Insigne regaliste de aviatie

Discutii - ordine, medalii si insemne militare

Moderatori: vlahul, berserkr, Alex

Mesajde bansaraba » 08 Mai 2012, 13:40

Doar ca stema nu e din primele luni ale RPR (pana in aprilie aia cu tractor, dupa, cea cu sonda insa fara stea) ci de dupa septembrie 1952.
bansaraba

Mesajde tripleseven » 08 Mai 2012, 13:54

Intr-adevar, aveti dreptate,dar cine stie cate schimbari a suferit piesa ca sa fie up to date!
Domnul Bofana a explicat mai bine povestea decat mine, oricum nu erau oficiale si nici tolerate nu prea erau. Dupa povestirile posesorului insignei din scanul postat de mine, la un moment dat erau chiar amenintati cu arest daca erau prinsi cu ele !
tripleseven

Mesajde iason » 08 Mai 2012, 14:09

T.M.T. scrie:
iason scrie:
T.M.T. scrie:Nu,din pacate nu sunt eu,ca oricum as fi dorit mult o piesa din ele care imi lipseste.Problema e,ca nu stiam de licitatie.Daca sunteti amabil,poate ne prezentati si noua link ul ca acum ce s-a sfarsit licitatia, ma gandesc ca nu e nici un secret.

Acum ceva timp spuneati intr-un post (am vrut sa va citez dar din pacate nu l-am mai gasit), in esenta, ca dv. considerati ca este bine ca fiecare colectionar sa fie discret in ceea ce priveste achizitiile. Ca e bine sa nu dezvaluie sursa (sursele) sale. Aveti mare dreptate. Ca urmare nici eu n-am s-o fac.
Insa sunt convins ca veti gasi licitatia pe care o cautati. Sunteti un mare colectionar, un model pentru mine iar piesele postate din colectia personala va atribuie si o mare experienta la achizitionat si de asemenea, o forta financiara importanta. Eu sunt doar un colectionar mediu si care mai "prind" unele piese care va scapa uneori. Ma bucur pentru fiecare okazie pe care o am sa privesc asemena minunatii chiar daca nu le-am achizitionat acum. Exista intotdeauana si o data viitoare.

Multumesc pentru aprecierea dvs.Din pacate piesele s-au vandut de pomana,nici 200 de euro una peste alta.Vazand licitatia,mi a parut rau si de piesele italiene de aviatie care s-au dat tot la preturi mici.Se pare ca toate au facut parte din colectia unei persoane,care a avut o pasiune pentru aviatie.Recunosc ca de ceva vreme am ignorat Invaluable News,si a sa am piedut ocazia sa vad licitatia.Asta e..
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
iason

Mesajde paul_aramis » 08 Mai 2012, 14:29

bla, bla, bla
de șters
paul_aramis

Mesajde cartelcoserv » 08 Mai 2012, 14:39

1. Pe piesa din lot sta cu nonsalanta stema RSR , nu RPR
2. Daca intr-un lot gasesc o asemenea piesa, incep sa ma uit cu mare atentie apoi la tot lotul si ma gandesc bine inainte sa licitez.
3. Exclus sub orice forma ca, in primii ani ai RPR , cand stim bine ce prigoana exista impotriva oricarei pomeniri altfel decat in termeni de infierare proletara a vechii oranduiri, sa se fi acordat astfel de insemne in forma oficiala
Va dau exemplu la Steaua Republicii , model 1948, care s-a acordat in cutiile vechi de Steaua Romaniei la care, insa, au fost eliminate cu scrupulozitate orice semn care sa aiba legatura cu regalitatea.
4. Daca au fost modificate de posesorii lor, atunci, sunt simple jucarele.Oricine dintre noi se poate juca adaugand steme de RSR pe o Corana Romanei
Colectionez monede w.w.. Insule,tari exotice, state disparute sau greu de gasit
cartelcoserv

Mesajde Bofana » 08 Mai 2012, 15:12

Am cateva fotografii in colectia personala ale unui pilot care dupa WW2 a mai activat. Una din ele il infatiseaza in 1948 cu uniforma regalista de pilot, impreuna cu cascheta de aviatie regalista de pe care este taiata coroana regala.

Totodata, informatia mi-a fost confirmata si intr-o discutie cu un pilot care a luptat in WW2, si care dupa razboi a fost pilot de incercare pe MIG-uri.
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
Bofana

Mesajde cartelcoserv » 08 Mai 2012, 15:23

Domnule Bofana, cu tot respectul, trebuei sa acceptati ca piesa prezenta in licitatie este o facatura
Cat despre cucii purtati in 1948, va rog sa recititi ce ati scris
Bofana scrie: Una din ele il infatiseaza in 1948 cu uniforma regalista de pilot, impreuna cu cascheta de aviatie regalista de pe care este taiata coroana regala.

Adica, venim la pct 3 din observatiile mele.
cartelcoserv

Mesajde sorin70 » 08 Mai 2012, 16:34

Oricum am intoarce-o, oricum am suci-o tot nu iese.
Este foarte plauzibil ca la inceputul anului 1948, pe fondus schimbarilor aparute, sa se fi apelat la "adaptari" in ceea ce priveste uniforma si insemnele in lipsa unora noi.
Cum ar putea insa un pilot sa poarte in primele luni din 1948 o insigna avand aplicata stema RPR din 1952 ( varianta cu steluta ) ?
Doar daca o fi facut calatoria in timp, experimentul Philadelphia, Zborul 19, etc.
Iar daca dupa 1952 mai indraznea cineva sa poarte in public o insigna cu coroana regala, fie chiar si modificata, cred ca ne putem imagina consecintele.
sorin70

Mesajde tripleseven » 08 Mai 2012, 17:33

M-am exprimat gresit si am recunoscut asta, iar daca dv vreti sa ridiculizati povestea cu o nuanta a la Hollywood, nu aveti decat !
Este clar ca portul lor a fost inoficial dar orice am face nu putem ignora aceste piese(jucarii sau nu) deoarece au existat si au fost purtate...asta din motive nostalgice, protest sau mai stiu eu ce !
Din pacate, la acest capitol nu ne putem baza decat pe declaratiile persoanelor direct implicate.
Personal consider aceste piese adaptate ca fiind foarte...reale !

Nici mie nu-mi place piesa din licitatie!
tripleseven

Mesajde cartelcoserv » 08 Mai 2012, 18:03

Domnule Tripleseven , daca piesa in discutie avea taiata coroana regala si pe ea era aplicata o stema RPR timpurie (fara stea) puteam discuta despre autenticitate, ca si despre atribuirea ei si portul mai mult sau mai putin oficial.In forma prezenta din licitatie, exclus.
Nu vad cum as putea trata altfel decat prin ignorare, de exemplu, un cuc RSR pe care, in loc de stema republicii este aplicata o coroana regala,.Chit ca a fost purtata sau nu.
cartelcoserv

Mesajde tripleseven » 08 Mai 2012, 18:12

Domnule Cartelcoserv nu stiu daca ati vazut ce am scris :

"Nici mie nu-mi place piesa din licitatie!"
tripleseven

Mesajde cartelcoserv » 08 Mai 2012, 18:14

Scuze, abia acum am vazut.
Dar, revenind la afirmatia dumneavoastra, o piesa modificata de proprietar , cu de la sine putere , pentru mine, si-a pierdut mare parte din valoare.
Indiferent in ce imprejurari si cu ce scop a facut-o
cartelcoserv

Mesajde tripleseven » 08 Mai 2012, 18:20

cartelcoserv scrie:Scuze, abia acum am vazut.
Dar, revenind la afirmatia dumneavoastra, o piesa modificata de proprietar , cu de la sine putere , pentru mine, si-a pierdut mare parte din valoare.
Indiferent in ce imprejurari si cu ce scop a facut-o

Da dar nu este de neglijat din punct de vedere istoric! Daca ar fi fost numai o singura persoana care a aplicat aceasta procedura... ok, dar se pare ca au fost mai multi !
tripleseven

Mesajde cartelcoserv » 08 Mai 2012, 19:33

E de discutat
Daca una sau mai multe persoane au purtat virtutea militara cu panglica triciolor pentru ca panglica originala s-a pierdut ( fapt real, eu am vazut cateva cazuri ) asta nu inseamna ca respectiva medalie poate fi considerata o varianta noua, sau ca are alta insemnatate decat aceea a unei decoratii originale incomplete (sau mutilate)
Repet, discutam despre piesele modificate de proprietari, nu despre cele modificate oficial.
cartelcoserv

Mesajde iason » 08 Mai 2012, 21:23

Faptul e consumat, piesele s-au dus , dar..vine alta licitatie.La Kuenker luna viitoare apar multe piese romanesti.3-4 dintre ele sunt chiar tare interesante. :)
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
iason

AnteriorUrmatorul

Inapoi la Ordine, medalii si insemne militare