Identificare insigna

Discutii - ordine, medalii si insemne militare

Moderatori: vlahul, berserkr, Alex

Identificare insigna

Mesajde iason » 27 Aug 2013, 20:22

Rog pe colegi sa se exprime asupra acestei insigne.
Multumesc.
Fisiere atasate
P1220761.JPG
P1220761.JPG (457.97 KiB) Vizualizat de 6671 ori
P1220768.JPG
P1220768.JPG (188.15 KiB) Vizualizat de 6671 ori
P1220769.JPG
P1220769.JPG (228.01 KiB) Vizualizat de 6671 ori
P1220764.JPG
P1220764.JPG (228.81 KiB) Vizualizat de 6671 ori
P1220763 (1).JPG
P1220763 (1).JPG (473.42 KiB) Vizualizat de 6671 ori
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
iason

Mesajde iason » 27 Aug 2013, 20:23

Si aversul.
Fisiere atasate
P1220767.jpg
P1220767.jpg (302.45 KiB) Vizualizat de 6670 ori
iason

Mesajde tripleseven » 27 Aug 2013, 21:13

Interesanta piesa, felicitari, o(le) vad pt prima data :shock:

Personal, vad 2 posibilitati si anume:
a - 2 piese diferite, lipite!
b - un fel de insigna de 7 ani data numai in anul 1939 !

Daca este cazul unei singure piese atunci este atipica si unica mai ales ca este o piesa relativ mare! Momentan imi vine in minte numai o piesa romaneasca cu talpa care poate fi folosita pe ambele parti(scan) si este mica!

Personal tind pt varianta cu 2 piese diferite imbinate din cine stie ce motiv!
Fisiere atasate
cp.jpg
cp.jpg (41.67 KiB) Vizualizat de 6641 ori
tripleseven

Mesajde simaky » 28 Aug 2013, 01:00

mai sunt si alte insigne romanesti cu "2 fete"
cea mai cunoscuta e insigna Colegiului Medicilor din anii 30

si de ce nu ar fi chiar asa insigna ? din 2 bucati ?
medicii care ajungeau sa lucreze 7 ani in acelasi spital erau foarte putini, de obicei erau repede avansati, iar numarul lor nu era prea mare !
posibil sa fi fost facuta special pentru vre-un general

nu vad rostul unei piese jubiliare batute in 1939 ... ar jubila 21 ani de activitate a spitalului ???
Fisiere atasate
P1010096.JPG
av
P1010096.JPG (47.59 KiB) Vizualizat de 6592 ori
1930-40 - Colegiul Medicilor din Romania x3rv.JPG
cmr
1930-40 - Colegiul Medicilor din Romania x3rv.JPG (92.7 KiB) Vizualizat de 6596 ori
1920-30 - Soc Caritatea Bucuresti - Tip 2 rv.jpg
r
1920-30 - Soc Caritatea Bucuresti - Tip 2 rv.jpg (40.7 KiB) Vizualizat de 6597 ori
1920-30 - Soc Caritatea Bucuresti - Tip 2 av.jpg
a
1920-30 - Soc Caritatea Bucuresti - Tip 2 av.jpg (51.1 KiB) Vizualizat de 6598 ori
Ultima oara modificat de simaky pe 28 Aug 2013, 01:33, modificat 1 data in total.
simaky

Mesajde simaky » 28 Aug 2013, 01:28

o alta piesa
Fisiere atasate
1935 - Soc Bezalel r.jpg
rv
1935 - Soc Bezalel r.jpg (409.15 KiB) Vizualizat de 6587 ori
1935 - Soc Bezalel a.jpg
av
1935 - Soc Bezalel a.jpg (399.74 KiB) Vizualizat de 6587 ori
simaky

Mesajde tripleseven » 28 Aug 2013, 11:20

simaky scrie:mai sunt si alte insigne romanesti cu "2 fete"
cea mai cunoscuta e insigna Colegiului Medicilor din anii 30

si de ce nu ar fi chiar asa insigna ? din 2 bucati ?
medicii care ajungeau sa lucreze 7 ani in acelasi spital erau foarte putini, de obicei erau repede avansati, iar numarul lor nu era prea mare !
posibil sa fi fost facuta special pentru vre-un general

nu vad rostul unei piese jubiliare batute in 1939 ... ar jubila 21 ani de activitate a spitalului ???

Pai nici eu nu vad rostul unei insigne jubiliare de 21 de ani dar datele de pe ea o confirma ...asta ca ne place sau nu ;-)

Da, piesele cu Colegiul sunt cu 2 fetze, am uitat de ele ...celelalte doua nu le cunosteam, personal sunt interesat mai mult de insignele militare.

Sub aceasta forma mi se pare atipica deoarece pana la aceasta piesa nu am mai vazut o insigna mare romaneasca cu talpa! De obicei pt o buna fixare se foloseau acele(cu inchizatoare/carlig de fixare) sau agrafele. Eu o vad cam instabila...din cauza greutatii pe avers, este posibil sa cada din gaura de nasture/buton!
Dar nu exclud nimic, totul este posibil..chiar si teoria piesei pt un general.
tripleseven

Mesajde babanezu » 28 Aug 2013, 12:24

tripleseven scrie:Pai nici eu nu vad rostul unei insigne jubiliare de 21 de ani dar datele de pe ea o confirma ...asta ca ne place sau nu ;-)

nu cred ca este jubiliara de 21 de ani insa o logica intre toti anii de pe insigna exista

În noua configuraţie ansamblul este cunoscut ca „Spitalul de Trupă” la 1900, revenind la 1903 sub denumiri separate de „Spitalul Mare Militar” şi „Spitalul Mic Militar”. Preluat de armata română după 1 decembrie 1918 „Spitalul Militar din Alba Iulia”, va primi într-un cadru solemn, în 1932 denumirea de „Spitalul Militar Medic General Dr. Carol Davilla”.
babanezu

Mesajde banivechi » 28 Aug 2013, 19:58

Pai daca nu vedem rostul unui "jubileu" de 21 ani de ce nu ne mira atunci existenta insignelor de 7 ani? Nu a observat nimeni ca 7 x 3 = 21?
Logica imi spune ca e vorba de cineva la a treia aniversare de cite 7 ani. Continuind, nu cred ca multi doctori au avut 21 ani de activitate, poate doar medicul sef/comandantul. In acest caz, insigna a fost facuta special pentru persoana respectiva, deci ar trebui saa fie unicat. Parerea mea!
banivechi

Mesajde iason » 28 Aug 2013, 23:22

Accept felicitarile colegului tripleseven,nu pentru posesia piesei ci pentru poze.Insigna a facut parte dintr-un lot mai marisor,care mi s-a oferit la un pret,am refuzat deorece nu m-a atras in mod special ceva anume ( prefer sa-mi pastrez economiile pentru zeige,d-ul tripleseven stie ce vreau sa spun : ) ).Ulterior loltul s-a vandut cu un pret,semnificativ mai mare,si spun asta ca deja se aud multe si se pun multe cum unii cunosc.
Cat despre insigna, am vrut sa aflu mai multe decat deja stiam,ca face parte din 2 bucati diferite, se vede altfel si lipitura aia grosolana.D-ul tripleseven a nimerit-o si pe asta.Aversul face parte intradevar dintr-o insigna regimentala,care este rara,dar reversul cel probabil a fost un buton cu talpa.Insigna originala va aparea intr-un catalog de decoratii/ordine si insigne romanesti ,cat de curand.
iason

Mesajde scripophilyro » 29 Aug 2013, 09:26

Frumos mod de a dezavua o piesa pe care ai fi putut sa o obti. "Originalul va aparea intr-un catalog....". Din necunoastere sau rea vointa, incepem sa blamam ce nu am putut obtine. In primul rand imaginile ti-au fost prezentate in privat si ai fost prima persoana. Acum daca tot nu ai putut achizitiona piesa, din vina ta, incepi o campanie, chipurile de informare, dar cu alt scop. Demonstreaza ca este un fals, tot cu imagini si eventual si vreo ordonanta, dar nu improsca cu noroi. Cat despre lipitura, aici este o poveste. Ia vezi cine mai poate face o astfel de lipitura in zilele noastre. Nu mi se pare corect modul in care pui problema. In fond este treaba proprietarului. Poae ca vrea sa si-o agate de butoniera. Oricum este un unicat si cineva a stiut sa-l aprecieze.
scripophilyro
nou in forum
nou in forum

Mesajde iason » 29 Aug 2013, 10:25

scripophilyro scrie:Frumos mod de a dezavua o piesa pe care ai fi putut sa o obti. "Originalul va aparea intr-un catalog....". Din necunoastere sau rea vointa, incepem sa blamam ce nu am putut obtine. In primul rand imaginile ti-au fost prezentate in privat si ai fost prima persoana. Acum daca tot nu ai putut achizitiona piesa, din vina ta, incepi o campanie, chipurile de informare, dar cu alt scop. Demonstreaza ca este un fals, tot cu imagini si eventual si vreo ordonanta, dar nu improsca cu noroi. Cat despre lipitura, aici este o poveste. Ia vezi cine mai poate face o astfel de lipitura in zilele noastre. Nu mi se pare corect modul in care pui problema. In fond este treaba proprietarului. Poae ca vrea sa si-o agate de butoniera. Oricum este un unicat si cineva a stiut sa-l aprecieze.

Nu am obtinut-o ca nu am putut,doar ca nu am vrut.Nu?Stii foarte bine ce mi am dorit sa achizionez am reusit in proportie de 99%.Sa nu mai discutam ca de ani buni nu mai locuiesc in tara, asa ca multe lucruri imi scap, spre mare bucurie unora.Ca sa terminam cu povestea asta care probabil nu inrtereseaza prea multi de pe aici,te informez ca noul propietar al lotului cere pe insigna 3.000 euro (!!!),dar parerile colegilor cu experienta ( citeste mai sus ),au facut pe singurul potential cumparator sa stea pe banca lui..asa ca nu rost rautatile.
iason

Mesajde UnkleTitus » 29 Aug 2013, 17:24

Superba curiozitate, caci e un metis rar, nu altceva. Piesa e foarte interesanta si frumoasa. Se pare, insa, ca exista oricand, oriunde intreprinzatori care speculeaza foamea si pasiunea ardenta a unor colectionari cu bani. Si oricat de tampit ar suna ce spun acum, am convingerea ca acesti cetateni intreprinzatori vor face orice le sta in putinta sa 'nasca' piese nemaivazute, nestemate rarissime, desigur, cu topping de poveste eroica. Mai ales ca de vreo doi ani observ o goana acerba dupa regimentale, astea-s acum noua smecherie de avut. E firesc la cei cu vechime si posibilitati, deja au cam tot din medalii/ordine/insigne banale. Acuma, va rog sa ma iertati, nu vreau sa supar pe nimeni, dar dupa umila mea parere piesa frontala nici nu cred ca a fost vreodata in viata ei insigna. Asa imi pare mie. Nu stiu ce-o fi fost, poate placheta/cabochon pe vreo placheta, ori cine stie?! Si probabil un cetatean a lipit aceasta piesa de adevarata insigna/butoniera cu tematica inrudita si a creat o piesa noua...
In primul rand e grosolana lipitura si de tip 'kalderash'. Nu cred nicicum ca asa 'prevedea'. Chiar daca e sa fie refacuta lipitura, tot e nefireasca, nu doar amatoriceasca. Apoi, dupa cum a zis cineva mai sus, o asemenea piesa pare grea si masiva, e nefiresc sa stea prinsa in rever, in butoniera, bazandu-se doar pe contra-piesa mica! Iar in cazurile mai rare - ilustrate de colegi - cu revers inscriptionat ori mai bogat gravat, iar nu tine... Una e sa scrie pe revers producatorul, ori o miniatura a aversului, si alta e sa fie asa de bogata. E clar, dupa mintea mea de biban, ca sunt doua piese (ne)inspirat imbinate.
Dar, inca o data, domnilor - mii de scuze ca ma bagai si eu in taina, atata doar ca ma intriga aceasta piesa. Si o admir, dar pe bucati..:) Bravo dlui Iason ca a cascat ochii si a mai intrebat si pe colegii cu experienta, in rest, sa asistam la reprosuri adolescentine de tipul 'mi-ai stricat susta!'... Asa ceva...
Din patratica mea asa se vede. Respect, domnilor!
crawling back to my corner...
UnkleTitus
**
**

Mesajde Bofana » 29 Aug 2013, 17:39

Am doar o singura intrebare logica - daca insigna ar fi fost buna, unde ar fi fost purtata ? In viata mea nu am vazut regimentala fara sistemul de prindere normal, de insigna, cu ac...
Unleash the PIG within yourself and you will be more human this WAY!
Bofana

Inapoi la Ordine, medalii si insemne militare