Revista Colectionarul Roman - de ce nu are succes?

Pareri, critici, sugestii, etc.

Moderatori: vlahul, berserkr

Mesajde dorelb » 13 Ian 2011, 09:35

Un vis frumos, dar doar un vis. Probabil daca am gasi un om de afaceri potent, care sa-si permita o pierdere financiara, pentru ca acesta este adevarul, situatia ar fi alta. Revista CR este una de nisa, cu o adresabilitate scazuta, deci nu va produce bani pentru cel care o editeaza. Cum gasim un sponsor care sa accepte aceasta pierdere, aceasta este marea noastra problema. Cred ca s-ar gasi, dar sunt prea putini (cei de pe forum) care sa se implice in acest proiect. La toti, probabil, ne place sa o citim, si atit, pentru multi.
dorelb

Mesajde Mihai » 13 Ian 2011, 21:36

Probabil daca am gasi un om de afaceri potent, care sa-si permita o pierdere financiara, pentru ca acesta este adevarul, situatia ar fi alta.

Asta e vis...
Totusi, care sunt costurile pentru a tipari un numar in 100/200/n00 de exemplare?
Daca se poate, dati-mi un PM cu mai multe date. Nu se stie niciodata...
Mihai

Mesajde Adminus Maximus » 15 Ian 2011, 11:03

Costul de tiparire (designer+tipografie) pentru 150 exemplare, care a fost tirajul mediu al revistei, a fost de aprox. 10RON/exemplar. Adica tocmai pretul de vanzare.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde Cacuci » 31 Ian 2011, 11:13

In momentul de fata s-a rupt colaborarea cu vechiul designer/editura?
Trebuie sa cautam o alta editura care sa scoata revista in format asemanator la pret mai mic sau egal cu 10 ron?
O alta intrebare: e absolut necesar formatul cu coperta color, si hartie lucioasa?
Eu vad de exemplu magazinul istoric, ce apare pe o hartie inferioara, si e la jumatate de pret (e drept ca sunt facute la tiraj mare). Sau BSNR-ul la inceputuri era facut pe niste foi. Din moment ce nu are trecere decat in randul colectionarilor, eu sunt de parere ca ar fi suficient si listate cu o imprimanta laser pe foi XEROX si apoi legate. Nu vad rostul reclamelor sau super-designului la coperta (mai ales ca in contintul lucrarii nu iese in evidenta).
Cacuci

Mesajde Adminus Maximus » 31 Ian 2011, 11:57

Nu am colaborat niciodata cu nicio editura. O editura investeste in ceva doar daca sunt macar cat-decat sanse sa scoata profit. Ceea ce nu e cazul la CR.
Oricum eu sunt de parere ca ori facem ceva de calitate, ori nimic. Nu ne putem compara cu BSNR de acum un secol, era alta tehnologie, alte posibilitati.
Adminus Maximus
Site Admin

Mesajde sorin70 » 31 Ian 2011, 13:03

Imi permit cateva sugestii de ordin tehnic.

Daca totusi doriti sa pastrati coperta pe carton de calitate si color macar consacrati-o exclusiv imaginilor interesante din articolele prezentate in revista.
Avand in vedere ca sunt doar 4 pagini color, sugerez sa nu mai fie ocupate cu reclame.
Pentru reducerea pretului se poate face coperta dintr-un carton un pic mai subtire.
Paginile din interior pot fi insa si pe hartie de buna calitate dar mata si mai subtire, cu o densitate mai redusa, deci mai ieftina.
Hartia lucioasa este chiar obositoare la citit.
In acest fel se va obtine o revista mai usoara si mai flexibila.
Sugerez niste imagini mai mari.
Daca e posibil sa mai inserati 4 pagini color la miljoc, in genul Magazinului Istoric, ar fi excelent.
Pentru atragerea tinerilor colectionari incepatori va sugerez includerea in revista a unor "surprize" in genul celor de la Munzen Revue ( cate 3 monede de valoare mica din fiecare tara, la fiecare numar ) sau o pagina de album, niste cartonase adezive, etc.
sorin70

Mesajde andretty » 31 Ian 2011, 17:20

sorin70 scrie:Pentru atragerea tinerilor colectionari incepatori va sugerez includerea in revista a unor "surprize" in genul celor de la Munzen Revue ( cate 3 monede de valoare mica din fiecare tara, la fiecare numar ) sau o pagina de album, niste cartonase adezive, etc.

Buna ideea cu un starter kit in revista, dar daca revista nu apare pe piata larga ce tineri atrage?
andretty

Mesajde horia » 31 Ian 2011, 17:24

Nu schimbatul hartiei ieftineste o revista. Scumpe sunt cerneala si procesul de tiparire (filmele, dispersia culorii in cazul in care se face la tipografie etc etc). La tirajul revistei si numarul de pagini, daca se scade calitatea hartiei se economiseste maxim 50 de lei la tot tirajul.
horia

Mesajde Cacuci » 17 Noi 2011, 11:44

Se cam asterne praful pe initiativa cu Colectionarul Roman. Nu s-ar putea continua publicarea revistei in format electronic? Cel putin pana la aparitia unor perspective mai fericite privitor la trecerea ei pe piata? Ma ofer sa ajut la redactarea ei daca e nevoie.
Cacuci

Anterior

Inapoi la Rubrica cititorului