Insemn Regimentul Ioan Voda cel Cumplit

Discutii - ordine, medalii si insemne militare

Moderatori: vlahul, berserkr, Alex

Insemn Regimentul Ioan Voda cel Cumplit

Mesajde boonicootza » 30 Ian 2013, 18:17

Am achizitionat de curand insigna din imagini, care, pe siteul Traditie Militara e identificata ca insemnul Regimentului 3 Graniceri "Ioan Voda cel Cumplit"
In cautarile mele pe internet am dat peste o carte editata in 1938 - Istoricul Regimentului 69 Infanterie "Ioan Vodă cel Cumplit".

Stie cineva al carui regiment este de fapt insemnul?

Cum erau purtate aceste insemne? Ca o insigna sau ca un semn de arma pe epolet?

Dimensiuni: 43mm x 35 mm. Insigna este din argint masiv, fara marcaje, destul de groasa, aproximativ 2 mm.

Cel care mi-a dat-o mi-a spus ca ar fi avut o panglica care s-a deteriorat si ar fi aruncat-o. Nu stiu daca e adevarat sau nu.

Imagine Imagine Imagine

Multumesc.
boonicootza

opinie

Mesajde gaginiuc » 31 Ian 2013, 00:07

Avand in vedere modul de prindere, respectiv doua cleme, opinez ca se purta pe epolet ca semn de arma. La piesa in cauza una din cleme este rupta.
Acest sistem de prindere nu este specific insignelor, ci asa cum am mai zis, este specific semnelor de arma.
gaginiuc

Re: opinie

Mesajde berendei » 31 Ian 2013, 00:27

gaginiuc scrie:Avand in vedere modul de prindere, respectiv doua cleme, opinez ca se purta pe epolet ca semn de arma. La piesa in cauza una din cleme este rupta.
Acest sistem de prindere nu este specific insignelor, ci asa cum am mai zis, este specific semnelor de arma.

eu cred ca este o singura clema lipita la ambele capete. nu are cum sa fie semn de arma. mi se pare un insemn prea complicat pentru un simplu semn de arma de pus pe epoleti. mai ales ca detinatorul spune ca este argint.

si eu sunt curios sa aflu ce este exact de la membrii mult mai experimentati ai acestui site. poate vedem chiar niste fotografii.
berendei

Mesajde boonicootza » 31 Ian 2013, 13:58

Multumita lui Kepi de pe forumul 6 Dorobanti am aflat ce-i cu insemnul:

Într-un fel toată lumea are dreptate... :)

Prin Decretul Regal nr. 3011 din 25 august 1931 Regimentul 69 infanterie, cu reşedinţa la Suceava, a primit denumirea "Ioan Vodă cel Cumplit", fără a i se desemna nici un cifru sau însemn specific...

În urma reorganizării armatei din februarie 1938, acest regiment de infanterie a fost desfiinţat, denumirea fiind preluată de Regimentul 3 grăniceri, din Cernăuţi.

Prin Decretul Regal nr. 4000 din 7 noiembrie 1939, Regimentul 3 grăniceri "Ioan Vodă cel Cumplit" primeşte însemnul de care vorbeşte "boonicootza". Însemnul respectiv trebuia să aibă dimensiunile 34 x 42 mm şi se purta pe epoleţi şi contraepoleţi, fiind confecţionat din metal alb pentru ofiţeri şi din metal galben pentru subofiţeri şi trupă.

Fiind însemn de armă, insigna respectivă nu ar fi trebuit să aibă nici o panglică, că nu-i decoraţie... :-/

:)
boonicootza

Mesajde simaky » 31 Ian 2013, 21:24

va prezint un alt caz in care pe spatele insemnului nu erau 2 clame ci o singura lamela ... si se purta cu panglica !?
Fisiere atasate
1900 - Regimentul 2 Vinatori - Regina Elisabeta.jpg
2
1900 - Regimentul 2 Vinatori - Regina Elisabeta.jpg (48.42 KiB) Vizualizat de 2187 ori
1900 - Regimentul 2 Vinatori - Regina Elisabeta - cu panglica.jpg
1
1900 - Regimentul 2 Vinatori - Regina Elisabeta - cu panglica.jpg (27.72 KiB) Vizualizat de 2187 ori
simaky

Inapoi la Ordine, medalii si insemne militare