Insigne regaliste de aviatie

Discutii - ordine, medalii si insemne militare

Moderatori: vlahul, berserkr, Alex

Insigne regaliste de aviatie

Mesajde T.M.T. » 06 Mai 2012, 23:22

De curand au luat sfarsit licitatiile a doua loturi de insigne regaliste de aviatie. Vi le prezint alaturat si adresez felicitari castigatorului. Sper din toata inima sa fie roman desi ma cam indoiesc. E posibil sa apara individual de vanzare pe Ebay.
Fisiere atasate
insigne aviatie 11.jpg
insigne aviatie 11.jpg (46.11 KiB) Vizualizat de 11496 ori
insigne aviatie 1.jpg
insigne aviatie 1.jpg (52.12 KiB) Vizualizat de 11496 ori
T.M.T.

Mesajde iason » 06 Mai 2012, 23:52

Ce este de inteles? Ca, ati licitatat si nu ati reusit??
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
iason

Mesajde T.M.T. » 06 Mai 2012, 23:59

Am vrut sa le prezint colectionarilor care nu le au inca. Pentru ca foarte rar o sa mai vada asa ceva. Atatea piese rare adunate la un loc.

De unde stiti domnule Iason cine le-a luat? :D
Sa nu spuneti ca sunteti dv. !
T.M.T.

Mesajde marcus aurelius » 07 Mai 2012, 08:32

D-le T.M.T. dvs. ati spus ca va indoiti ca e roman, recte nu le-ati cumparat dvs. Daca ati fi dorit cu adevarat sa ajunga la cineva din Romania (in afara de dvs.), sau un roman de altundeva, le-ati fi prezentat inainte de licitatie. :) Nu e un repros, nu o luati personal, e doar o observatie. Doua din piese nu sunt de aviatie, pe prima poza apare o insigna de Pregatire Premilitara si pe a doua, o insigna de Liceul Militar Nicolae Filipescu. Oricum eu va multumesc ca le-ati prezentat, sunt piese foarte frumoase.
Nemo Mortalium Omnibus Horis Sapit
http://ordersandmedals.ro
marcus aurelius

Mesajde Ricky-bm » 07 Mai 2012, 09:29

Cred ca a licitat si D-l TMT, si din moment ce nu le-a castigat, era putin curios in aflarea castigatorului , nu?
http://www.okazii.ro/catalog?per_page=2 ... t=ricky-bm

Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.
Ricky-bm

Mesajde iason » 07 Mai 2012, 17:08

T.M.T. scrie:Am vrut sa le prezint colectionarilor care nu le au inca. Pentru ca foarte rar o sa mai vada asa ceva. Atatea piese rare adunate la un loc.

De unde stiti domnule Iason cine le-a luat? :D
Sa nu spuneti ca sunteti dv. !

Nu,din pacate nu sunt eu,ca oricum as fi dorit mult o piesa din ele care imi lipseste.Problema e,ca nu stiam de licitatie.Daca sunteti amabil,poate ne prezentati si noua link ul ca acum ce s-a sfarsit licitatia, ma gandesc ca nu e nici un secret.
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
iason

Mesajde T.M.T. » 07 Mai 2012, 20:41

marcus aurelius scrie:D-le T.M.T. dvs. ati spus ca va indoiti ca e roman, recte nu le-ati cumparat dvs. Daca ati fi dorit cu adevarat sa ajunga la cineva din Romania (in afara de dvs.), sau un roman de altundeva, le-ati fi prezentat inainte de licitatie. :) Nu e un repros, nu o luati personal, e doar o observatie. Doua din piese nu sunt de aviatie, pe prima poza apare o insigna de Pregatire Premilitara si pe a doua, o insigna de Liceul Militar Nicolae Filipescu. Oricum eu va multumesc ca le-ati prezentat, sunt piese foarte frumoase.

Am observat istoricul licitatiei ai am vazut ca cele 2 loturi au fost licitate si adjudecate de cineva din sala. Licitatia a avut loc undeva in USA asa ca, in opinia mea, logic, castigatorul nu e roman. Dar am lasat o portita deschisa, de aceea am spus ca "ma indoiesc" si nu ca "sunt sigur".
Despre mediatizare, va dati seama ca nu puteam s-o fac inainte de finalizare. Ma pasioneaza aceste lucruri si pe mine si nu vreau sa-mi cresc artificial suma de achizitie a unor piese. Banii se castiga greu in ziua de azi.
Denumirea topicului am vrut sa fie scurta si la obiect dar mi-am asumat si aceasta observatie a unui fin cunoscator al domeniului. Aveti dreptate.
T.M.T.

Mesajde T.M.T. » 07 Mai 2012, 21:29

iason scrie:
T.M.T. scrie:Nu,din pacate nu sunt eu,ca oricum as fi dorit mult o piesa din ele care imi lipseste.Problema e,ca nu stiam de licitatie.Daca sunteti amabil,poate ne prezentati si noua link ul ca acum ce s-a sfarsit licitatia, ma gandesc ca nu e nici un secret.

Acum ceva timp spuneati intr-un post (am vrut sa va citez dar din pacate nu l-am mai gasit), in esenta, ca dv. considerati ca este bine ca fiecare colectionar sa fie discret in ceea ce priveste achizitiile. Ca e bine sa nu dezvaluie sursa (sursele) sale. Aveti mare dreptate. Ca urmare nici eu n-am s-o fac.
Insa sunt convins ca veti gasi licitatia pe care o cautati. Sunteti un mare colectionar, un model pentru mine iar piesele postate din colectia personala va atribuie si o mare experienta la achizitionat si de asemenea, o forta financiara importanta. Eu sunt doar un colectionar mediu si care mai "prind" unele piese care va scapa uneori. Ma bucur pentru fiecare okazie pe care o am sa privesc asemena minunatii chiar daca nu le-am achizitionat acum. Exista intotdeauana si o data viitoare.
T.M.T.

Mesajde sathor » 08 Mai 2012, 09:35

Buna ziua tuturor,
ce parere aveti de cele 2 piese pilot din partea dreapta, cea comunista si cea regalista ? :)

o zi buna
Fisiere atasate
insigne_aviatie_1_996.jpg
insigne_aviatie_1_996.jpg (52.12 KiB) Vizualizat de 11210 ori
sathor

Mesajde cartelcoserv » 08 Mai 2012, 09:50

Ca profan , am mari dubii asupra piesei comuniste.
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
cartelcoserv

Mesajde Ricky-bm » 08 Mai 2012, 11:20

Din cate observ, cele 2 au formatul picioarelor si ciocul identic,si diferit fata de primele 2, modelul de regenta si cel de Ferdinand.

Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.
Ricky-bm

Mesajde cartelcoserv » 08 Mai 2012, 11:58

Dubiile mele sunt in legatura cu prezenta coroanei pe piesa cu stema comunista
Sau viceversa, prezenta stemei comuniste pe o piasa cu corana regala
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
cartelcoserv

Mesajde Bofana » 08 Mai 2012, 12:50

Imediat dupa razboi, dupa 1947, a existat o perioada in care pilotii vechi au dorit sa isi pastreze "cucii" castigati in perioada regalista. Asa ca au apelat la acest mic truc, au scos blazonul regal de pe insigna si l-au inlocuit cu stema RPR.

Pisa in discutie este ff rara, este a treia pe care o vad.
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
Bofana

Mesajde tripleseven » 08 Mai 2012, 13:19

Ricky-bm scrie:Din cate observ, cele 2 au formatul picioarelor si ciocul identic,si diferit fata de primele 2, modelul de regenta si cel de Ferdinand.

Daca va utati atent sunt totusi diferite, mai ales coroanele !
La piesele normale stema regala si coroana erau dintr-o bucata, cine stie ce "variante" mai sunt si astea.

Referitor la piesele regaliste modificate, nu trebuie sa va mire, exista asemenea piese,sunt rare... dar exista! Au fost purtate de piloti in primele luni ale RPR.
Fisiere atasate
av.jpg
av.jpg (57.18 KiB) Vizualizat de 11135 ori
iav.jpg
iav.jpg (50.75 KiB) Vizualizat de 11135 ori
tripleseven

Mesajde Ricky-bm » 08 Mai 2012, 13:26

tripleseven scrie:
Ricky-bm scrie:Din cate observ, cele 2 au formatul picioarelor si ciocul identic,si diferit fata de primele 2, modelul de regenta si cel de Ferdinand.

Daca va utati atent sunt totusi diferite, mai ales coroanele !
La piesele normale stema regala si coroana erau dintr-o bucata, cine stie ce "variante" mai sunt si astea.

Referitor la piesele regaliste modificate, nu trebuie sa va mire, exista asemenea piese,sunt rare... dar exista! Au fost purtate de piloti in primele luni ale RPR.

Bun spirit de observatie :) aveti dreptate, nu am observat diferenta intre coroane.

Ricky-bm

Urmatorul

Inapoi la Ordine, medalii si insemne militare