Pastrarea monedelor

Moderatori: vlahul, berserkr

Pastrarea monedelor

Mesajde Dobra A. » 20 Noi 2011, 23:11

Eu imi pastrez in acest moment cele 109+1(mai speciala) monede ale colectiei intr-un cufaras cumaparat de la supermarket totusi nu sunt deloc protejate cand mai misc cufarul se pot zgaria una pe alta si as vrea sa imi achizitionez un clasor grande capacitatea de 60 de file + 2 seturi a cate 5 folii care au o capacitate de 20 cartonase,intrebarea mea a survenit in momentul cand am incercat sa aleg dimensiunea cartonaselor, cum le aleg ? Iau 109 cartonase de 40 mm ( cea mai mare dimensiune daca nu ma insel) dar ma gandesc cum o sa arate cele de numai 20 mm in acele cartonase :shock: deci ce trebuie sa fac sa masor fiecare moneda si sa decid cate cartonase iau din fiecare, ar trebui sa zicem pentru o moneda de 17 mm sa iau un cartonas de 17,5 mi se pare cam inghesuit sa iau atunci de 20 mm ?. As vrea sa imi spuneti va rog. Cartonasele autoadezive au folii cu , care acopar moneda sau doar lipesc moneda de foli si cealalta parte ramane descoperita ? Se potrivesc toate lucrurile care vreau sa le cumpar unele cu celelalte ? :?:

edit: Intr-o capsula cum este tinuta moneda pe niste cracusori sau cum ?
Dobra A.
**
**

Mesajde Adminus Maximus » 21 Noi 2011, 09:48

La cartonase luati intotdeauna urmatoarea dimensiune disponibila (deci pt. o moneda de 20mm diametru luati cartonas de 22.5mm, pentru unda de 26mm diametru luati una de 27.5mm, etc). Cartonasele au "ferestre" din plastic in care se aseaza moneda, deci moneda nu se lipeste de carton.
Adminus Maximus
Site Admin

Re: Pastrarea monedelor

Mesajde operator59 » 21 Noi 2011, 13:06

Dobra A. scrie:,intrebarea mea a survenit in momentul cand am incercat sa aleg dimensiunea cartonaselor, cum le aleg ? Iau 109 cartonase de 40 mm ( cea mai mare dimensiune daca nu ma insel) dar ma gandesc cum o sa arate cele de numai 20 mm in acele cartonase :shock: deci ce trebuie sa fac sa masor fiecare moneda si sa decid cate cartonase iau din fiecare, ar trebui sa zicem pentru o moneda de 17 mm sa iau un cartonas de 17,5 mi se pare cam inghesuit sa iau atunci de 20 mm ?. As vrea sa imi spuneti va rog. Cartonasele autoadezive au folii cu , care acopar moneda sau doar lipesc moneda de foli si cealalta parte ramane descoperita ?

Raspunsul este DA! Le masurati!
Masuratul monedelor impreuna cu: depozitarea acestora, inventarierea, cautarea de informatii despre fiecare, etc face parte din ceea ce numim " a colectiona".

Va recomand sa nu luati 109 + 1 cartonase deoarece intentia dumneavoastra este de a va mari colectia si poate deveni un disconfort ca dupa fiecare noua achizitie sa cumparati un alt cartonas.

Cartonasele se vand la cutie de 25 sau 100 bucati (e drept uneori si la bucata). Asigurati-va un stoc din fiecare marime! nu e foarte costisitor!
operator59

Mesajde Andrei95 » 16 Iun 2014, 19:54

doresc sa cumpar capsule pentru cateva monede si as avea o intrebare,de exemplu,pentru moneda de 5 lei 188x,care are diametru 37 mm,trebuie sa cumpar capsula de 37 mm sau putin mai mare 38-39mm?
Nimic nu e sigur, inclusiv faptul că nimic nu e sigur

Andrei
Andrei95

Mesajde Andrei95 » 13 Iul 2014, 19:45

Andrei95 scrie:doresc sa cumpar capsule pentru cateva monede si as avea o intrebare,de exemplu,pentru moneda de 5 lei 188x,care are diametru 37 mm,trebuie sa cumpar capsula de 37 mm sau putin mai mare 38-39mm?

Nu stie chiar nimeni? Raman recunoscator.
Nimic nu e sigur, inclusiv faptul că nimic nu e sigur

Andrei
Andrei95

Mesajde george_s321 » 13 Iul 2014, 20:44

Cartonasul trebuie sa aiba dimensiunea putin mai mare decat moneda.
george_s321

Mesajde jones2m » 13 Iul 2014, 22:15

Andrei95 scrie:
Andrei95 scrie:doresc sa cumpar capsule pentru cateva monede si as avea o intrebare,de exemplu,pentru moneda de 5 lei 188x,care are diametru 37 mm,trebuie sa cumpar capsula de 37 mm sau putin mai mare 38-39mm?

Nu stie chiar nimeni? Raman recunoscator.

Capsula de 37 mm pentru monede de 37 mm . Ideea e sa intre perfect si nu sa joace in capsula. Problema nu e la monedele moderne ci la cele mai vechi unde diametru era destul de aproximativ.

Oricum va recomand clasor GRANDE lechtum si pastrarea in cartonase adezive e cel mai raspandit mod de conservare a monedelor. Pastrarea in cufar si in tavite e de obicei pentru cei ce umbla mult prin targuri si se ocupa cu vanzarea monedelor dar pentru particulari nu mi se pare prea practica.
jones2m

Mesajde EUXIN RO » 13 Iul 2014, 22:55

cum credeti ca e mai bine?in folii leuchtturm sau in cartonase adezive tot de la ei?eu am apucat sa iau folii leuchtturm Optima
DACHII PREA VECHE A LOR LIMBĂ OSEBITĂ AVÂND, CUM O LĂSARĂ, CUM O LEPĂDARĂ AŞA DE TOT ŞI LUARĂ A ROMANILOR, ACEASTA NICI SĂ POATE SOCOTI NICI CREDE.
(C.Cantacuzino)
EUXIN RO

Mesajde jones2m » 13 Iul 2014, 23:46

Eu am inceput in folii dupa aia am trecut dupa cativa ani pe cartonase adezive. Unele monede mai gingase au probleme in folii ma refer la PROFF si cele Bullion . Am observat ca cei mai multi colectionari prefera cartonasele adezive. Teoretic daca le tineti direct in folii ar trebui sa le manipulati numai cu manusi ca sa nu apara urme de degete pe folii etc. Deci clar ca acum sunt pentru cartonase autoadezive in folii;
jones2m

Mesajde EUXIN RO » 14 Iul 2014, 00:17

E clar,multumesc pentru raspuns.
DACHII PREA VECHE A LOR LIMBĂ OSEBITĂ AVÂND, CUM O LĂSARĂ, CUM O LEPĂDARĂ AŞA DE TOT ŞI LUARĂ A ROMANILOR, ACEASTA NICI SĂ POATE SOCOTI NICI CREDE.
(C.Cantacuzino)
EUXIN RO

Mesajde banivechi » 14 Iul 2014, 12:57

Cartonasele care se capseaza sint si mai bune decit cele autoadezive, care dupa un timp incep sa se dezlipeasca.
banivechi

Mesajde Adminus Maximus » 14 Iul 2014, 14:35

Doar cele de la Importa se dezlipesc. Cele de la Leuchtturm nu.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde banivechi » 14 Iul 2014, 22:34

(doar) Leuchtturm folosesc de vreo 20 ani. Primele se dezlipesc cele pentru monede mari. Dar si cele pentru maruntis se dezlipesc dupa niste ani. Initial am crezut ca doar cele tinute in cutie de tip "Box for coin holders" (Ref. No. 315 511) s-au dezlipit fiindca stau mai "aerisite" si lucreaza si greutatea monedei, dar am gasit destul de multe cartonase dezlipite si prin clasoare. Pina la urma le-am capsat. Plus ca mai si ingalbenesc unele monede. Chiar o sa fac odata niste poze. Riscul de a fi facaturi e exclus, le-am cumparat atit de la un reputat numismatic shop din Munchen cit si direct de la standul Leuchtturm de pe la diverse tirguri Numismata.
banivechi

Mesajde jones2m » 14 Iul 2014, 23:15

Chiar facaturi de cartonase inca nu am vazut dar cine stie .
Eu incercat numai Leuchtturm si HB HARTBERGER dar nu am vazut vreo diferenta. Cred ca inca nu s-a inventat lipici care in timp sa nu se usuce. Oricum dupa ce se usuca lipiciul poti sa le capsezi . E adevarat ca asa capsate deformeaza buzunarele. Dar asta e.
jones2m

Mesajde Adminus Maximus » 15 Iul 2014, 09:11

E adevarat ca nu am nicio moneda pe care s-o tin in cartonas de 20 de ani. Am trecut pe sistemul cu cartonase doar de aprox. 10 ani, de atunci nu mi s-a dezlipit niciun cartonas Leuchtturm. Cele de la Importa mi s-a dezlipit toate.

Exista pe ebay un vanzator din China care avea la en-gros produse Leuchtturm contrafacute. L-am vazut acum ca. 2-3 ani, nu stiu daca mai exista. Preturile erau mult sub cel mai mic pret practicat de orice comerciant care vindea produse de la Leuchtturm originale. Si avea enorm de multe negative din cauza calitatii proaste a produselor. Cartonase nu stiu daca avea, dar in rest avea cam orice.
Adminus Maximus
Site Admin

Urmatorul

Inapoi la Intrebari de la incepatori - sfaturi de la cei cu experienta mai bogata