identificare insemn

Discutii - ordine, medalii si insemne militare

Moderatori: vlahul, berserkr, Alex

identificare insemn

Mesajde dodyory » 04 Oct 2012, 20:25

Buna ziua,

As dorii sa aflu mai multe detalii legate de insemnul de mai jos:
Fisiere atasate
DSC08474.JPG
DSC08474.JPG (191.98 KiB) Vizualizat de 2444 ori
dodyory

Mesajde UnkleTitus » 11 Oct 2012, 22:17

Va salut! O umila parere despre piesa - stiam de simbol de ceva vreme, l-am gasit cautand despre insignele poloneze. Au polonezii niste insigne regimentale de mi se pune nod in gat: superbe, bogat ornamentate si foarte multe, aproape la fel de multe ca francezii si englezii si aproape la fel de frumoase ca cele tariste. Imi ramasese in minte imaginea si iata ce am gasit acum pentru dvs. E vorba despre un simbol heraldic al Varsoviei (stiu ca e bizara asocierea cu o sirena!) insa simbolul apare frecvent in heraldica orasului, dar si pe insemnele Corpului 2 de Armata Varsovia, exista din ce am gasit si ceva imagini cu sirena pe insigne regimentale ori semne de arma, dar si pe insigne civile, comemorative etc. Insa nu-s sigur ca e semn de arma ori piesa neaparat militara. Lesii ii spun 'syrenka' si pare un simbol indragit si omniprezent in Varsovia. Sper sa fie utila informatia si nu prea tarzie..:)

http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... 9&t=127175

Si mi-am permis sa va fac un mic montaj de imagini cu acest simbol. Enjoy it! :D
Fisiere atasate
Syrenka badges montage.jpg
Syrenka badges montage.jpg (196.55 KiB) Vizualizat de 2279 ori
crawling back to my corner...
UnkleTitus
**
**

Mesajde iason » 11 Oct 2012, 23:05

Interesanta referinta dvs, insa nu am inteles ce legatura are topicul din http://forum.axishistory.com/viewtopic. ... 9&t=127175 unde apar doar, cateva comune medalii poloneze?
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
iason

Mesajde UnkleTitus » 12 Oct 2012, 01:51

Eram sigur ca nu scap de o prima observatie!..:) Doar ca nu stiam precis cine o sa fie. Salut cu respect Acvila Iasoniana si cu umilinta va spun ca pe la mijlocul paginii respective, autorul postarii ne arata nu doar medaliile lu' tataia plus cateva panglici si epoleti, ci si 2 insigne pe care le descrie ca "Badges 'Polish 2nd Corps 'Syrenka' mermaid", probabil din acelasi lot de familie. Baiat pe care-l invidiez cu aceasta ocazie, daca e onest in poveste.
Profit de spatiu si pentru ca nu stiam oricum unde e mai nimerit sa spun cateva cuvinte de introducere o fac aici.
Ma numesc Titus, sunt din Craiova, am 38 de ani si ca mai orice om la varsta asta, ca sa evit dezastrul mid-life crisis-ului, ma consider in mod nobil si ferice salvat de la esuarea totala de aceasta boala minunata: colectionatul. Am inceput in copilarie, ca mai toti, cu filatelie si cateva insigne, ceva monede & bancnote, apoi machete aero, reviste, etc. Evident, intr-o evolutie comuna si sanatoasa, zic, prin preajma varstei de 18 ani m-am indepartat de pasiunea asta, fara a instraina obiectele insa, iar acum 3-4 ani am reinceput sa ma apropii cu fanatism sporit si mi-am deschis si alte directii de colectionat. E adevarat, se pare, daca pui 'goanga' la conservat, peste ani nu devine doar mai mare si mai vorace ci face si pui, si iaca asa m-am trezit in si mai mare belea: imi plac si mai multe chestii, am capatat multe cunostinte in domenii varii dar conexe, am mai si adaugat sporadic ceva piese, mi-am facut si cativa amici impatimiti de te-miri-ce. Acum strang sistematic/organizat si documentat (insa rar din cauza pungii) mai multe chestii: nasturi de uniforme militare si nu numai, paftale militare, insigne militare/politice/organizatii, camere foto in special sovietice, fotografii vechi, dar si cand pot si ce pica, fara o arie de focus - timbre, monede, bancnote, fiindca sunt prea mic la punga sa fiu focalizat si mofturos, si prea mare la suflet ca sa nu ma bucur si de-o tinichea banala din circulatie de acum max. 2 ani..:)
Evident ca m-am ars nasol la inceput, nici acum nu-s fool-proof insa imi amintesc cu simpatie de entuziasmul meu de prin centrul vechi din Bucuresti, prin 2007, cand am cumparat fericit niste 'bilete' chinezesti, indoneziene, unguresti si croate, ultra-banale cu 60 de lei, care nu faceau mai mult de 20-25... Iar la final, tipa mi-a dat cu un aer magistral si pretios (pentru cat fusesem de prost si ca sa mai vin, evident) si un dolar mototolit de prin anii 80 cred, insa inserat cochet intr-o tipla, si-mi zice "Cadou!", ca italianul ala fraudulent care facea teleshopping sarlatanesc prin '96, daca vi-l mai amintiti - ala cu inele si giuvaeruri... hhahahhaha, ma scuzati. In fine, am realizat ca e o lume extraordinara, foarte animata si plina de rasplati materiale dar mai ales spirituale DACA faci slalom printre ori abstractie de cateva chestii:
* nociva si contraproductiva lipsa de scrupule a negustorilor fata de novici (sub-supra evaluare dupa caz, falsuri, povesti, fantezii);
* rautatile si atitudinea superioara a celor care doar cunosc/strang, nu si vand sistematic, categorie care e admirabila si respectabila pt. ce stiu si poseda, insa uneori 'omoara' pasiunea bibanilor prin aerul ultra-doct si prea-pedagogic, si din pacate sunt ca o goarna de garnizoana la ureche;
* invidia nociva, care duce la galceava, animozitati, puncte moarte in conversatie. Caci exista si o invidie copilareasca, benigna, care e chiar un motor bun de te perfectiona, a invata si a acumula mai departe pentru ca e intretesuta cu admiratie si respect. Cea din urma, parerea mea, e ceea ce simt ori de cate ori posteaza Dnii Ciuplea, iason, ricky, boonicutza, simaky si altii, multi altii.
In alta ordine de idei, tin sa va multumesc pentru miile de ore minunate petrecute aici (de 3 ani va citesc zilnic, uneori intru si de 4-5 pe zi), in tacere si umbra, citindu-va opiniile, luandu-mi notite cu site-uri utile si info despre ce sa fac si ce sa nu fac in materie de gestionare, informare, achizitie, restaurare, conservare, am invatat sa mai identific falsuri, perioade, genuri, tipuri, preturi relative, am invatat ca in ciuda miilor de cataloage exista piata mai presus de toate cartile si predictiile, ca exista crize mondiale si personale (sic!) asteptari si rezultate in materie de pret, etc. Am descoperit ca exista si tineri pasionati, ceea ce nu speram, desi poate prea putini, am intalnit si colectionari veterani - adevarati dinozauri respectabili. Nici nu stiti cate ore dupa ce citeam postarile dvs. visam cu ochii deschisi la panouri, clasoare si albume ticsite cu obiecte minunate... Sau de cate ori am balit pe tastatura la cate vreo piesa 'Ciupleana', 'Simakiana', ori ale lui Yulian (pe care-l salut cu drag desi nu ne cunoastem defel, si al carui spirit impaciuitor si productiv l-am admirat mereu aici!)... Cel mai mult m-a insufletit topicul despre superbele piese 'de frunte' RPR-iste, pe care l-am frunzarit de sute de ori si inca mai sper ca va fi imbogatit, sau cel despre semnele de arma RPR/RSR. Multi dintre dvs, cei avansati, nici nu realizati probabil cat de mult ne ajutati pe astia, bibanii. Admir eforturile voastre de a tine in viata acest forum, in ciuda crizei si indolentei, si am realizat in ani cat de mult v-ati zbatut pana si cu revista ori alte intiative, efortul de organizare si igienizare forumista al lui Aldor, vlad si altii. Trebuie sa amintesc ca am ras copios citind epigrama epica (la propriu si la figurat) a lui Basil, parca asa se numea userul. Fabuloasa! Cred sincer ca ar merita pusa pe frontispiciul siteului. Va sunt recunoscator pentru linkuri, info, poze si discutii. Pentru toate aceste lucruri minunate si imboldul ce mi l-ati creat VA MULTUMESC DIN INIMA!
Imi cer iertare pentru mormanul de cuvinte, insa eram 'statut' si ganditi-va ca va cunosc de 3 ani!...:) Trebuiau spuse candva.
...ma retrag umil in patratica mea...
crawling back to my corner...
UnkleTitus
**
**

Mesajde claus » 15 Oct 2012, 20:23

Bine ati venit pe forum, si felicitari pentru randurile frumoase.
claus

Mesajde EUXIN RO » 15 Oct 2012, 23:19

Si noi i-ti multumim Titus
DACHII PREA VECHE A LOR LIMBĂ OSEBITĂ AVÂND, CUM O LĂSARĂ, CUM O LEPĂDARĂ AŞA DE TOT ŞI LUARĂ A ROMANILOR, ACEASTA NICI SĂ POATE SOCOTI NICI CREDE.
(C.Cantacuzino)
EUXIN RO

Mesajde cuburo83 » 15 Oct 2012, 23:53

desi il folosesc demult nu am privit niciodata forumul ca dumneavoastra. va multumesc ca mi'ati sters ochelarii ! cu respect valentin
diversitatea, cunoasterea si toleranta fac lumea mai frumoasa!
cuburo83

Inapoi la Ordine, medalii si insemne militare