Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Moderatori: vlahul, berserkr

Re: Gradatiile - stari de conservare monede si bancnote

Mesajde numbogdan » 07 Apr 2020, 16:04

Bună ziua!
Într-adevăr, cel mai bun studiu este "pe viu".
Din cîte mi se pare, dvs. aveţi două variante ale piesei. La prima (cea "întunecată", întreagă), văd că haina/mantia Voievodului are un singur rînd oblic stînga de ornamente/pietre preţioase (?) şi este pe deasupra bărbii, iar iniţialele gravorului sînt "pline". La cea de-a doua (cea tăiată eronat), barba îmi apare ca fiind deasupra hainei/mantiei. În plus, văd că iniţialele gravorului se disting foarte bine, iar haina/mantia are două rînduri de ornamente oblic stînga.
Dar, comparativ cu moneda dvs., cea gradată mi se pare mult mai slabă (tocită).
Dacă greşesc, am rugămintea să mă corectaţi, fără nici o supărare!
numbogdan
**
**

Mesajde numbogdan » 07 Apr 2020, 16:06

Dreapta noastră, a privitorului, stînga Voievodului.
numbogdan
**
**

Mesajde popoviciliza » 07 Apr 2020, 20:21

numbogdan scrie:Dar, comparativ cu moneda dvs., cea gradată mi se pare mult mai slabă (tocită).

... sunt două monede diferite, una este cu batere descentrată, dar nu sunt ale mele, sunt capturi.
Le-am pus tocmai pentru că sunt mai detaliate (aparent) în partea cuşmei decât moneda de la NGC deşi rezoluţiile sunt comparabile (nu ca la ding ding unde rezoluţia este exceptională şi poate să înşele).
Mai mult, la ambele se observă că (aparent) platoul este în stare bună, iar detaliile nu au lovituri.

Cu stimă,
popoviciliza

Anterior

Inapoi la Intrebari de la incepatori - sfaturi de la cei cu experienta mai bogata