Ordinul Meritul Cultural Mihai I - Comandor!!

Discutii - ordine, medalii si insemne militare

Moderatori: vlahul, berserkr, Alex

Ordinul Meritul Cultural Mihai I - Comandor!!

Mesajde vasilescustefancristian » 17 Dec 2012, 16:35

Buna ziua!
Daca cineva este interesat de aceasta comandorie, rog sa ma contacteze pe PM!
Piesa este din argint, cu marcaj pe inel!
Fisiere atasate
P1010027.JPG
P1010027.JPG (262.66 KiB) Vizualizat de 4971 ori
P1010032.JPG
P1010032.JPG (403.85 KiB) Vizualizat de 4971 ori
vasilescustefancristian
**
**

Ordin fals !

Mesajde Cristian Ciuplea » 24 Ian 2013, 00:24

Cel putin coroana este groaznica !
Curiosity Killed The Cat !
Cristian Ciuplea

Re: Ordin fals !

Mesajde Mateiciuc » 24 Ian 2013, 03:18

Cristian Ciuplea scrie:Cel putin coroana este groaznica !

Dle ciuplea da chiar exagerati! dvs sunteti pus aici sa criticati piesele altora?
La piesele dvs va comentat cineva ceva legat de stare sau de pret? Chiar nu va puteti abtine?

Aldorus scrie:
Doresc sa reamintesc tutoror ce scrie in primul topic din aceasta sectiune:

Cei care cititi anunturile de vanzare publicate de altii - evitati comentariile inutile pe marginea pretului cerut, chiar daca acesta este exagerat! Daca nu sunteti interesat de piesa sau piesele respective, atunci mai bine nu scrieti nimic.

:merci:
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
Mateiciuc

Mesajde cirligb » 24 Ian 2013, 14:15

Mateiciuc scrie:
Cristian Ciuplea scrie:Cel putin coroana este groaznica !

Dle ciuplea da chiar exagerati! dvs sunteti pus aici sa criticati piesele altora?
La piesele dvs va comentat cineva ceva legat de stare sau de pret? Chiar nu va puteti abtine?

Aldorus scrie:

Cei care cititi anunturile de vanzare publicate de altii - evitati comentariile inutile pe marginea pretului cerut, chiar daca acesta este exagerat! Daca nu sunteti interesat de piesa sau piesele respective, atunci mai bine nu scrieti nimic.

Nu ar trebui mentionat un pret ca sa fie anunt de vanzare? Si comentariul nu este despre pret.

Iar daca ar fi mentionat un pret pe mine unul ma intereseaza sa stiu daca coroana este groaznica sau nu. Poate si pe altii..
cirligb

Ordin cu COROANA urata !

Mesajde Cristian Ciuplea » 24 Ian 2013, 14:29

Signore Mateiciuc,

questo e un falso, tutto !

De ce nu ramaneti la numismatica ?
Acolo aveti sanse de " promovare " !

Multumesc de intelegere din partea tuturor !
Curiosity Killed The Cat !
Cristian Ciuplea

Mesajde tripleseven » 24 Ian 2013, 14:38

Mateiciuc scrie: Dle ciuplea da chiar exagerati! dvs sunteti pus aici sa criticati piesele altora?

Aldorus scrie:

Domnule Mateiciuc,
haideti sa fim corecti, toata lumea si-a dat seama intre timp ca nu il prea simpatizati pe dl. Ciuplea! Facand abstractie de asta , nu stiu daca va aduceti aminte, dar el a fost singurul care v-a identificat placheta si si-a dedicat din timpul lui pentru a va cauta una similara.. probabil ca in cazul acesta interventia dansului nu a mai fost asa de ...enervanta!
In alta ordine de idei, domnul Vasilescu a postat piesa pe un forum de numismatica unde se abordeaza si tematici faleristice si cred ca este constient ca vor aparea critici...pt ca la urma urmei este un FORUM!!!
Domnul ciuplea nu a facut o remarca asupra pretului ci asupra piesei!
Contrar multor colegi de forum care se limiteaza numai la "eventual un pretz daca se poate " si "multumesc", domnul Ciuplea a ajutat pe multi dandu-le sfaturi pertinente.

Nu pot spune ca sunt mereu de aceeiasi parere cu dl Ciuplea, sau ca agreez 100% modul lui de abordare a discutiilor dar asta nu inseamna acuma ca stau sa il vanez si sa ii "dau in cap" de fiecare data cand posteaza ceva ce nu-mi place!!!
tripleseven

Mesajde cirligb » 24 Ian 2013, 14:48

In plus posesorul stie ca este un fals si testeaza piata de "nepriceputi".

Nu este prima data cand Dl Ciuplea este subtil cand remarca un fals.

Este o vorba in popor: "Nu te arunca ca stiuca la lingurita!".
cirligb

Mesajde Bofana » 24 Ian 2013, 17:38

Eu unul sunt fan Dl Ciuplea!

Datorita dansului am evitat sa cumpar multe falsuri. deci, mai bine sa te corecteze cineva si sa ramai cu banii in buzunar, decat sa te pricopsesti cu ceva falsuri!!!
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
Bofana

Mesajde Mateiciuc » 24 Ian 2013, 23:44

Buna seara,

Stimati colegi al forumului daca dl Ciuplea ar fi scris fara ''ocolisuri'' ca piesa dl vasilescu este falsa, atunci as fi inteles discutia si nu m-as mai fi amestecat. Dar pentru mine cuvantul GROAZNICA m-a facut sa inteleg cu totul altceva, cred ca stiti la ce ma refer. Si totusi daca cineva spune ca piesa dl X este un fals, ar fi corect sa si demonsetreze acest lucru mai detaliat....asa poate in viitor si eu si alti colegi pot avea sanse mai mari la promovare in faleristica. N-as putea sa nu recunosc ca dl Ciuplea ma ajutat de cateva ori la identificarea unor piese, i-am multumit intodeauna si-i multumesc si-n viitor daca o va mai face. Numai ca il rog sa-mi scrie in limba romana pentru ca eu nu ma cred in nici un caz italian. In final ca sa fiu inteles de ce am comentat, va rog sa-mi spuneti stimati faleristi cum v-ati fi simtit daca careva dintre voi ar fi postat aici o piesa pentru a o vinde, iar dl X ar fi scris un simplu ''este groaznica'' sau ''este falsa''. Este util sa se dea si motivele falsului, poate nici vanzatorul nu stie ce vinde. Iar daca am fi mai detaliati si putini mai toleranti (cativa colegi) in raspunsuri cred ca nu s-ar ajunge la asemenea discutii neplacute.

Ca sa inchei discutia, vreau sa spun ca niciodata nu am intentinat sa vanez pe cineva, va multumesc! O seara linistita tuturor.
(chiar si celor care nu-mi sunt FANI)
"Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii."
Mateiciuc

Inapoi la Ordine, medalii si insemne militare