Insigna PMR sau PCR

Discutii - ordine, medalii si insemne militare

Moderatori: vlahul, berserkr, Alex

Mesajde dimo13 » 26 Dec 2009, 21:54

sorin70 scrie:Faurirea statului dac nu are nimic de a face cu comunismul iar singurul element comunist al monedei este stema statului de pe avers.
Evenimentul comemorat nu are insa nimic comunist.

Iertat sa-mi fie mesajul off topic, dar cand un asemenea eveniment (privit obiectiv, oricum discutabil) devine tema unei intregi mascarade pusa in slujba maretului conducator, cred ca medaliile pot fi numite "comuniste", si nu datorita perioadei in care au fost emise. Doar PCR stabilise inca din '77 celebrarea acelor faimosi 2050 de ani, iar manifestarile au fost multiple, baterea medaliilor reprezentand o mica parte, asa incat totul a fost un dezgustator act propagandistic impins spre absurd. Cel putin asta e parerea mea.
dimo13

Mesajde banivechi » 26 Dec 2009, 22:03

În 1957, la opt decenii de la dobîndirea independentei, nici nu se putea închipui o aniversare a acesteia. Stafia revolutiei de la Budapesta plutea încă peste tot, în spatiul dominat de sovietici, asa că vocabula „independentă“ stîrnea fiori si era practic abolită, ca un cuvînt interzis, abhorat, supus unei cenzuri anihilante pe toate planurile.
Peste încă un deceniu, la 90 de ani, s-au putut lua însă unele măsuri de reevaluare a momentului. Spiritul „declaratiei din aprilie“ (una de „independentă“ în raporturile cu Moscova) permitea să se facă unii pasi pe linia valorizării trecutului. Cît priveste „independenta“, discursul istoric asupra acelui eveniment era pigmentat deja cu elemente ale noii perioade, în sensul unei mai insistente raportări la directivele PCR în materie. Războiul din 1877 se cuvenea pus în legătură cu o lungă traditie a luptei pentru libertate si, fireste, cu noile forme ale acestei lupte, condusă acum de partidul clasei muncitoare . Marx era invocat pentru a ilustra statutul de autonomie al principatelor române si a sugera că nimeni nu avea dreptul să se amestece în „treburile interne“ ale statului .
Mutatis mutandis, analogia dintre situatia prezentă si cea definită sub dominatia otomană era la îndemîna oricui, subtextul functiona ca un text menit să inculce ideea de continuitate între marile izbînzi din trecut si cele contemporane . Se prefera însă formula antologiilor, în care criteriul selectiv putea să asigure mai lesne un succes de public? Este si cazul volumelor de texte documentare, gîndite astfel încît să sprijine cît mai bine ideile puse în joc .
Cea mai bogată „recoltă“ privind independenta s-a făcut însă cu ocazia centenarului. Era firesc, întrucît regimul tinea să se prezinte acum ca un produs solidar cu marile momente de împlinire colectivă. Independenta constituia o temă la îndemînă, lesne de exploatat propagandistic. Ocazia din 1977 e comparabilă de altfel cu cea din 1948, cînd s-au mobilizat destule resurse pentru a face din pasoptisti precursori ai „democratiei populare“. Resursele puse în joc însă erau considerabil sporite, după cum rezultă din multimea tipăriturilor, peste 500, scoase în acel an cu privire la războiul de independentă. Ele au fost încununate de altminteri cu un impozant volum bibliografic, la care au contribuit cîteva mari institutii . Pagina de gardă oferea si titlul în latină, gest nu lipsit de semnificatie într-un moment asa de solemn: Libertas Dacoromaniae. Bibliographia. După explicatiile date de Jean Livescu despre geneza lucrării, o lungă introducere semnată de Stefan Pascu, prezenta evenimentele din 1877-1878 ca o culme istorică, acordînd si istoriografiei respective un anume spatiu.

Sursa: http://www.romaniaculturala.ro/articol.php?cod=12699
Ultima oara modificat de banivechi pe 26 Dec 2009, 22:05, modificat 1 data in total.
banivechi

Mesajde sorin70 » 26 Dec 2009, 22:04

cartelcoserv scrie:ma scuzati ca intervin in aceasta disputa,dar conform logicii dumneavoastra,nici ordinul tudor vladimireacu sau meritele (cultural,sportiv,stiintific etc) emise in perioada comunismului nu ar trebui socotite distinctii comuniste...

Eu discutam de piesele jubiliare sau comemorative, dedicate unui eveniment sau personalitati.
Cele mentionate de dumneavoastra nu sunt din aceasta categorie.

Observ ca discutia devine foarte atractiva dar tinde sa devieze.

De aceea ma limitez doar la a cere ajutorul colegilor de forum in problema existentei insignei mentionate si multumesc anticipat pentru o imagine.
sorin70

Mesajde banivechi » 26 Dec 2009, 22:17

Un pasaj din citatul postat de mine mai sus imi aminteste inca un argument in favoarea considerarii drept "comuniste" a acestor artefacte: medalia cu centenarul revolutiei de la 1848. Nici Balcescu n-a fost comunist, isa a aparut pe o mare medalie din argint, si pe cele mai mari bancnote comuniste...
banivechi

Mesajde vali » 26 Dec 2009, 22:24

si totul a plecat de la insigna mea (1877-1977)
vali

insigne comuniste

Mesajde vali » 22 Feb 2010, 21:00

insignele din imagine,in starea in care se vad.
pret=80 lei tel. 0732767950
Imagine
vali

Re: insigne comuniste

Mesajde vlahul » 24 Feb 2010, 18:49

vali scrie:insignele din imagine,in starea in care se vad.
pret=80 lei tel. 0732767950

@vali, aici este o sectiune de discutii, daca doriti sa vindeti, sa cumparati etc, aveti sectiuni dedicate. Mai multa atentie pe viitor.
vlahul
moderator
moderator

Mesajde sorin70 » 17 Mar 2012, 16:39

Insigna PMR am reusit sa vad dar, desi au trecut aproape 3 ani de cand am deschis topicul, insigna de membru PCR tot nu am reusit macar sa vad.
Revin cu rugamintea catre colegii de forum care au o astfel de imagine, sa o posteze.

Multumesc anticipat.
sorin70

Mesajde gaginiuc » 17 Mar 2012, 19:24

Domnule Sorin 70,
Spuneti ca inca nu ati vazut o astfel de insigna. Parerea mea ca nici nu o sa vedeti pentru ca nu a existat. Eu am o anumita varsta, am fost membru PCR pentru ca asa erau vremurile, am trait intre membi PCR si nu am vazut o insigna care sa ateste calitatea de membru PCR, care sa se dea la primire in partid sau in alte situatii. Daca exista, poate ca ar fi trebuit sa stiu, sa mai adaog ca numarul membrilor PCR era de ordinul milioanelor.
Am dat acest raspuns ca o parere nu pentru a intra in vre-o disputa.
gaginiuc

Mesajde sorin70 » 18 Mar 2012, 18:26

Multumesc pentru informatie.
Exact de aceea am deschis si eu topicul cu intrebarea daca exista.
Un coleg mi-a spus ca au existat sigur dar nimeni nu a putut posta vreo imagine.
La cati membrii de partid erau, chiar daca s-ar fi acordat numai o perioada si tot ar fi aparut vreuna.
sorin70

Re: Insigna PMR sau PCR

Mesajde EUXIN RO » 14 Apr 2014, 17:09

sorin70 scrie:Desi au existat insigne de membru pentru organizatiile Soimii Patriei, Pionieri si U.T.C. nu am intalnit nicio insigna de membru P.M.R. sau P.C.R.
Stie cineva daca au existat sau nu ?

Astazi am gasit o insigna PMR,e ovala scrie PMR sus iar in centru are secera si ciocanul inconjurate pe ovalul insignei cu spice de grau,fondul e un email rosu.Dimensiunile ovalului 1,5/2cm
DACHII PREA VECHE A LOR LIMBĂ OSEBITĂ AVÂND, CUM O LĂSARĂ, CUM O LEPĂDARĂ AŞA DE TOT ŞI LUARĂ A ROMANILOR, ACEASTA NICI SĂ POATE SOCOTI NICI CREDE.
(C.Cantacuzino)
EUXIN RO

Mesajde cata » 17 Apr 2014, 09:52

buna ziua,
insignele UTC care se inmanau odata cu carnetul de membru, aratau ca in imaginile de mai jos. Se poate observa ca cea de-a 13-a de pe un rand aveau o culoare mai inchisa.
Fisiere atasate
IMG_0991.JPG
IMG_0989.JPG
cata
**
**

Mesajde sorin70 » 17 Apr 2014, 10:59

Daca in 5 ani nu a putut postat nimeni nicio imagine a presupusei insigne PCR, trag totusi concluzia ca nu a existat.
sorin70

Mesajde Adminus Maximus » 17 Apr 2014, 12:54

Imagine

Imagine

Imagine
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde sorin70 » 17 Apr 2014, 12:59

Multumesc.
Asa cum am mai spus anterior, pe cea de PMR am intalnit-o.
Nu am vazut-o pana acum pe cea de PCR.

Ultimele doua insigne postate de colegul Aldorus nu cred ca sunt romanesti.
sorin70

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Ordine, medalii si insemne militare