"Colectionarul Roman" incotro?

Pareri, critici, sugestii, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

"Colectionarul Roman" incotro?

Mesajde Adminus Maximus » 05 Dec 2007, 19:11

Dupa cum ati observat revista apare la intervale destul de neregulate, zicem ca apare la o data anume si intarzie mereu, avem probleme cu materialele de publicat care in ultimul timp sunt din ce in ce mai putine, deci pe scurt: sunt probleme pe care daca nu le rezovam, atunci revista s-a putea sa dispara incet-incet.

Avem nevoie de o redactie, cateva persoane care
-stiu sa lucreze cu soft de editat reviste,
-cunostinte design
-cineva care sa adune date pentru o rubrica de "stiri, noi aparitii"

Cam atat deocamdata, pe scurt. Daca sunt pesoane care ar dori sa ne ajute, rog sa anunte aici. Ar mai fi cateva idei, pentru imbogatirea revistei, dar e devreme inca sa vorbim de ele.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde babanezu » 05 Dec 2007, 19:24

cred ca la partea cu " cunostinte design " va pot da o mana de ajutor in limita timpului disponibil

insa dupa cate stiu editarea revistelor se face in QuarkXpress la care trebuie sa recunosc ca nu ma prea pricep ( nu ca ar fi mare tehnologie )

in schimb daca aveti nevoie de grafica - creatie layout ( corel , photoshop , illustrator..etc ) cred ca pot da o mana de ajutor
babanezu

Mesajde dorelb » 05 Dec 2007, 20:00

ma bucur ca in sfirsit ati ajuns la ideea (pe care de altfel v-am sugerat-o de ceva timp) ca este necesar un colectiv redactional. dupa cum ati observat de la nr. 5 incoace am incercat sa va ajut scriind macar cite un articol pe numar. voi continua sa fac acest lucru incontinuare in limita timpului disponibil, si sper sa-mi gasesc timp pentru CR. va marturisesc ca am citeva articole in lucru, care necesita o documentare foarte serioasa, dar sper sa le pot duce la bun sfirsit.
Un colectiv redactional este foarte necesar la o revista fie ea si electronica. asa putem sti ce pregateste fiecare pentru urmatorul numar . apoi ar trebui sa ne propunem si o periodicitate a revistei pe care sa incercam sa o respectam. sunt multe de pus la punct...daca se doreste cu adevarat acest lucru. daca nu si revista va avea soarta... ANR. si sper sa nu stirnesc o furtuna cu aceasta afirmatie
dorelb

Mesajde muresanhd » 05 Dec 2007, 20:19

Ajut si eu. Incerc sa caut "stiri si noi aparitii". Pt. articole am cateva subiecte, nu neaparat legate de numismatica, cat evenimente istorice putin cunoscute, dar care ne-au influentat enorm istoria.
Pt dorelb: Aldor are nevoie de ajutor nostru, pe cand ANR-ul e la mila birocratiei :arhh: . Sper sa punem cat de curand sigla ANR in paginile revistei.
Zece oameni care-şi exprimă părerea în public sunt mai puternici decât alte sute de mii care tac.
Napoleon Bonaparte.
muresanhd

Mesajde Adminus Maximus » 05 Dec 2007, 22:01

Ce e cel mai important, cine se ofera sa ne ajute, va trebui s-o faca asta de fiecare data, pentru fiecare numar al revistei, deci trebuie sa putem conta pe aceea persoana de fiecare data.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde babanezu » 06 Dec 2007, 12:32

D-le Aldor ,

este destul de dificil sa-ti iei un astfel de angajament permanent , cel putin din punctul meu de vedere ( personal nu as vrea sa ma apuc de o treaba si mai tarziu " sa va las cu curu'n balta " , fara a avea un brief concret

ma refer aici la faptul ca trebuie sa stiu ce , cum , cand trebuie facut si ce trebuie facut ( vorbesc din prisma ajutorului pe patrea de design )

daca se poate mai multe detalii ...
daca va referiti doar la partea grafica , aranjat un text in pagina , prelucrat cateva imagini ci la sfarsit creat un PDF ...nu-i mare lucru ..cred ca se pote

..sau va referiti la partea in imbunatatire , concept ..al revistei
V-am pus o imagine cu o simulare aici :

http://www.freewebs.com/babanezu/colectionarulroman.htm

( am incercat sa pun imaginea aici insa nu am reusit cu toate ca are 60 Kb )
babanezu

Mesajde dorelb » 06 Dec 2007, 13:37

vad ca va pricepeti. un nucleu al revistei este necesar si chiar daca la un numar din CR unul din cei care vor fi in colectivul redactional nu poate fi disponibil nu ar trebui sa fie o problema prea mare.
dorelb

Mesajde Adminus Maximus » 06 Dec 2007, 14:21

babanezu scrie:D-le Aldor ,

este destul de dificil sa-ti iei un astfel de angajament permanent , cel putin din punctul meu de vedere ( personal nu as vrea sa ma apuc de o treaba si mai tarziu " sa va las cu curu'n balta " , fara a avea un brief concret

ma refer aici la faptul ca trebuie sa stiu ce , cum , cand trebuie facut si ce trebuie facut ( vorbesc din prisma ajutorului pe patrea de design )

daca se poate mai multe detalii ...
daca va referiti doar la partea grafica , aranjat un text in pagina , prelucrat cateva imagini ci la sfarsit creat un PDF ...nu-i mare lucru ..cred ca se pote

..sau va referiti la partea in imbunatatire , concept ..al revistei
V-am pus o imagine cu o simulare aici :

De ex. daca ne-ati putea face o coperta pt. revista in fiecare luna, ar fi excelent, ca din cate vad va pricepeti la grafica, si probabil nu v-ar lua prea mult timp.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde babanezu » 06 Dec 2007, 15:37

Cu multa placere

cu siguranta cateva ore pe luna le pot dedica pentru a face cateva propuneri de coperta

voi avea nevoie de cateva specificatii tehnice :

1. in ce format le doriti ( jpg , tif , psd , pdf )
2. dimensiunea paginii ( 210 x 297mm )
3. rezolutia ( 300 dpi )
4.formatul culorii ( RGB sau CMYK)
5.si lucrul cel mai important informatia care doriti sa apara pe coperta
( de genul " Numarul 13 , data , logo CR , www, etc )

adresa mea de mail o gasiti la profil

va pot trimite propunerile pe adresa : office @ transylvanian-numismatics.com ?
babanezu

Mesajde Adminus Maximus » 06 Dec 2007, 15:51

In curand ne apucam de treaba la nr-ul 13 al revistei, deci o sa mai revin cu detalii atunci. Ce o sa fie foarte important, ca fisierul sa fie cat mai mic, de genul zecilor de KB daca se poate. Dar cred ca cel mai bine o sa fie daca dicutam detaliile pe mail.
Imi puteti scrie bine-nteles pe adresa pe care ati mentionat-o.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde amonra » 06 Dec 2007, 16:31

O varianta pentru CR ar fi acumularea articolelor care apoi vor fi grupate intr-un numar al revistei. Articolele vor putea fi postate pe site, si atunci cand se intrunesc conditiile pentru inca un numar al CR, se creeaza noul numar.
Avantajul : articolele plagiate nu vor mai aparea in reviste, fiind detectate la timp.
Dezavantajul : Se va sti in mare ce va contine numarul viitor al CR.
Pecunia non olet.
amonra

Mesajde dorelb » 06 Dec 2007, 16:37

amonra scrie:O varianta pentru CR ar fi acumularea articolelor care apoi vor fi grupate intr-un numar al revistei. Articolele vor putea fi postate pe site, si atunci cand se intrunesc conditiile pentru inca un numar al CR, se creeaza noul numar.
Avantajul : articolele plagiate nu vor mai aparea in reviste, fiind detectate la timp.
Dezavantajul : Se va sti in mare ce va contine numarul viitor al CR.

Un colectiv redactional mai numeros decit este acum, care va citi inainte de aparitie articolele pentru CR, va reduce sansa de aparitie a articolelor plagiate.
dorelb

Mesajde Alex » 06 Dec 2007, 20:23

babanezu scrie:V-am pus o imagine cu o simulare aici :

Ar fi interesant daca s-ar putea face cate o coperta individializata a fiecarui numar.

Imagine

Ideea este interesanta, dar vin cu cateva sugestii de detaliu:
- Personal nu imi place stilul "chenar in chenar".
- Termenul "numar" ar fi mai potrivit pentru o revista decat "editie".
- Evitati scrierea pe mai multe orientari.
- Lasati o margine goala mai mare in jurul portiunii scrise a paginii (cam cat marginea din stanga de acum?).
- Numarul paginii sa fie pe mijlocul sau in exteriorul paginii (in dreapta la paginile impare si in stanga la cele pare); in plus, nu cred ca este necesar pe prima pagina.
- Coperta poate include un cuprins al numarului si eventual o caseta redactionala.

Majoritatea sugestiilor de mai sus vin din perspectiva unor preferinte personale, asa ca pot fi agreate sau nu de alti cititori.
Alex
moderator
moderator

Mesajde Alex » 06 Dec 2007, 20:28

Aldor scrie:In curand ne apucam de treaba la nr-ul 13 al revistei...

Urmatorul nu este nr. 12? Imagine
Colectionarul Roman - revista online gratuita pentru colectionari
Alex
moderator
moderator

Mesajde Adminus Maximus » 06 Dec 2007, 20:31

Alex scrie:
Aldor scrie:In curand ne apucam de treaba la nr-ul 13 al revistei...

Urmatorul nu este nr. 12? Imagine
Colectionarul Roman - revista online gratuita pentru colectionari

Asa este, am gandit putin in viitor :)
Adminus Maximus
Site Admin

Urmatorul

Inapoi la Rubrica cititorului