Cele mai frumoase brevete militare romanesti

Discutii - ordine, medalii si insemne militare

Moderatori: vlahul, berserkr, Alex

Mesajde Ricky-bm » 17 Sep 2010, 19:06

Adaug si eu din colectia mea o adeverinta de Cruciada cu bareta Odessa.
Fisiere atasate
ADEVERINTA CRUCIADA IMPOTRIVA COMUNISM VF PL PL.JPG
ADEVERINTA CRUCIADA IMPOTRIVA COMUNISM VF PL PL.JPG (95.51 KiB) Vizualizat de 6757 ori
http://www.okazii.ro/catalog?per_page=2 ... t=ricky-bm

Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.
Ricky-bm

Mesajde Robw » 18 Sep 2010, 11:01

Pana acum colegi au prezentat brevede si alte documente frumoase si interesante,insa toate sunt militare.Ma gandeam brevedele pentru civili,nu sunt valoroase sau rare?De exemplu mari cruci de stea sau coroana Romaniei.De asemenea as dori sa stiu,au existat si brevede pentru insignele de sapte ani?
O zi buna tuturor.
Robw

Mesajde boonicootza » 18 Sep 2010, 22:02

Robw scrie:Pana acum colegi au prezentat brevede si alte documente frumoase si interesante,insa toate sunt militare.Ma gandeam brevedele pentru civili,nu sunt valoroase sau rare?De exemplu mari cruci de stea sau coroana Romaniei.De asemenea as dori sa stiu,au existat si brevede pentru insignele de sapte ani?
O zi buna tuturor.

Pentru insignele de sapte ani au existat brevete. Iata unul pentru regimentul 22 Artilerie.

Imagine

Precizez ca brevetul nu face parte din colectia mea.
boonicootza

Mesajde Alex » 19 Sep 2010, 23:53

Robw scrie:Pana acum colegi au prezentat brevede si alte documente frumoase si interesante,insa toate sunt militare.Ma gandeam brevedele pentru civili,nu sunt valoroase sau rare?De exemplu mari cruci de stea sau coroana Romaniei.

Cata vreme topicul este dedicat celor mai frumoase brevete militare romanesti, nu cred ca este surprinzator ca toate brevetele postate sunt militare. Nimeni nu a afirmat insa ca brevetele civile sunt mai putin interesante. Eu nu am niciun astfel de brevet asa ca ar fi interesant sa deschideti un topic similar dedicat brevetelor civile cu piese din colectia dvs.

Vranceanu scrie:... am si romanesti, daca va intereseaza, in special din aviatie si artilerie.
Nu sunt colectionar, ci istoric. Cele din aviatie le am doar in format electronic. Cele din artilerie au apartinut bunicului meu, lt Gheorghe Vranceanu din Regimentul 5 Artilerie Calareata - Divizia 7 Cavalerie.

Bineinteles ca exista interes pentru brevetele din colectia dvs. Parerea mea este ca daca le postati ar fi un fel de comemorare ... electronica - in spiritul epocii in care traim - a celor care le-au primit.
Alex
moderator
moderator

Vizanty

Mesajde Vranceanu » 20 Sep 2010, 17:37

Bun, voi posta in continuare cateva brevete care au apartinut capitanului aviator Dan Vizanty, comandant al Grupului 6 Vanatoare in 1944. Anul acesta este centenarul nasterii lui, ocazie cu care a aparut si o carte despre el:

Daniel Focsa, "Dan Vizanty. Destinul unui pilot de vanatoare", Institutul European, Iasi, 2010, prefata de Neagu Djuvara. Mai multe date gasiti aici:

http://www.euroinst.ro/titlu.php?id=1068
Vranceanu

1

Mesajde Vranceanu » 20 Sep 2010, 17:44

primul brevet pe care il atasez
Fisiere atasate
69.jpg
69.jpg (97.67 KiB) Vizualizat de 6540 ori
Vranceanu

al doilea

Mesajde Vranceanu » 20 Sep 2010, 17:47

al doilea brevet
Fisiere atasate
70.jpg
70.jpg (33.55 KiB) Vizualizat de 6536 ori
Vranceanu

Mesajde Vranceanu » 20 Sep 2010, 17:48

al treilea brevet
Fisiere atasate
71.jpg
71.jpg (94.48 KiB) Vizualizat de 6535 ori
Vranceanu

Mesajde Vranceanu » 20 Sep 2010, 17:50

Vor mai urma si altele.
Mentionez ca aceste brevete se gasesc in arhiva familiei Vizanti.
Vranceanu

Re: Vizanty

Mesajde Alex » 21 Sep 2010, 12:48

Vranceanu scrie:Bun, voi posta in continuare cateva brevete care au apartinut capitanului aviator Dan Vizanty, comandant al Grupului 6 Vanatoare in 1944.

Foarte interesant. El apare ca avand si Ordinul Mihai Viteazul cu spade precum si crucea de cavaler a Ordinului Virtutea Aeronautica. Aveti si imaginile acestor brevete?
Alex
moderator
moderator

Mihai Viteazul

Mesajde Vranceanu » 21 Sep 2010, 16:45

Iata brevetul de Mihai Viteazul.
Voi pune si Virtutea Aeronautica - cavaler. El avea chiar si Virtutea Aeronautica - ofiter, clasa luata numai de 14 piloti romani, ninsa brevetul acela se pare ca nu mai exista.
Fisiere atasate
75.jpg
75.jpg (30.92 KiB) Vizualizat de 6454 ori
Vranceanu

Re: Mihai Viteazul

Mesajde Alex » 21 Sep 2010, 18:31

Vranceanu scrie:Iata brevetul de Mihai Viteazul.

Excelent! Daca puteti va rog sa puneti brevetele cu cel putin 600 pixeli pe latura mica pentru a putea citi justificarea decoratiei care uneori este foarte interesanta.
Alex
moderator
moderator

Mesajde Bofana » 21 Sep 2010, 22:11

Superb piese postate pana acum.

Acum, sa ne amuzam putin cu acest brevet... Cred ca toata lumea a auzit de Berila... dar putina lume stie ca a fost unul dintre primii serial killeri ai Romaniei, cu 7 victime la activ.

Acest brevet a fost oferit unui membru al echipei de politisti care a operat arestarea efectiva.

Imagine
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
Bofana

Mesajde Alex » 22 Sep 2010, 12:18

Bofana scrie:Superb piese postate pana acum.

Acum, sa ne amuzam putin cu acest brevet... Cred ca toata lumea a auzit de Berila... dar putina lume stie ca a fost unul dintre primii serial killeri ai Romaniei, cu 7 victime la activ.

Acest brevet a fost oferit unui membru al echipei de politisti care a operat arestarea efectiva.

Felicitari pentru brevet. El demonstreaza cat de interesante pot fi motivatiile decoratiilor. Puteti pune iar imaginile brevetelor de la inceput intr-un format cu o rezolutie mai buna pentru a citi usor descrierea justificarilor de decorare?
Alex
moderator
moderator

Mesajde Bofana » 22 Sep 2010, 12:50

Da, incepand din seara asta o sa repostez in conformitate.
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
Bofana

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Ordine, medalii si insemne militare