăr un experiment. Pe Wall Street, unde stocurile tranzacţionează la o rată de 40 milioane dolari pe minut, fondurile de monede rare, în valoare totală de 10 milioane de dolari, sau 20 de milioane de dolari – sau chiar 50 de milioane de dolari – nu reprezintă o cheltuială majoră. Experimentul s-a dovedit a fi nereuşit; ca urmare, banii au părăsit piaţa monedelor tot atât de repede pe cât au venit. Având în vedere această experienţă, este foarte puţin probabil ca bani noi din Wall Street să curgă în curând pe piaţa monedelor – şi oricine spune că se va întoarce în curând este fie dezinformat, fie de-a dreptul un mincinos.”
Ultima oara modificat de popoviciliza pe 22 Mai 2017, 19:56, modificat 1 data in total.
popoviciliza

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Intrebari de la incepatori - sfaturi de la cei cu experienta mai bogata