Ordinul Carol I la ebay

Discutii - ordine, medalii si insemne militare

Moderatori: vlahul, berserkr, Alex

Ordinul Carol I la ebay

Mesajde Kastor » 05 Sep 2013, 12:15

http://www.ebay.com/itm/121170795355?ss ... 1431.l2649

http://www.ebay.com/itm/121170772027?ss ... 1431.l2649

Neobisnuit sa apara asemenea piese pe ebay.Ce parere aveti, la ce pret se vor vande?
Kastor

Mesajde T.M.T. » 05 Sep 2013, 20:27

Da. Aveti dreptate. Este neobisnuit ca un asemenea set sa apara pe Ebay. Insa actualul proprietar, probabil, isi doreste o vanzare rapida, fara sa apeleze la o casa de licitatii.
Mai exista un set de mare cruce la cutie, foarte frumos, care va fi vandut in aceasta toamna. Domnul Iason cred ca-l urmareste cu interes.
Si mai exista si alte piese tot ale Ordinului Carol de vanzare. Cam multe pentru aceasta perioada dar proverbul spune: ... toamna se numara bobocii ... :D
T.M.T.

Mesajde iason » 05 Sep 2013, 20:43

T.M.T. scrie:Da. Aveti dreptate. Este neobisnuit ca un asemenea set sa apara pe Ebay. Insa actualul proprietar, probabil, isi doreste o vanzare rapida, fara sa apeleze la o casa de licitatii.
Mai exista un set de mare cruce la cutie, foarte frumos, care va fi vandut in aceasta toamna. Domnul Iason cred ca-l urmareste cu interes.
Si mai exista si alte piese tot ale Ordinului Carol de vanzare. Cam multe pentru aceasta perioada dar proverbul spune: ... toamna se numara bobocii ... :D

Daca m-ati pomenit nu am cum sa nu raspund..:)
Foarte corect ,in perioada aceasta Ordinul Carol apare ca o Stea sau Coroana Romaniei..Recent s-a vandut si ceva pe site ul canadian emedals , care ridica anumite semne de intrebari totusi.Despre piesele la ebay,probabil domnul Ibar Avsar,s-a saturat sa vada Ordinul, stand de ceva vreme la pravalia lui in Constantinopol,si a hotarat s-l vanda pe ebay.Intrebarea este de la 12.000 de euro cat era pretul la pravalia lui,cat vrea sa obtina acum...Deja a primit 7.000 sa-l scoata din licitatie,dar nu i-a convenit suma.
Cine nu cunoaste si nu stie ca nu cunoaste este un idiot.Lasa-l!
Cine nu cunoaste si stie ca nu cunoaste,vrea sa invete.Invata-l!
Cine cunoaste si stie ca cunoaste este un intelept.Urmeaza-l!
iason

Mesajde Kastor » 07 Sep 2013, 00:37

Constantinopol? :shock:
Kastor

Mesajde Marius.Stoica » 07 Sep 2013, 02:21

Omul a spus "Constantinopol" pentru ca pur si sipmplu reprezinta simbolul de baza al fostului imperiu ottoman. Se subintelegea din context...sau cel putin eu am "subinteles" ceea ce s-a vrut a spune...
Marius.Stoica
**
**

Mesajde iason » 07 Sep 2013, 11:30

Kastor scrie:Constantinopol? :shock:

Care ar fi problema???
iason

Mesajde Kastor » 07 Sep 2013, 20:00

N-ar fi vreo problema in mod special,m-am gandit pe moment ca mai corect s-ar potrivi Istanbul,denumire mai oficiala.Sunt convins ca si alti colegi sunt de acord cu aceasta parere.
Kastor

Mesajde capa » 07 Sep 2013, 20:48

Kastor scrie:N-ar fi vreo problema in mod special,m-am gandit pe moment ca mai corect s-ar potrivi Istanbul,denumire mai oficiala.Sunt convins ca si alti colegi sunt de acord cu aceasta parere.

"Mai oficiala"? Cam cat de "mai oficiala"? 30% mai oficiala? 80%?

Alti colegi, printre care si eu, cred ca acest detaliu a fost clar exprimat de dl. Iason. De fapt putea sa foloseasca si termenul de Bizant, si tot s-ar fi inteles la ce se referea, fara a fi nevoie sa facem o discutie off-topic din asta.
"Investiția, băiete, nu înseamnă a da, ci a lua." - Restul e tăcere (2007)
capa

Mesajde Kastor » 07 Sep 2013, 20:57

Nu e vorba de procent, dar denumirea oficiala ( daca nu ma insel..)a capitalei Turciei este Istanbul si nu Constantinopol.
Kastor

Mesajde tripleseven » 07 Sep 2013, 21:24

M-am gandit sa fac un circuit...sa vizitez cateva din orasele Europei... Leningrad-ul...Karl Marx Stadt, Gheorghe Gheorghiu Dej.. iar la urma ma opresc in Orasul Stalin!!! Si daca imi ajung banii,poate mai trag o fuga si pana la Bombay si Saigon!
Obiectii?
tripleseven

Mesajde capa » 07 Sep 2013, 21:53

Kastor scrie:Nu e vorba de procent, dar denumirea oficiala ( daca nu ma insel..)a capitalei Turciei este Istanbul si nu Constantinopol.

Denumirea oficiala este İstanbul, nu Istanbul. Ce sa facem acum? Sa radem de lipsurile de cultura generala pe care le aveti?

Daca dl Iason era purtatorul de cuvant al guvernului/presedintiei vreunui stat as fi inteles actiunea asta de "show off". Dar suntem pe un forum cu colegi pasionati de numismatica si domenii conexe.

Sa facem pe desteptii aiurea e cam aiurea. Parerea mea, si, poate, a altor colegi.
capa

Mesajde iason » 07 Sep 2013, 21:57

tripleseven scrie:M-am gandit sa fac un circuit...sa vizitez cateva din orasele Europei... Leningrad-ul...Karl Marx Stadt, Gheorghe Gheorghiu Dej.. iar la urma ma opresc in Orasul Stalin!!! Si daca imi ajung banii,poate mai trag o fuga si pana la Bombay si Saigon!
Obiectii?

Pai, ce obiectii?Va plimbati unde doriti!De aceea si fostele orase comuniste care ati pomenit si-au schimbat numele ca sa fie lumea libera sa se plimbe unde doreste.:)
Revenind la "denumirile" si sincer imi pare rau ca am ajuns aici, decat sa discutam despre Ordinul Carol,cred ca unii colegi m-au inteles, altii probabil ca nu..
Ma adresez domnului Kastor,si i spun ca in Grecia, cand vorbim despre capitala Turciei,spunem Constantinopol sau cand dorim sa facem o excursie in capitala Turciei,spunem tot ca dorim sa vizitam Constantinopolul.Dvs, domnule Kastor,stiind (de la o veche tranzactie intre noi )ca sunteti din sudul tarii (Romaniei ), cand doriti sa faceti o vizita de ex.la Timisoara, cum spuneti, vreau sa ma duc in Timisoara sau in Temesvar?
Sper ca acum ma intelegeti..
iason

Mesajde Buf0n » 07 Sep 2013, 21:59

tripleseven scrie:M-am gandit sa fac un circuit...sa vizitez cateva din orasele Europei... Leningrad-ul...Karl Marx Stadt, Gheorghe Gheorghiu Dej.. iar la urma ma opresc in Orasul Stalin!!! Si daca imi ajung banii,poate mai trag o fuga si pana la Bombay si Saigon!
Obiectii?

Da, sunt ! "Trebe" cash`caval sa le vezi pe toate live ...io zic sa va rezumati la Tomis, Callatis , Gheorghe Gheorghiu Dej si poate vreo 2 ore pe la Sarmisegetuza...
Buf0n

Mesajde Raskolnikov21 » 07 Sep 2013, 22:03

Oricum capitala Turciei din cate stiu eu e Ankara, iar Istanbul este cel mai mare oras.
Raskolnikov21

Mesajde capa » 07 Sep 2013, 22:04

iason scrie:
Obiectii?

Pai, ce obiectii?Va plimbati unde doriti!De aceea si fostele orase comuniste care ati pomenit si-au schimbat numele ca sa fie lumea libera sa se plimbe unde doreste.:)
Revenind la "denumirile" si sincer imi pare rau ca am ajuns aici, decat sa discutam despre Ordinul Carol,cred ca unii colegi m-au inteles, altii probabil ca nu..
Ma adresez domnului Kastor,si i spun ca in Grecia, cand vorbim despre capitala Turciei,spunem Constantinopol sau cand dorim sa facem o excursie in capitala Turciei,spunem tot ca dorim sa vizitam Constantinopolul.Dvs, domnule Kastor,stiind (de la o veche tranzactie intre noi )ca sunteti din sudul tarii (Romaniei ), cand doriti sa faceti o vizita de ex.la Timisoara, cum spuneti, vreau sa ma duc in Timisoara sau in Temesvar?
Sper ca acum ma intelegeti..

Ma gandeam ca este aceasta situatie si chiar vroiam sa va intreb daca in Grecia se foloseste inca preponderent denumirea de Konstantinoúpoli. Multumesc pentru confirmare.
capa

Urmatorul

Inapoi la Ordine, medalii si insemne militare