Cruciada impotriva comunismului - modele

Discutii - ordine, medalii si insemne militare

Moderatori: vlahul, berserkr, Alex

Cruciada impotriva comunismului - modele

Mesajde Panzer » 20 Mai 2019, 23:44

Buna seara

Nu sunt un cunoscator al distinctiilor militare romanesti din al doilea razboi mondial si am primit de la cineva din Germania aceste decoratii Cruciada impotriva comunismului.

Doream sa stiu care sunt diferentele intre ele, sunt vizibil cu diametru diferit, constructie, material, uneia ii lipseste P.GRANT ca si gravor, inel diferit in diametru etc.

Una e varianta fabricata in Germania banuiesc dar nu sunt sigur.

Multumesc

P.S : Click pe imagini pentru deschidere rezolutie completa.

Imagine Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Panzer
nou in forum
nou in forum

Re: Cruciada impotriva comunismului - modele

Mesajde Cacuci » 25 Mai 2019, 13:04

Dupa parerea mea cea din partea stanga , cu striurile de pe cruce in relief e o replica moderna.
Inelul de prindere al baretei la cele autentice are profilul sarmei hexagonal, nu rotund.
Cacuci

Mesajde Panzer » 25 Mai 2019, 13:09

Intre timp am aflat raspunsul. Este fabricata in anii 50 de catre Steinhauer & Lück pentru a fi purtata de catre veteranii de razboi germani ce fusesera initial distinsi de catre aliatul roman cu aceasta medalie a campaniei din Est.
Mai exista si Souval care le fabrica in Austria cam tot in aceeasi perioada si chiar si inainte (fara P. Grant).
Panzer
nou in forum
nou in forum

Mesajde Cristian Ciuplea » 30 Mai 2019, 11:41

Ca Steinhauer si Lück a facut replici la piese Romanesti, se stie.
Chestia cu veteranii o vad , parerea mea, doar ca sa dea replicii o tenta de " mai oficial ".

Piata este plina de barete pentru cruciada, tot "pt. veterani" ( MARE NEGRU, MARIANEGRA, ODESSA, CRIMEA si astea-s doar cele scrise gresit )

Souval a facut si mai tarziu de 1957 copii, chiar si la ordine romanesti, mai cunoscute-s Coroana Rom. si Steaua Rom., din care au aparut cateva exemplare si pe eBay, acum 3-4 ani.
In mod normal se recunosc destul de usor, uneori nu respecta marimile si metalul ( placi cu corpul din arg., restul bronz , pe unele apare si numele firmei, R.Souval, Wien )

Si eu zic ca tot la Souval ( anii 80 ) s-au produs si ofiteri, comandori de Steaua Romaniei cu spade duble.
Curiosity Killed The Cat !
Cristian Ciuplea

Inapoi la Ordine, medalii si insemne militare