identificare insemn

Discutii - ordine, medalii si insemne militare

Moderatori: vlahul, berserkr, Alex

identificare insemn

Mesajde buzynik » 04 Iul 2012, 20:44

Buna seara. Am gasit acest insemn,(scan) si cum sunt cam afon in materie,va rog lamuriti-ma si pe mine. Cred ca sunt doua topoare incrucisate.Dimensiune: 18 mm., material bronz. Multumiri,si o seara linistita. Cu stima Nik -04.07.'12
Fisiere atasate
IMG.jpg
IMG.jpg (13.55 KiB) Vizualizat de 3848 ori
buzynik

Mesajde picard » 05 Iul 2012, 08:26

E drept ca par topoare insa dispunerea lor seamana cu un insemn al minerilor
(cele doua ciocane care se pun la intrarea in mina alaturi de urarea "Noroc bun!")

sper sa nu gresesc
Talerul şi mahmudeaua sunt a omului nebun.
Zimţii dă florin sunt solzii care dracu-i poartă-n spete.
Guldenul mare ca roata dîmprejur dă sfîrc la fete
La fel duce în ispită, firfiricul şi carboava
Ca şi filtrul dă amoriu picură-şi în sîn otrava,
Lira minte, rubla-nşeală, ţechinul te măsluieşte
Şi Mamona cînd vrei aur scuipă-n palme şi rînjeşte.
picard

Mesajde buzynik » 05 Iul 2012, 09:00

picard scrie:E drept ca par topoare insa dispunerea lor seamana cu un insemn al minerilor
(cele doua ciocane care se pun la intrarea in mina alaturi de urarea "Noroc bun!")

sper sa nu gresesc
M-am gandit la varianta cu mina,insa pe undeva (sunt putin cam imprastiat :oops: )am un insemn cu ciocane incrucisate,si acesta nu prea seamana. Le mai caut si le postez.Doar in cazul in care au fost mai multe variante....Oricum multumesc. O zi deosebita -cu stima Nik. 05.07.'12
buzynik

....

Mesajde berendei » 05 Iul 2012, 11:34

interesanta piesa...
desi sunt colectionar de semne de arma nu am mai intalnit unul la fel. am rasfoit si regulamentele RPR si nu apare nici acolo. posibil sa fie strain.
as avea rugamintea sa postati un scan cu spatele pentru a vedea sistemul de prindere.
berendei

Mesajde BNVlad » 05 Iul 2012, 16:08

Insemnul minerilor este un ciocan incrucisat cu un baros, ca cel din imaginea de mai jos. Insemnul dumneavoastra nu pare unul mineresc, cel putin nu romanesc. Numai bine !

http://images3.okr.ro/auctions.v3/700_7 ... 00_700.jpg
IN FIDE SALUS
BNVlad

Re: ....

Mesajde buzynik » 05 Iul 2012, 21:30

berendei scrie:interesanta piesa...
desi sunt colectionar de semne de arma nu am mai intalnit unul la fel. am rasfoit si regulamentele RPR si nu apare nici acolo. posibil sa fie strain.
as avea rugamintea sa postati un scan cu spatele pentru a vedea sistemul de prindere.
...Voi posta maine scanul,insa cele doua brate 9se vede locul unde au fost lipite)sunt rupte :( .
buzynik

Mesajde simaky » 05 Iul 2012, 22:22

nu prea pare sa fie un insemn de minier
mai degraba 2 topoare ..... in armata nu erau bucatari si macelari ? ... o fi insemn de "macelar de divizie" !? :twisted:
simaky

Mesajde buzynik » 06 Iul 2012, 10:50

simaky scrie:nu prea pare sa fie un insemn de minier
mai degraba 2 topoare ..... in armata nu erau bucatari si macelari ? ... o fi insemn de "macelar de divizie" !? :twisted:
:lol: :lol: ...Poate era vreo unitate deee defrisari...ori curatarea "campului de lupta"... :D .O zi placuta tuturor -Nik....Scan cu verso..
Fisiere atasate
IMG.jpg
IMG.jpg (13.56 KiB) Vizualizat de 3516 ori
buzynik

Mesajde UnkleTitus » 14 Noi 2012, 18:57

Va salut d-le Nik! Am gasit ceva despre semnul dvs. de arma. E din armata rusa, Corpul de ingineri, conform unui opis din 1954. Aveti mai jos extras din tabelul acela o poza cu un epolet de inginer-colonel, alta cu semnul de arma si alta cu titlul normativului respectiv. Asta ca sa ne dam seama cat de fina era ingineria in URSS in vremea aia - lucra cu toporu' nu cu compasu' ca la noi..:) Sper sa va fie de folos. Va salut!
Fisiere atasate
03.opis.jpg
03.opis.jpg (17.1 KiB) Vizualizat de 3362 ori
02.semn.jpg
02.semn.jpg (16.97 KiB) Vizualizat de 3362 ori
01.epolet.jpg
01.epolet.jpg (107.76 KiB) Vizualizat de 3362 ori
crawling back to my corner...
UnkleTitus
**
**

Mesajde buzynik » 14 Noi 2012, 20:54

UnkleTitus scrie:Va salut d-le Nik! Am gasit ceva despre semnul dvs. de arma. E din armata rusa, Corpul de ingineri, conform unui opis din 1954. Aveti mai jos extras din tabelul acela o poza cu un epolet de inginer-colonel, alta cu semnul de arma si alta cu titlul normativului respectiv. Asta ca sa ne dam seama cat de fina era ingineria in URSS in vremea aia - lucra cu toporu' nu cu compasu' ca la noi..:) Sper sa va fie de folos. Va salut!
...multumesc pentru detalii.... :lol: O seara deosebita -Nik
buzynik

Mesajde sorin70 » 15 Noi 2012, 08:56

UnkleTitus scrie:Va salut d-le Nik! Am gasit ceva despre semnul dvs. de arma. E din armata rusa, Corpul de ingineri, conform unui opis din 1954. Aveti mai jos extras din tabelul acela o poza cu un epolet de inginer-colonel, alta cu semnul de arma si alta cu titlul normativului respectiv. Asta ca sa ne dam seama cat de fina era ingineria in URSS in vremea aia - lucra cu toporu' nu cu compasu' ca la noi..:) Sper sa va fie de folos. Va salut!

Ingineri sau genisti ?
sorin70

Mesajde UnkleTitus » 15 Noi 2012, 14:23

sorin70 scrie:Ingineri sau genisti ?

Va salut Dle Sorin! Eu cred ca sunt ingineri aia, e derutant, asa imi pare si mie. E derutanta simbolistica astora. Dar mai jos aveti din acelasi tabel extrase ale altor arme 'inrudite', care ne-ar putea deruta in aceeasi masura:

01. unitati drumari (constructii infrastructura) - darozhnyie chastye;
02. feroviari si telecomunicatii militare ?- zheleznaya daroga voyska * vaienyie saabshinaya; (desi aveau separat si transmisionisti)
03. unitati pontonieri - pantonye chastye;
04. unitati sappeuri (minare-deminare) - sapeornaye chastye;
05. electricieni (!) - yelektrotehnicheskye chastye;
06. protectie chimica - himicheskoy zashity;
07. unitati topografi militari - vaienayie topograficheskaye chastye;
08. serviciul tehnic aviatic - inzhinierna-aviatzonaya sluzhba;
(va facui un colaj mai jos)
Incurcatura dracu'..:) Ale noastre sunt clare de tot.
Aveau unitati numeroase si isi permiteau sa le hiper-specializeze. La noi, genistii -saracii- faceau cam de toate, poduri, pontoane, obstacole, minare-deminare, cam ca trupele de pionieri nemtesti, cred. La astia erau mai specializati, ca aveau de unde sa aleaga. Vedeti ca aveau si electricieni specializati ca atare in unitati, ca toate
armatele mari: USA, UK, Canada, Germania.
Intr-adevar, din punct de vedere heraldic, anumite unitati sunt tributare simbolurilor din secolul 19, parerea mea, unde topoarele erau asociate cu inginerii si genistii, am vazut asta pe niste nasturi/paftale/ledunci tariste. De aici si
comicaria cu topoarele, in anul 1954. Dar dupa aia s-au schimbat, le-au adus 'la zi' un pic, prin anii 60, odata cu croiala uniformelor. Atat ma duse capu', atat gasii. :) Sper sa fie de folos.
Va salut, domnilor!
Fisiere atasate
colaj.jpg
colaj.jpg (232.86 KiB) Vizualizat de 3192 ori
crawling back to my corner...
UnkleTitus
**
**

Inapoi la Ordine, medalii si insemne militare