Carte pstala Hitler

Colectibile diverse - carti postale, actiuni, documente, insigne, sigilii, antichitati, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

Carte pstala Hitler

Mesajde Buf0n » 24 Iul 2018, 18:10

Azi mi a parvenit o carte postala triplu stampilata cu trei timbre avand chipul lui Hitler ...Toate tre stampile sunt in limba germana si au pe centru zvastica . Nu ma pricep ... Cum as putea sa vo arat sa ma lamuriti in legatura cu valoarea, autenticitatea ?
Multumesc .
Buf0n

Re: Carte pstala Hitler

Mesajde popoviciliza » 24 Iul 2018, 19:44

Am găsit fotografiile la care vă refereaţi în „COLECȚIONARII DE NUMISMATICA TIMBRE ȘI DIFERITE OBIECTE DIN TOATĂ LUMEA”

Cele mai apropiate în setul de cărţi poştale din https://www.stampboards.com/viewtopic.p ... 0#p4010126, iar textul şi evaluarea date de către cel ce le-a postat:
„1st September 1937. Official Postcards for the Nuremburg Rally 1937
The Rally ran from 6th to the 13th September 1937
A set of 8 official postcards for the Nuremburg Rally 1937.
The set came in an envelope at a cost of 2RM (1 RM for the culture fund).
The stamps on the postcards are pre-paid imprints”

Mai jos mai sunt şi alte informaţii.
La o primă vedere, toate ştampilele de tipul celei de care vă interesaţi sunt aplicate pe cărţi poştale cu trimitere pre-plătită (poate are dreptate cel care v-a răspuns pe grup...).
popoviciliza

Mesajde Buf0n » 25 Iul 2018, 21:09

N'am inteles pana la urma care din raspunsuri e valabil. Ori face 6-7 euro ori e raritate .
Vederea am gasit o intr un clasor cu timbre recuperat dintr o casa din Elvetia de la o familie de batrani.
Ceea ce m'ar interesa e legat de vechime si autenticitate . Înca studiez ...
Multumesc
Buf0n

Mesajde popoviciliza » 26 Iul 2018, 08:54

Cred că are dreptate cel care v-a spus că sunt timbre şi ştampile aplicate în zilele noastre, dar, ca şi dumneavoastră, nu pot să bag mâna în foc.

Nu am găsit (de aceea am postat mai sus cu cărţi poştale pre-plătite) vreo ştampilă la fel cu a dumneavoastră aplicată pe timbre.

Dar observ că ştampilele există (dacă găseam una la fel cu a dumneavoastră o postam) şi, mai mult, se fac şi la comandă (http://www.intrenches.com/stampsheet.htm).
popoviciliza

Inapoi la Carti postale, actiuni, timbre, insigne, sigilii, etc